Реклама

Юристи пояснили, як укласти договір суборенди землі

27 грудня 2020 156 0
Юристи пояснили, як укласти договір суборенди землі
Kurkul.com

Законодавство не визначає, з якого моменту можливе укладання договору суборенди земельної ділянки (зокрема, до або після отримання відповідного погодження від орендодавця). У законі йдеться саме про надання згоди на передачу речі (земельної ділянки) в суборенду.

У Координаційному центрі з надання правової допомоги роз'яснили, як укласти договір суборенди землі та з якого моменту його можна укладати. Повідомляє Zemelka.ua.

Якщо в договорі оренди не вказано інше (наприклад, необхідність отримання згоди орендодавця на укладання договору суборенди), договір суборенди може бути укладений до отримання згоди орендодавця на передачу земельної ділянки в суборенду, але в такому випадку можлива відмова орендодавця повинна бути прописана в договорі суборенди як скасувальна обставина — підстава для припинення його чинності.

Користуючись принципом свободи договору та враховуючи обмеження, встановлені договором оренди земельної ділянки, сторони можуть укласти договір суборенди у власній редакції.

Водночас істотні умови, передбачені для договору оренди з відповідними особливостями, також слід витримувати в договорі суборенди (об'єкт суборенди, строк дії договору суборенди та плата за суборенду).

Орендарю необхідно обумовити в договорі суборенди механізм погодження з ним передачі суборендарем об'єкта суборенди в суб-суборенду (подвійну суборенду).

Відповідно до ч. 6 ст. 8 Закону про оренду землі за згодою сторін договір суборенди земельної ділянки посвідчується нотаріально. Однак робити це не обов'язково (навіть у разі нотаріально посвідченого договору оренди).

Читайте також: Майже 120 тисяч українців можуть втратити земельні паї

Стаття 8 Закону містить вимогу про обов'язкову державну реєстрацію договору суборенди земельної ділянки. У Координаційному центрі з надання правової допомоги зауважили, що ця норма є мертвою з 01.01.2013 р. Чинна редакція ст. 8 Закону є результатом неякісної роботи законодавця. Наявність такої норми вимагає системного застосування законодавства.

Маючи укладений договір суборенди та відповідну згоду орендодавця, згідно з положеннями ч. 1 ст. 4 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», суборендар або сторони договору суборенди звертаються до державного реєстратора прав на нерухоме майно для проведення реєстрації права суборенди.

Земельна ділянка, за аналогією до ст. 17 Закону, вважається переданою орендарем суборендареві лише після державної реєстрації права суборенди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. До речі, інформація про подвійну і наступні суборенди земельної ділянки, кількість яких не обмежується, також вноситься до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (для цього є технічні можливості реєстру).

Додатково зазначено, що інститут суборенди земельних ділянок є нормальним робочим механізмом землекористування, з огляду на його порівняно низьку зарегульованість (особливо щодо земель приватної власності). Водночас залежно від форми власності на земельні ділянки, умов договорів оренди, об'єктів, що передаються в суборенду (земельні ділянки або їх частини), процедури, з якими можуть зустрітися майбутні сторони договору суборенди, та умови, які можна зазначити в таких договорах, будуть відрізнятися в кожному конкретному випадку.

Виконано за допомогою Disqus