За останні 10 років молочна галузь в Україні зробила великий ривок — Дикун

27 травня 2017 316 0
Андрій Дикун, президент Асоціації виробників молока України
kurkul.comАндрій Дикун, президент Асоціації виробників молока України

Якщо проаналізувати останні 10 років, то на пострадянському просторі (не беручи до уваги країни Балтії), Україна зробила найбільши якісний і великий ривок вперед у виробництві молочної сировини, пише «Асоціація виробників молока».

Про це розповів голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун.

За його словами, великі зміни сталися в організації й управлінні виробництвом. Сьогодні сотні ферм користуються автоматизованими програмами обліку й управління фермою.

Нарешті стало зрозуміло, що виробництво молока може бути бізнесом і для цього потрібні сучасні технології, спрямовані на промислове виробництво.

«Технологічну революцію ми вже зробили, попереду — ментальна. Залишилося зрозуміти, що модель молочного виробництва, яка ефективно працює в іншій країні, в нашій не працюватиме. Потрібно розробляти свою. Окрім ферми, важливу роль відіграє інфраструктура. Налагоджена інфраструктура поставок ветеринарних препаратів, кормів, а також збуту готової продукції», — сказав Андрій Дикун.

Як розповів експерт, у країнах, де молочна справа є справді бізнесом і експортується молочна продукція, фермер контролює все: поставки кормів, збут молока, реалізацію готового продукту через кооперативи. Кооперативи працюють у США, Новій Зеландії, Данії, Швеції, Фінляндії та інших країнах.

«Зрозуміло, що, залежно від ситуації, колись можна більше заробити на виробництві сировини, а колись на її переробці. І якщо фермер є власником переробки, то отримує кращу ціну за будь-якого сценарію. В Україні заробляє або фермер, або переробник. Це неправильно. У всьому світі люди консолідуються, щоб бути разом», — поділився спостереженнями експерт.

Фахівець сказав, що за останнє десятиліття сільгоспвиробники зрозуміли: вплинути на ринкову ціну молока вони не можуть, тому мають працювати із собівартістю виробництва.

«Ми не могли впливати на законодавство і грали за тими правилами, які нам нав’язували. Але багато членів Асоціації виробників молока розуміли, що без змін на державному рівні не обійтися. Тоді почалася співпраця з міжнародними організаціями. За підтримки ФАО та ЄБРР почали відбуватись засідання робочої групи з питань регулювання молочного ринку в профільному міністерстві. Вони стали початком діалогу з владою. Ми почали активно співпрацювати з депутатами. Є моменти, коли діалог не складається, але ми не опускаємо рук», — зауважив експерт.

Виконано за допомогою Disqus