Збір цукрового буряку

Цукровий сезон 2023: чи зароблять на цукрових буряках аграрії

15 вересня 2023 1896 0

В Україні вже розпочалось збирання цукрового буряку. Станом на 14 вересня накопано 617,1 тис. т цукрових буряків на площі 14,1 тис. га, при врожайності 43,6 т/га. В минулому сезоні, цукровий буряк був однією з найбільш маржинальних культур, відтак в цьому сезоні «його садили навіть, ті хто ніколи цим не займався». Тому сьогодні ми говоримо про очікування від цукрового сезону-2023, ціни на цукровий буряк та перші результати сезону.


Посівні площі та врожайність цукрового буряку

«Збільшення посівних площ в цьому році суттєве. За даними Мінагрополітики площа цукрових буряків в цьому році складає 249,9 тис. га, проти 180,6 тис. га торік», — зазначив тимчасовий виконувач обов'язків голови правління «Укрцукор» Назар Михайловин.

Назар Михайловин, виконувач обов'язків голови правління «Укрцукор»

Очікувано, що збільшення площ передбачає й збільшення врожаю. За прогнозами — 13 млн т.

«Спостерігаючи за динамікою росту цукрових буряків, можна стверджувати, що врожайність буде на рівні минулого року — в середньому 50 т/га. Проте остаточні висновки сьогодні робити завчасно, оскільки вегетаційний період цукрових буряків триває і все залежатиме від подальших погодно-кліматичних умов», — додав представник «Укрцукор».

Врожайність цукрових буряків вище середнього зафіксована минулого року у наступних областях: Львівській (64,5 т/га), Тернопільській (56,3 т/га), Хмельницькій (51 т/га).

Стан цукрового буряку

Викопка буряку вже іде, але через те, що сівба культури почалась цьогоріч пізніше, то на багатьох полях ще триває вегетаційний період. Тому в останньому звіті Держпродспоживслужби йдеться, що на деяких посівах цукрового буряку фіксуються листкові попелиці, гусениці листогризучих та підгризаючих совок. 

А серед хвороб фіксуються поширення пероноспорозу, фомозу, рамуляріозу, вірусної жовтяниці, кореневих гнилей

«Церкоспорозом уражено 2-10, подекуди до 20% рослин у Волинській, Київській, Рівненській, Тернопільській, Черкаській обл.У лісостепових областях на 0,5-2% коренеплодів виявляють дуплистість, паршу, суху гниль. Нестача елементів живлення спостерігалась на 1-2% рослин», — повідомили у службі.  

Що про цукровий сезон розповідають аграрії

В господарстві «Ольгопіль», що на Вінниччині,  цукровий буряк тривалий час був стратегічною культурою. В деякі роки площа під ним становила до 1250 га, але через низку економічних причин кількість площ скоротили. В сезоні-2023 буряком засадили 130 га, що на 45 га більше, ніж роком раніше.

«При вирощуванні буряку необхідно витримувати «харчовий режим» та своєчасне підживлення. Віддаємо перевагу класичному обробітку ґрунту, а восени вносимо безводний аміак. Цьогоріч, попри холодну весну отримали гарні сходи з прекрасною густотою. Були проблеми з вологою через погоду, але наш буряк зараз чистий, без хвороб, бо не шкодуємо препаратів для захисту культури. Використовуємо фунгіцидний захист від компаній Bayer і Syngenta. А загалом обробляємо посіви буряків тричі. Керуємося передусім погодними умовами, інтуїцією та досвідом», — розповів головний агроном АФ «Ольгопіль» Іван Діхтяр.

Цукровий буряк

В господарстві вже приступили до викопки коренеплодів. Реалізовувати будуть на Крижопільський цукровий завод.

ПП «Західний Буг» — лідер Західного регіону з вирощування солодких коренеплодів. Цьогоріч в господарстві під буряком 15,3 тис. га. Редакція Kurkul.com відвідала поля «Західного Бугу» у травні й тоді заступник головного агронома господарства Дмитро Костраєв розповів нам про технологію вирощування буряку та про його стан на той період. З ним ми звʼязались і минулого тижня.

«В перших числах вересня розпочали копати буряки й, за планом, в другій половині листопада завершимо. Щодо результатів важко казати, бо ще навіть перший буряк на завод не поїхав. Рік цей був не без проблем, найбільша з яких — кореневі гнилі. Були поля досить сильно уражені. Проте в цілому початок посівної ми пройшли успішно і досягли вищої від планової густоти», — зазначив Дмитро Костраєв.

Він додав, що сезон в цілому був непоганим, масових уражень хворобами не було  і поля здебільшого чисті. Але через погодні умови на рекордні врожаї в господарстві не сподіваються. Планова врожайність — 65 т/га.

Про ціну на буряк та рентабельність

Торік ціна на буряк коливалась в районі 1500-1600 грн/т, що майже у 2 рази вище, ніж у сезоні-2021. Цього ж року цукрові заводи заклали ціну у 1900 грн/т. (ціна може варіюватись в залежності від регіону та характеристик коренеплоду).

На заробіток від буряка розраховують у господарстві «Ольгопіль». Головний агроном підприємства Іван Діхтяр розрахував мінімальну врожайність, яка дозволяє отримати прибуток.

Збір урожаю цукрового буряку

«Торік буряк був рентабельний, бо завод знаходиться за 70 км від нашого агропідприємства. За договором солодкі корені цукроварня доставляє на виробництво своїм коштом. Якщо ж відстань перевищує 100 км, доставка буряка лягає на плечі господарства, а це додаткові витрати. Середній рівень рентабельності цукрового буряка – це  врожайність 50 т/га. Торік ми отримали 73,7 т/га, а у позаминулому році – 60,3 т/га. Цього року також є усі підстави розраховувати, що зберемо вище середнього показника, бо поля чисті і густі», — зазначив він.

