100% акцій «ПриватБанку» перейшли у власність держави

Націоналізація ПриватБанку: що буде з фінансами аграріїв?

19 грудня 2016 287 0

Резонансна новина про націоналізацію ПАТ «ПриватБанк» за кілька годин облетіла всю країну. Не минуло й доби з моменту, як Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про купівлю державою 100% акцій банку, як засоби масової інформації та соціальні мережі «вибухнули» тисячами новин і публікацій. Висловити свою думку щодо такої події беруться всі: від експертів-економістів до людей, які є просто клієнтами «Привату». Поки ж стурбовані громадяни під страхом невідомого стоять у чергах до банкоматів, щоб вберегти свою готівку, ми вирішили пошукати наслідки націоналізації «ПриватБанку» для аграрного сектору України та поспілкувалися як з аграрними експертами, так і зі звичайними фермерами-трудівниками.

Кінець бездоганному менеджменту?

Експерти аграрного ринку мало не в один голос запевняють: сільгоспвиробники відчують на собі ці зміни точно так само, як і працівники інших галузей. Зокрема, перший заступник директора Інституту аграрної економіки України Сергій Кваша переконаний, що єдина небезпека для банку та його клієнтів зараз у тому, чи залишиться система менеджменту на тому рівні, який був раніше.

«Аграрне товариство пережило кілька етапів і стресів щодо «ПриватБанку». Неодноразово мова йшла про його закриття чи націоналізацію, але всі стійко витримали ці інформаційні стреси і, наскільки я знаю, не залишили банк у той час. Що стосується нинішньої ситуації, то ми розуміємо відповідальність, яку взяв на себе уряд і Президент у ситуації націоналізації», — говорить експерт.

За словами Сергія Кваші, це питання ключове, бо воно є вимогою МВФ. Щоб у державі був важливий державний оператор всіх фінансових ресурсів, які є як кредитами, депозитами, так і розрахунковими операціями.

«Усі кроки, я переконаний, уряд розуміє вірно. Відбулися необхідні узгоджувальні взаєморозрахунки з власниками «ПриватБанку», і тому аграрії можуть бути спокійними щодо фінансової стабільності банку. Є одна небезпека — це якість менеджменту банку, особливо на місцях — в районних центрах. Питання в тому, чи не погіршиться рівень їхніх зарплат, а в зв’язку з цим і вся система платіжних та інших операцій. У тому числі, це стосується отримання кредитів. Чи система менеджменту залишиться на тому рівні, який був раніше — це ключове питання, ключова теза, яка турбує багатьох власників бізнесу і просто громадян України», — зазначає Сергій Кваша.

Чутки, що Ігор Коломойський може намагатися повернути собі банк через півроку експерт спростовує. За його словами, знаючи з багатьох інформаційних джерел, що процес націоналізації «Приватбанку» — усвідомлений крок Ігоря Коломойського і, якщо він на цей крок пішов, то зворотної дії не буде. Крім того, з державної власності повернути банк у приватну неможливо без згоди уряду і без рішення органів центральної виконавчої та законодавчої влади.

«Я не вірю в такі чутки. Власники банку, в першу чергу Коломойський, мали вагомі аргументи. Хоча напевно не обійшлося і без шантажу, під час прийняття цього рішення. Очевидно, що власники та держава домовилися про захищені інтереси акціонерів «Приватбанку», — додає чоловік.

Усім «порівну»

Націоналізація «ПриватБанку» однозначно матиме негативний вплив на економіку нашої країни, але особливих виключень для працівників сільського господарства не буде. Таку думку висловив директор інформаційної компанії «ПроАгро» Микола Верницький.

«Я не бачу ніяких чинників, які би вплинули через націоналізацію «ПриватБанку» на діяльність аграріїв. Це стосується тих, у кого були рахунки в банку, але ж не лише аграріїв, а й працівників будь-якої іншої галузі економіки. Специфічного впливу зміни форми власності «Привату» на сільське господарство не буде. На економіку — так, адже невідомо, що буде далі. Ці події можуть розганяти інфляцію, підвищувати курс долара, призупинити деякі рахунки, якихось компаній, але в глобальному сенсі, не можна виокремити вплив на якусь галузь, тому що це вплине на всю економіку однаково», — переконаний експерт.

Також Микола Верницький зазначив, що націоналізація — справа не з дешевих і те, що держава вирішила зробити цей крок саме зараз, не зовсім правильно.

«Особисто мені не подобається, що це відбувається саме таким чином. Звідкілясь мають взятися 6 млрд доларів облігацій… Я вважаю, що в економіці є інші дірки, які треба «затикати» такими грошима», — додав він.

Питання в ефективності

Заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Української академії аграрних наук Віталій Саблук переконаний, що зміна приватного власника «ПриватБанку» на державного не повинна позначитися на громадянах України. Головне питання — це ефективність приватного контролю над банком порівняно з державним. Щодо впливу на сільське господарство чоловік радить визначитися, кого ми називаємо аграріями.

«У нас є більше 4 млн господарств, які на жаль, у нас не ідентифіковані в податковій та соціально-пенсійній площині, це аграрії, які виробляють 50% валу і практично ¾ сільськогосподарської продукції України. Так, вони здійснюють перерахування з картки на картку. Для них це було суттєвим каналом формул взаєморозрахунків, купівлі-продажу продукції тощо. А олігархи, які є засновниками колишніх радгоспів, колгоспів, холдингів, вони по суті не є аграріями, бо мають свої банки, як правило. У нас зараз кожен агрохолдинг вважає нормою замість бухгалтерії мати кишеньковий банк, тому якби впав «ПриватБанк», то вплив був би суттєвим, але життя коротке, щоб займатися їхніми амбіціями. А от для аграріїв у європейському розумінні «Приватбанк» – це суттєвий інструмент, сподіваємося, що він не впаде», — коментує експерт.

Поживемо — побачимо

Про те, що більшість фермерів користувалися послугами «ПриватБанку» зазначає президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Томич. До цього часу аграрії були задоволені умовами роботи та якістю послуг, які надавав банк, утім чого очікувати тепер поки не знають.

«Те, що відбулося сьогодні з «ПриватБанком» говорить про те, що Національний банк України не веде моніторинг і не здійснює контроль за діяльністю банківської системи України, а скоріше всього причетний до цих махінацій, які відбуваються по знищенню вже біля 90 банків, це моя думка. З «Приватом» все зрозуміло. Адже ліквідувати його було б неможливо, бо наступив би фінансовий колапс України та дестабілізація. Виходячи з цього, рішення про націоналізацію нагадує мені систему приватизації, яка діяла у нас після 90-х, коли цим доводили до банкрутства, а потім продавали. Домовленості по цьому банку ще раз підтверджують неефективність політики національного банку і уряду щодо фінансово-кредитної системи України. Як наслідок, безумовно, зараз у нас телефонні дзвінки, паніка, кошти не йдуть, отримати не можуть… Ми розуміємо, що це лише один день, але довіру до банківської системи і так немає, а ми і далі розтоптуємо її. Зараз вже є невеликі фермерські господарства, які взагалі закривають рахунки і повертаються до первіснообщинного ладу, коли тримали і передавали гроші сумками», — зазначає Іван Томич.

Намагання Ігоря Коломойського повернути собі банк через кілька місяців чоловік не виключає, адже переконаний, що в Україні можливий будь-який «розклад».

«У нас виключати нічого не можна, навіть якщо це суперечить економічним, соціальним і законним нормам. Тому виключати такого варіанту я не буду, але і не сильно вірю, що це відбудеться. Загалом, якщо кардинально не будуть вжиті кроки по виходу з цієї западні фінансово-банківської системи, то ми сьогодні опинимося в ситуації, яку нині переживає Венесуела», — говорить голова Асоціації фермерів та приватних землевласників України.

Більш точно наслідки цих змін аграрії зможуть відчути весною, коли почнеться активна підготовка до посівної.

«Я вже не говорю про бюджет, про податки, це все робиться навмисно, безвідповідально, хаотично і непрофесійно, щоб весняно-польові роботи обійшлися нам якомога дорожче», — додає він.

Сценарію злиття «Привату» з іншим банком державної форми власності експерти не бачать. Адже для держави важливо мати 2-3 державних банки, щоб інколи маніпулювати тими чи іншими їх функціями.

Kurkul.com вирішив дізнатися чи розділяють думку аграрних експертів прості фермери?

Що думають фермери?

Фінансовий директор ТОВ «Агроситниця» Олексій Денисюк розповідає, що з «ПриватБанком» співпрацює. Але зробити прогноз щодо подальшого розвитку подій чоловік не може.

«У нас кілька банків-партнерів, ми не співпрацюємо лише з одним. Тобто шукати інші банки нам не треба, у нас і так є кілька варіантів. Якщо зміняться умови співпраці, то будемо міняти і банк, звичайно, шукати вигідніші пропозиції. Якщо команда «ПриватБанку» зміниться, то, я думаю, зіпсується і сервіс, і умови обслуговування, а якщо ж працівники залишаться на своїх місцях, то відчутних змін для клієнтів не буде. Все залежить від політики банку. До сьогоднішнього дня «ПриватБанк», на мою думку, працював дуже добре. Поки ми будемо продовжувати з ним співпрацю, а далі вже подивимось», — розповідає чоловік.

Горіховод з Одещини, директор ТОВ «Тимирязівське» Анатолій Черняков сьогодні зранку одразу ж відвідав відділення «ПриватБанку». Там його запевнили, що жодних змін аграрії на собі не відчують. Утім Анатолій Васильович має власну схему дій.

«Послугами «ПриватБанку» я користуюсь з початку 2000 року. Якщо разом із націоналізацією у «ПриватБанк» прийде такий же сервіс як зараз в «Ощадбанку», то я відмовлюсь від його послуг. Наразі це найзручніший банк в Україні, тому що допомагає оперативно працювати — вчасно закуповувати міндобрива, швидко проводити оплату, вчасно нараховувати зарплатню працівникам. Більше половини моїх знайомих користуються послугами «ПриватБанку», а зараз держава посіяла паніку серед них усіх. Якщо «ПриватБанк», що і «Ощадбанк», то це буде катастрофа загальнодержавного масштабу, яка дуже боляче вдарить в тому числі й по аграріям. Сподіваюсь, що держава зробить все для того, щоб зберегти ту оперативність і зручність обслуговування, яку досьогодні демонстрував «ПриватБанк», — коментує фермер.

Василь Калган, директор ТОВ Агрофірма «Базаліївський Колос» з Харківщини принципово обслуговується в іншому банку. Але переконаний, що перехід «ПриватБанку» у власність держави ніяк не змінить роботу установи.

«Я думаю, буде той самий рівень: що так, що інакше — бардак. Всі мої друзі-аграрії обслуговуються в іншому державному банку. Ми користуємось послугою «Клієнт-банк» і фізично у відділені банку я практично не буваю, мене все влаштовує. Загалом у державному банку обслуговуюсь більше 10 років. Був момент, коли нас «кинули», але тоді це торкнулося кожного — розказували, як гарно брати кредит у доларах, а потім ми на цьому втратили 1,5 млн грн. Але тоді ситуація всюди була така», — зазначає аграрій.

А от директор ТОВ «Новий шлях» Олексій Гомон впевнений, що націоналізація «ПриватБанку» має багато підводних каменів, про які пересічні громадяни ніколи не дізнаються.

«Ми ще не знаємо всіх наслідків цієї націоналізації. Про неї давно говорять, але ми й досі не розуміємо, що це означатиме. З «ПриватБанком» ми працюємо рік, почали зарплатний проект, але основний наш банк не «Приват». Я спілкувався сьогодні з менеджерами, вони сказали, що ніяких змін у сервісі не буде. Ми так розуміємо, що ця націоналізація потрібна, щоб нібито врятувати банк. Мабуть, якщо ж держава прийняла таке рішення, то перед цим вона робила декілька інформаційних атак на цей банк, щоб його послабити. Я думаю, ми багато чого не знаємо. І дивлячись що називати «державою». Якщо це одна фінансово-економічна група, яка зараз керує Україною — тоді це можна назвати націоналізацією. Я взагалі не прихильник паніки, але якщо у когось у цьому банку є чималі рахунки, звичайно їм потрібно задумуватися і робити висновки», — говорить чоловік.

Ми ж поки радимо зберігати спокій, але не втрачати контроль над ситуацією.

Вікторія Сумченко, Людмила Лутицька, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою