Реклама
Нішеві допоможуть фермерам, які не мають великого земельного банку

Чи зможуть нішеві культури зробити бізнес ефективним?

24 листопада 2016 1960 0

Аграрний ринок потребує нішевих культур. Попит на них перевищує пропозицію – стверджує керівник центру стратегічних досліджень АПК Сумського національного аграрного університету Олександр Маслак. Науковець певен – нішеві допоможуть фермерам, які не мають великого земельного банку, але хочуть підвищити ефективність свого господарства і отримувати з 1 га максимальний врожай і прибуток.

Культури, на які слід звернути особливу увагу – це зернобобові, просо, пивоварний ячмінь, сорго, гірчицю… Вони здатні зробити малий бізнес вигідним та ефективним, адже на них є попит не лише на українському, але й на закордонному ринку. Спостерігається тенденція – навіть агрохолдинги кілька останніх років поступово збільшують посівні площі під тими ж зернобобовими. Нині соя, яку не так давно теж відносили до нішевих, б’є всі рекорди за посівами, і поставила Україну на світовому ринку поруч з лідерами експортерами цих бобових.

На черзі в перетворення із нішевого в «мас маркет» — горох. Цьогоріч в Україні цією культурою засіяні рекордні площі. Чому? Тому що на нього є великий попит, і не лише в Азії, а й у Європі. Науковець Олександр Маслак розповів, на які нішеві культури варто звернути увагу українським куркулям, та продемонстрував розрахунки Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН, які показують рентабельність їх вирощування.

Олександр Маслак

Горох

Валовий збір гороху в Україні досяг у 2016 р. максимальних показників за останні 10 років – 760 тис. т, хоча в минулому році становив всього 392 тис. т. Цьогоріч українські аграрії засіяли цією культурою близько 226 тис. га. І не прогадали! Попит на горох, а особливо на жовтий, є і від локальних переробників, і від трейдерів – стверджує віце-президент з комерції компанії AgroGeneration Катерина Конащук.

За даними Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН середня врожайність гороху цьогоріч за дотримання технології вирощування становила 3,5 т, затрати на 1 га – 7,5 тис., і, якщо взяти мінімальну ціну, яка може бути в цьому сезоні, то прибуток з 1 га – 13,9 тис. грн, рентабельність сягає понад 180%. До того ж, науковці відзначають, що горох ідеальний попередник для зернових культур. Зокрема, він не лише зберігає родючість грунту, а й підвищує врожайність тої ж пшениці приблизно на 20%.

Овес

Вважається нішевою культурою, оскільки здебільшого його врожай – це фураж. Овес використовується як корм у тваринництві. Олександр Маслак розповідає – середня ціна на горох протягом сезону – від 3,3 тис. грн за тонну. Розрахунки, які він продемонстрував свідчать, що з 1 га вівса можна отримати прибуток близько 5 тис. грн., при цьому рентабельність його вирощування становитиме понад 70%.

Просо

Середня ціна на просо коливається рівні 3,5 тис. грн за тону. За словами Олександра Маслака, рентабельність вирощування цієї культури становить 89 %, прибуток з 1 га – 4,5 тис. грн.

Ячмінь пивоварний

За ціною майже не відрізняється від товарного. Але враховуючи його вищу врожайність – 4,5 т з гектару, витрати на 1 га – 7 тис. грн, аграрій отримує рентабельність, яка перевищує 100%. З цими розрахунками науковців згоден і Михайло Золотарьов з Харківщини. Він керівник сільськогосподарського кооперативу «Витязь», в якому вже не один рік вирощують від 100 га пивоварного ячменю. Проте Михайло Ілліч застерігає аграріїв, яких зацікавила ця культура. Каже – спочатку на це збіжжя потрібно знайти покупця, а вже потім сіяти. Наприклад, у нього укладений договір із одним із пивзаводів, проте цьогоріч, у зв’язку зі зменшенням виробництва пива в Україні, покупці стали більш прискіпливими до якості пивоварного ячменю, почали пред’являти неогрунтовані претензії, аби лише збити ціну.

