Цього року СТОВ «Дніпро» скоротило площі під овочами борщового набору на 20%. Подібне рішення ухвалили й інші великі промислові господарства. Основною причиною стало те, що підприємства не змогли забезпечити достатню кількість робітників і механізаторів для обробки полів. Про це йдеться в матеріалі «Чому овочі дорогі та що чекає галузь в майбутньому».
Ситуацію додатково ускладнили логістичні проблеми та дефіцит палива, що унеможливлює ефективний контроль за виробництвом.
«У попередні роки ціни на овочі були на рівні собівартості або трохи вищі. Цьогоріч ціни дають можливість отримати прибуток, але лише тим, хто зміг виростити овочі. Бо ж чимало фермерів не отримали врожай через перебої з електроенергією та нестачу опадів. Ми маємо врожай якраз внаслідок того, що на 20% зменшили площі», — розповів співзасновник СТОВ «Дніпро» Андрій Душейко.
Перебої з електроенергією також вплинули на зрошення полів. На СТОВ «Дніпро» були змушені поливати поля лише тоді, коли була доступна електроенергія, що не завжди відповідало потребам рослин. Це призвело до нерегулярного поливу, що також негативно вплинуло на врожайність.
«Через перебої з електропостачанням ми, наприклад, дві години поливали — чотири ні, або дві через шість годин. Тобто, яким був графік відключень, так і поливали. Але ж нормальною роботою це важко назвати, оскільки полив має бути постійним, помірним», — говорить Андрій Душейко.
У цілому, сільськогосподарський сектор України стикається з серйозними викликами, але фермери намагаються адаптуватися до нових умов, зменшуючи площі та оптимізуючи процеси вирощування.
«Щодо прогнозів на майбутнє, довоєнний досвід вже не є актуальним через зміни в умовах вирощування. Ми взагалі зараз живемо в таких умовах, коли важко щось прогнозувати. Скоріше неможливо. Але я думаю, що тенденція в овочівництві рухатиметься до того, що значна частина овочів буде вирощуватися в селах, на приватних городах, присадибних ділянках та дачах, де легше контролювати процес і можна менше залежати від зовнішніх факторів», — каже фермер.
Про економіку вирощування овочів ще рано говорити,— додає фермер. Оскільки сезон не закінчений, бухгалтер ще не підрахував затрати на збут, упаковку та доставляння.
Читайте також:
Ірина Кошкіна, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.