У 2020 році 100% насіння сої було заражене бактеріозом — лабораторні дослідження

25 січня 2021 133 0
У 2020 році 100% насіння сої було заражене бактеріозом — лабораторні дослідження
UKRAVIT

Вчені «Інституту здоров’я рослин» рекомендують перевіряти придбаний посівний матеріал на показники якості та безпеки. Адже тільки лабораторна експертиза може на 100% точно виявити, наскільки насіння якісне, і чи варто його сіяти взагалі. Про це повідомляють експерти «UKRAVIT».

В першу чергу, радять фахівці, перевіряти посівний матеріал на енергію проростання, схожість та чистоту. Енергія проростання характеризує життєздатність насіння, від якої залежить поява ранніх і рівномірних сходів. Схожість вказує на кількість схожого насіння у відсотках від загальної кількості насінин. А чистота — це вміст насіння культури в досліджуваному зразку у відсотках.

В «Інституті здоров’я рослин» енергію проростання та схожість насіння визначають методом пророщування, чистоту — за допомогою двох насіннєвих наважок установленого розміру, де кількість насіння основної культури в наважці визначена у відсотках (ДСТУ 4138-2002).

Не менш важливими є й показники безпеки посівного матеріалу, визначити які допоможе фітопатологічна експертиза. Завдяки якій аграрій може підібрати протруйник, який максимально ефективно захистить його посіви на ранніх етапах росту та розвитку.

«Виходячи із досвіду минулого року, можу запевнити, що незараженого насіння немає. Якщо говорити про зернові, то 46% насіння було уражене збудником Fusarium spp., а кожен 4-й зразок містив зерно, уражене бактеріозом, — від 2 до 5% в досліджуваній партії. Зазвичай насіння, уражене бактеріозом, не проростає, а якщо й проростає, то швидко гине, адже цей збудник протруйниками майже не контролюється. Насіння сої 100% дослідженого в минулому році було уражене бактеріозом, а у 58% ураженість становила більш, ніж 10%. Згідно ДСТУ 2240-93, таке насіння непридатне для сівби взагалі. Крім того, 7,5% досліджуваного насіння сої мало схожість нижчу за допустиму (менше 80%)», — консультує Сергій Сальніков, науковий співробітник Інституту.

Щоб виявити збудників хвороб на насінні, вчені проводять дослідження методом вологої камери в сучасних кліматичних камерах, а потім методом мікроскопування ідентифікують захворювання і з огляду на це рекомендують пестициди що контролюють цей збудник.

Фахівець відзначає, що за результатами комплексного дослідження аграрій отримує рекомендації щодо агротехнічних прийомів (глибина висіву, норма висіву тощо), а також застосування протруйників для обробки насіння. При низьких посівних якостях насіннєвого матеріалу надаються рекомендації, що сприяють підвищенню цього показника (стимулятори росту, мікродобрива тощо).

Читати за темою: Аграріям радять досліджувати придбані добрива в лабораторії

Виконано за допомогою Disqus