Михайло Золотарьов з сумом каже: «Ледь продали…» Ті ж аграрії, які на свій страх та ризик вирощували пивоварний ячмінь без договору з підприємством-покупцем, змушені були його продати як звичайний, фуражний. Проте, незважаючи на таку нестабільну ситуацію та прикрощі, від вирощування ячменю у СК «Витязь» відмовлятися не збираються – запевняє керівник. Тож, виходить, що перед тим як почати вирощувати нішеві культури, потрібно подумати, а кому ж вони потрібні, куди їх можна буде реалізувати? Бажано попередньо укласти договір із покупцем. Наприклад, пивоварні заводи, у разі укладання такого договору, на певних умовах забезпечують аграріїв найкращим насінням, також є фірми, які надають фермерам, які мають від 50 га землі насіння бобових та гірчиці, а потім викуповують врожай.

Гречка

Вважається «соціальною» культурою, на державному рівні стимулюють її вирощування. Коливання цін протягом року на гречану крупу досить суттєве, що допомагає аграріям добре заробити. Рентабельність її вирощування, порівняно із іншими нішевими культурами, перевищує 300%. Проте українські аграрії чомусь не поспішають її вирощувати, тож весною цього році гречку в Україну довелось навіть імпортувати.

Нут (турецький горох)

Попит на цю сільськогосподарську культуру в Україні щороку зростає. Тож передбачливі аграрії йдуть в ногу з часом і збільшують площу його посівів. На українських ланах вирощують 10 сортів нуту, проте вітчизняні науковці активно працюють над створеннях нових, оскільки нут має дуже великі перспективи.

«Рівних йому у стійкості до посухи немає. Тому, враховуючи, глобальне потепління, літню спеку і малу кількість опадів, нут є дуже перспективним для вирощування», — говорить селекціонер В’ячеслав Січкар.

До того ж, ціни на нут нині дуже привабливі. Хоча, за словами Олександра Маслака, нут не є високоврожайним, і не підходить для вирощування в усіх регіонах України.

Сорго

Вирощується як зелена маса для потреб тваринництва, так і на зерно. Є альтернативою ячменю, і ним все більше цікавляться в цьому плані, тому що сорго стійкіший до спеки. Користується попитом на зовнішніх ринках і при налагодженому процесі збуту вирощування сорго є рентабельним.

Гірчиця

Не є високоврожайною – 1,5 т з гектару, але через високу закупівельну ціну на цю продукцію, рентабельність її вирощування перевищує 200%. Природно-кліматичні умови України ідеально підходять для вирощування білої гірчиці. За словами науковців, в степовій зоні вона може забезпечити врожайність від 8 ц/га, а в лісостеповій та на Поліссі отримують з 1 га і 15 центнерів. Компанії-експортери закуповують у аграріїв гірчицю по ціні від 12 тис. грн за тону.

Квасоля, чечевиця, сочевиця

В українській Спілці виробників та споживачів бобових розповідають – в останні роки посіви квасолі стрімко збільшуються в Західному регіоні нашої країни. Витрати на 1 га квасолі становлять приблизно 10,5 тис. грн. Якщо вирощувати її на експорт, потрібно правильно обрати сорт. На закордонних ринках, за словами президента спілки Антоніни Скляренко, найбільший попит і ціну має червона квасоля.

Чечевицю в Україні вирощують у малих масштабах, проте в аграріїв є зацікавлення й у цій культурі. Витративши на 1 га чечевиці близько 10 тис. грн, нині вони можуть продати врожай по ціні від 21, 5 тис. грн.

Планується в 2017 році збільшити площі і під сочевицею, у нинішньому вони становили близько 8 тис. га. Її врожайність, за даними Спілки виробників та споживачів бобових, цьогоріч від 1,2 з гектару.

Отже, поспілкувавшись із спеціалістами та науковцями, можна зробити висновок – саме нішеві культури можуть підвищити конкурентоспроможність та ефективність так званих дрібних фермерів.

Людмила Лутицька, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою