Топ-темами у 2023 р. на сайті Kurkul.com були земля, добрива, ціни на зерно, вартість олійних і... Паша Мерседес. Це не всі гострі теми, які редакція сайту висвітлювала протягом року, проте саме вони зібрали найбільші перегляди.
Тема землі традиційно охоплювала податки, земельну реформу, НГО та ін.
На початку року ми розповідали, хто звільняється від сплати земельного податку:
Також писали про те, які регіони лідирували за нормативно грошовою оцінкою землі:
За вартістю земель під багаторічними насадженнями на першому місці також була Черкаська область. Тут гектар садів оцінювався в середньому у 74 144 грн.
На початку року експерти прогнозували, що вартість оренди сільськогосподарських земель в Україні через війну впаде до показників 2012-2015 років.
У березні у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №9086 з метою запровадження механізму вилучення державних сільгоспземель для облаштування спортивно-оздоровчих об'єктів, а також для виділення земельних ділянок учасникам бойових дій.
Своєю чергою Всеукраїнський Конгрес Фермерів повідомив, що фермери не можуть викупити землі постійного користування. Разом із відкриттям ринку землі фермери отримали можливість придбати на виплат земельні ділянки, що були в їх постійному користуванні.
Але згідно з новою редакцією пункт 6-1 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, фермери не можуть передавати у користування куплені земельні ділянки до повного погашення тіла кредиту, щобільше, почав нараховуватись індекс інфляції.
Що ж цікавого відбувалось на ринку добрив у 2023 році?
З початку року ціна на селітру в Ostchem впала найбільше серед всіх азотних добрив — на 23% і у лютому становила 28 500 грн/т, СРТ.
З квітня вартість «королеви мінеральних добрив» — аміачної селітри — було знижено на 8,5 тис. грн до 20 тис. грн/т.
Також падала і ціна карбаміду — у березні вартість становила 29 тис. грн, від початку року ціна впала на 24%.
Станом на кінець 2023 р. (з 11 грудня) OSTCHEM знову змінив ціни на мінеральні добрива.
Прайс з доставкою на базисі CPT:
Картопля... Чого ж її так активно гуглили читачі?
А все тому, що рік був досить врожайним. Найкращу врожайність торік дав висококрохмальний сорт Сувенір Чернігівський — 56,3 т/га при крохмальності бульб 18%. Також серед фаворитів цього року Панянка, Міраж та Феномен.
Соя, соняшник, ціни... Чому олійні стали такими популярними?
А все тому, що в Україні активно зростає кількість тваринницьких комплексів. Тож очікувано, що фермери збільшуватимуться посіви сої для виробництва протеїнових комбікормів.
А ще ціни... Пшениця цьогоріч була досить дешевою, а от вартість олійних навпаки радувала аграріїв. Продажі сої нового врожаю у вересні 2023 р. стартували з 13 000-14 500 грн/т СРТ.
Наприкінці грудня вартість ГМ-сої була на рівні:
Проте аналітики вже у січні 2024 р. прогнозували обвал цін.
Соняшник наприкінці року подорожчав до рівнів, з яких почав знижуватися на початку грудня. Ціни попиту переробних підприємств зросли до 13,5-14 тис. грн/т СРТ, однак нерідко в західних та південних областях досягали 14,5 тис. грн/т на тих же умовах.
Щодо пшениці, то на початку 2023 р. її вартість знаходилась на рівні:
Наприкінці грудня 2023 р. умовні ціни за тонну пшениці знаходились у діапазоні $185-190 СРТ Дунай, $178-185 СРТ Одеса, $225-230 DAP Румунія.
І врешті-решт, що ж там було цікавого про Пашу Мерседеса.
Журналісти Вihus.info дізнались, що Митрополит РПЦвУ Павло (так званий Паша Мерседес), в миру Павло Лебідь, у с. Вороньків на Київщині, окрім чималого будинку, має ще й великий майновий комплекс зі складами, корівниками та силосними ямами. Деталі читайте за посиланням.
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2024 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.