Реклама

Через брак продуктивної вологи на Сході не проростає озима пшениця

2 жовтня 2023 70 0
Через брак продуктивної вологи на Сході не проростає озима пшениця
Kurkul.com

У третій декаді вересня спостерігалася дуже тепла, як для кінця вересня, та бездощова погода. У кінці другої декади, на переважній частині території країни спостерігалися невеликі дощі, помірні роси та слабкі ранкові тумани, за винятком південних областей, де було зовсім сухо або кількість опадів була незначною. 

Також через брак опадів на Сході не проростала озима пшениця, яку аграрії посіяли раніше. Про це пише Kurkul.com з посиланням на дані «Аналітичної довідки про агрометеорологічні умови та стан посівів агрокультур».

За даними Укргідрометцентру, у другій декаді вересня опади різної інтенсивності (від слабких і помірних до локальних сильних злив), спостерігалися впродовж 1-5 днів у багатьох районах країни. Середня обласна їх кількість у Донецькій, Дніпропетровській та Івано-Франківській областях була близькою до норми (11-30 мм), у Харківській, Миколаївській, Чернігівській, Київській та Львівській областях становила 63-80% декадної норми (10-16 мм).

На решті території кількість опадів була значно меншою від норми — 17-50% декадної норми (2-9 мм). Найбільша кількість опадів за декаду відмічалася у Полтавській та Закарпатській областях — 143-174% декадної норми (20-40 мм), найменша — в Одеській області — 7% декадної норми (1 мм).

У третій декаді вересня майже на всій території країни опади не спостерігалися, за винятком західних областей. 

За даними Укргідрометцентру станом на 20 вересня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами на більшості площ, призначених під посів озимих культур, залишалися недостатніми (11-20 мм) та незадовільними (менш як 10 мм продуктивної вологи).

Читати за темою: Без опадів ситуація з посівною озимих на Одещині буде критичною

На багатьох площах південних, окремих площах Кіровоградської та Харківської областей 0-20 см шар ґрунту був зовсім сухий. Лише у Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській, на багатьох площах Волинської, окремих площах північних, Вінницької, Полтавської, Дніпропетровської, Харківської областей, де відмічалися локальні дощі, були достатніми та оптимальними.

Так, агрометеорологічні умови для завершення вегетації та збирання врожаю пізніх сільськогосподарських культур протягом третьої декади вересня були задовільними. Проте, через дефіцит опадів та брак продуктивної вологи у верхніх шарах ґрунту на окремих площах східних областей зерно пшениці озимої на раніше засіяних площах не проростало упродовж 20 днів.

За даними ННЦ «Інститут землеробства НААН» стан пізніх зернових культур на даний час добрий. Кукурудза знаходиться у фазах «воскова стиглість» та «повна стиглість», вологість зерна — 24%; соя — у фазі «достигання», вологість насіння 13%; просо — у фазі «господарська стиглість», вологість — 11%. 

Читайте також: Аграрії намолотили понад 40 млн т врожаю зернових та олійних

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2023 р. 

Виконано за допомогою Disqus

Реклама