Україна має конкурентну перевагу у виробництві соняшникової олії та високоолеїнового соняшнику, кондитерської продукції та біоетанолу з кукурудзи, однак решта секторів переробної промисловості поки не мають унікальної пропозиції. Про це розповів аналітик Центру досліджень продовольства і землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.
За його словами, українські виробники також недозавантажували заводи з виробництва переробленої продукції до російського вторгнення, що свідчить про недостатню вигідність переробки для бізнесу.
«Обсяги внутрішньої переробки соняшнику і сої за 5 останніх довоєнних років — 15-18 млн т. Потужності були недозаповнені на приблизно 5 млн т за цей же час. Минулорічні обсяги врожаю пшениці борошномельної якості — приблизно 12-15 млн т (сукупний врожай 25-30 млн т). Але ми переробляли лише 6 млн т пшениці за довоєнними показниками. Заводи з переробки пшениці були недозавантажені сировиною ще до вторгнення», — пояснив Павло Мартишев.
Він зазначив, що якби було вигідно переробляти, бізнес уже давно б побудував олійні заводи та млини.
Читайте також: Як створювати додану вартість в умовах війни: виклики та дилеми українського бізнесу
Водночас президент української Асоціації промислових біотехнологій Олександр Бататін запевняє, що в Україні потрібно будувати мультипродуктивні заводи, щоб переробляти сировину на одному заводі у 3-5 продуктів з високою доданою вартістю та попитом на зовнішніх та внутрішньому ринках.
За словами фахівця, перевагою таких заводів є модель безвідходного виробництва та висока рентабельність.
Такий формат та концепція вже давно працює у розвинених країнах.
«Можливо, в перші роки, аграрії, які серйозно займаються виробництвом та експортом зерна, можуть не отримувати такий великий прибуток від роботи своїх мультипродуктивних заводах, у порівнянні з продажем зерна. Проте, варто дивитися на ці питання у стратегічному контексті, оскільки урожайність буде зростати завдяки сучасним технологіям, що призведе до ще більшого навантаження на логістику», — пояснив Олександр Бататін.
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2023 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.