Через несприятливі погодні умови збір кукурудзи затягнувся. Водночас експерти радять за стійкого настання низьких температур та підсушування збіжжя морозами, зібрати врожай зерна прямим комбайнуванням з терміновим його досушуванням. Про це йдеться у матеріалі «Скільки втратить фермер на перезимівлі кукурудзи в полі — думки експертів» на Kurkul.com.
Якщо ж, дійсно, варіантів не залишилось, то менеджер з розвитку агротехнологій центрального та східного регіонів LNZ Group Віталій Брашован радить, насамперед оглянути незібрану кукурудзу та оцінити її стан. До результатів обстеження варто додати фінансову складову сушки такого зерна. Якщо вологість вища 30%, то економічна ефективність збирання буде збитковою.
«Врахуйте, що після збирання кукурудзи навесні треба буде ще проводити обробіток ґрунту та сівбу наступної культури. І чим пізніше буде збирання, тим більше буде проблем, з цим пов’язаних. Тому краще збирати зараз», — зауважив він.
На рівень вологості просить звернути увагу й директор Інституту зернових культур НААН Владислав Черчель. Досушування збіжжя до 14% в цьому році може спричинити підвищення витрат технологічного циклу вирощування кукурудзи на 40% і більше.
«За стійкого настання низьких температур та підсушування збіжжя морозами, доцільно зібрати врожай зерна прямим комбайнуванням з терміновим його досушуванням до стандартної вологості у 14% для безвтратного зберігання», — зазначив науковець.
Читайте також: Якість пшениці-2022, або чому фермерам не варто продавати все збіжжя з минулого сезону
При вимірюванні вологи портативними вологомірами слід врахувати, що часто похибка результату доходить до 4%. Фермери іноді, не враховуючи цього, не висушують або пересушують зерно.
«Ця похибка в 4% є дуже суттєвою. Неправильно визначена вологість може стати фатальною, бо кукурудза при зберіганні почне «горіти». Тобто на складах вона, як і інше зерно, дихає, виділяються різні речовини. Паралельно проходить процес самонагрівання і таким чином зерно може пошкоджуватись термічно. Або, ми говоримо, що йде отруєння зерна через виділення саме CO2», — наголосила Світлана Келенська, завідувачка кафедри рослинництва НУБІП, професор, академік НААН.
Враховуючи, що в умовах прохолодної та вологої осені, як правило, спостерігається істотне ураження качанів грибними хворобами, поширення їх у вологому зерні при відтермінуванні досушування може бути значним, тому Владислав Черчель, рекомендує збирати перестояне зерно якнайшвидше.
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2022 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.