Реклама

Ціна на землю в Україні становитиме $3 тис./га — думка

19 січня 2016 103 0
Слід очікувати, що середня ціна на землю буде становити $2990/га
for-ua.comСлід очікувати, що середня ціна на землю буде становити $2990/га

В Україні орендні ставки на землю у приватній власності становили близько $75/га перед девальвацією гривні, а у 2015 р. знизилися до $32 (зі значними відмінностями між регіонами), пишуть у «ЛігаБізнес» учасники проекту «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні» Денис Нізалов, Олег Нів'євський, Олександра Прокопенко.

Інші фактори, що утримують низькими орендні ставки в Україні, пов'язані з фрагментованістю земельних угідь і слабкою ринковою позицією власників землі, а також зі складністю реєстрації прав оренди.

Ціни продажу на добре розвинених ринках приблизно дорівнюють величині капіталізації економічної віддачі від оренди землі. Таким чином, в країнах з низькими процентними ставками і більш доступними кредитами ціни на землю будуть вищими. Окрім процентної ставки, більш високий рівень захисту прав власності на землю (наприклад, формальна реєстрація і дієва судова система) сприятиме більш високим цінам.

З іншого боку, спотворення (наприклад, обмеження розмірів землі у власності, обмеження доступу на ринки земель, податки) будуть знижувати ціни. Можливість здавати землю в оренду і використовувати її в якості застави, а також субсидії сільськогосподарським виробникам підвищують вартість землі та ціни.

Усі вищезазначені чинники впливають на співвідношення орендних ставок і цін на землю, яке коливається від 0,06% до 5,99% у країнах ЄС (середнє значення — 2,01%). Найнижче співвідношення спостерігається в Мальті, Сполученому королівстві та Люксембурзі (нижче 1%) — ціни відносно більш високі в порівнянні зі ставками оренди. Найвищим співвідношення орендних ставок і цін є в Литві та Болгарії (понад 4%) — ціни на землю відносно низькі в порівнянні з економічною віддачею від землі, відображеною в орендних ставках.

Якщо в Україні співвідношення орендних ставок і цін буде таким же, як у ЄС, слід очікувати, що середня ціна на землю буде становити $2990/га (з 95% довірчим інтервалом від $1480/га до $6 030/га).

Виконано за допомогою Disqus