Реклама

Експерт розповіла про переваги та недоліки фріго розсади суниці

18 березня 2023 251 0
Експерт розповіла про переваги та недоліки фріго розсади суниці

Отримання фріго розсади передбачає викопування рослин суниці з ґрунту, очищення коріння від землі, а точки росту від листя, обробку спеціальними розчинами для захисту від інфекцій. Ця розсада може зберігатись в охолодженому стані декілька місяців, доки не настануть оптимальні умови для її висадки. 

Про це розповіла Тетяна Стукало, керівниця розплідника ягідних культур Tevitta, у матеріалі «Садимо суницю: фріго, касетна розсада чи з насіння — експертна думка» на Kurkul.com.

Які ж переваги та недоліки такого методу отримання розсади й чим вона завдячує своїй популярності? 

«В теорії ти маєш отримати здоровий посадковий матеріал, який відповідає заявленому сорту, там не присутні кліщі й інші збудники. Але практика, на жаль, показує інше. Ми самі неодноразово привозили з Європи фріго разом з усіма супутніми проблемами», — розповіла Тетяна Стукало.

Також, з її слів, не відповідає дійсності заява, що розсада фріго здатна дати повноцінний урожай в рік посадки. Адже у рослин з голим коренем після посадки починається нерівномірний розвиток надземної частини й кореневої системи. Остання відстає у рості, не може забезпечити листя і плоди поживними речовинами та водою, тому розвиток рослини гальмується.

«Касетна розсада має можливість поступово наростити кореневу систему. Якщо видалити першу квітку на ремонтантній суниці, вона повільно, але впевнено сформує гарне коріння. Проблема з фріго у тому, що коли пригріло сонце, починає активно формуватися верхня вегетативна частина. Навіть якщо обривати бутони, навіть якщо гарна розетка на 25-30 мм, все одно йде великий листовий апарат і зазвичай не встигає сформуватися сильна коренева система», — пояснила керівниця розплідника Tevitta.

Ще одним недоліком цього виду розсади суниці є вимогливість до кваліфікації працівників, що садять саджанці. Адже відкриту кореневу систему легко можна посадити неправильно, що збільшує втрати. Особливо небезпечним є загинання коріння догори, внаслідок чого воно припиняє ріст і рослина гине.

Втім, переваги у розсади фріго все ж є.

По-перше, вона здатна тривалий час зберігатись і транспортуватись на великі відстані в рефрижераторах. Пакування саджанців фріго суниці теж значно простіше й компактніше. Вони займають у рази менше місця, ніж касетна розсада.

Читайте також: Як не прогоріти з вирощуванням суниці та інших ягід — аналіз ґрунтово-кліматичних умов

Також виробництвом фріго розсади займаються, як правило, розплідники, які не ставлять перед собою за мету отримання товарних ягід, а тому використовують ефективніший контроль шкідників та хвороб на полях.

«Фріго розсаду промивають від ґрунту, аби не було зайвої ваги. Обробляють для дезінфекції розчинами, листя видаляють для того, щоб під час зберігання не було гнилі та цвілі. Але якщо шкідники та хвороби були присутні, після видалення з грунту рослини препарати будуть не дієві. Тобто рослина на упакування від промислового виробника має надійти здоровою та чистою», — пояснила Тетяна Стукало.

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2023 р. 

Виконано за допомогою Disqus

Реклама