При врожайності 50 т/га та ціні від цукрових заводів у 1900 грн/т, фермер отримає виторг у $2375/га. При цьому вартість вирощування 1 га становить приблизно до $1900 (до війни вартість вирощування становила $1600/га). Відтак буряк і далі буде прибутковою культурою.

Переробка та ціна цукру у сезоні-2023

Переробку цукрового буряка урожаю-2023 готові розпочати 30 заводів, що на 7 заводів більше, ніж попереднього року, але на 3 менше, аніж у сезоні 2021. ​​За офіційними даними, до переробки буряків вже приступили 3 цукрові заводи — у Вінницькій, Тернопільській та Черкаській обл.

«Якщо минулого року через шок від війни деякі заводи не запускались, то цього року вони відновили свою роботу. Один рік простою для заводу — це дуже великі втрати і саме тому їм потрібно працювати», — розповів Назар Михайловин.

Пригадаємо, що виробництво цукру у 2022/23 МР склало 1,33 млн т, що на 120 тис. т менше ніж у 2021/22 МР.

Виробіток цукру у розрізі компаній у сезон 2022/2023

Представник «Укрцукор» додав, що обсяги виробництва цукру у сезоні 2023 р. в повному обсязі забезпечують потреби внутрішнього ринку та створюють експортний потенціал щонайменше у 600 тис. т.

«Щодо ситуації з ціною, то наразі ціна цукру знаходиться в межах 32 грн/кг. Підняття ціни на внутрішньому ринку не планується, оскільки прогнозується великий валовий збір і перевиробництво. Тому подорожчання цукру не повинно бути. До того ж наше власне виробництво повністю забезпечує потреби внутрішнього ринку і створює певний експортний потенціал», — додав експерт.

Експорт: потенціал є, але всі чекають дозволу

За розрахунками Мінекономіки, внутрішнє споживання цукру — близько 1 млн т на рік. Відтак в Україні є високий потенціал до експорту цього продукту. 

«Тільки в сезоні 2022/2023 МР цукрові заводи виробили 1,33 млн т. Плюс до того маємо значні перехідні залишки попередніх років — майже 500 тис. т. Отже, внутрішній ринок отримав 1,8 млн т цукру, що залишає багато можливостей для експорту Достатні перехідні залишки — це двомісячний рівень споживання, виходить що нам потрібно 160 тис. т перехідних залишків на 1 вересня 2023 р. Враховуючи це, ми можемо спокійно експортувати цукор, не створюючи при цьому дефіциту всередині країни», — розповів директор «Науково-практичного центру цукробурякового виробництва» Олександр Коротинський на початку року. 

Цукровий буряк

Експортний клімат був дуже сприятливим, оскільки світові ціни цукру сягнули максимальних позначок з 2016 р. На це вплинуло те, що провідні виробники цукру, як Бразилія, Індія чи Китай виробили значно менше продукту, ніж планувалось. Тому середньозважена ціна у травні на цукор-сирець на Нью-Йоркській біржі сягнула рекорду з 2016 р., а білий цукор на Лондонській біржі коштував понад $720/т (прим. — рекорд з 2011 р.).

Здавалось, за такої ціни наші виробники активно торгуватимуть продукцією. Натомість Кабінет Міністрів України на засіданні 30 травня заборонив експорт цукру з України, встановивши нульову квоту з 5 червня по 15 вересня 2023 року. Це пояснювалось тим, що за високої ціни українські експортери будуть пришвидшеними темпами вивозити цукор. Тому КМУ зробив ставку на те, що експорт відновиться у вересні, оскільки тоді стартує сезон викопки-переробки буряків і таким чином можна уникнути дефіциту та зростання ціни всередині країни.

Виробництво цукру у 2022 р.

«Пропозиція внутрішнього ринку у 2022/23 МР з урахуванням виробництва в обсязі 1 285 тис. т цукру та перехідних залишків, за експертною оцінкою, складає 1 776 тис. т. Для забезпечення потреб внутрішнього споживання у 2022/23 МР прогнозується використати 1 010 тис. т. А експорт цукру в цей же період прогнозується на рівні 370 тис. т», — порахували урядовці. 

 Паралельно у сусідніх до України країнах почались протести аграріїв, проти імпорту товарів з України, які ніби-то здешевлюють внутрішні ціни на агропродукцію. Тому низка країн заборонила ввозити агропродукцію з України. 

Детальніше про це ви можете прочитати на нашому сайті за гештегом #ЗерноРозбрату

Неочікувано 7 липня на засіданні КМУ було встановлено квоту на експорт цукру у розмірі 20 тис. т, який можна вивозити до 15 вересня 2023 року до Румунії. Нагадаємо, Румунія була в числі пікетерів експорту українського зерна.

«Зняття обмеження було зумовлене проханням Румунії відновити постачання. Продукція з України мала б стабілізувати цінову кон’юнктуру в Румунії, де останнім часом зросли внутрішні ціни на цукор», —  про це повідомили джерела Latifundist.com в урядових колах. 

Читайте також: Цукрозаводи Тернопільщини розпочали новий сезон

Олександр Коротинський уточнив, що дефіцит в сусідній країні виник до початку нового сезону виробництва. Заборона експорту цукру з України стала однією з причин зростання цін в регіоні до понад €900/т. 

«Привезти з Бразилії сирець довго — це 2 місяці. І тому для Румунії вочевидь заборона експорту з України була несподіванкою. А цього обсягу ймовірно їм вистачить на період до нового маркетингового сезону або до запланованих поставок, які вони могли укласти після заборони з України. Цим ми підтримали наших партнерів, з яким будували дружні відносини, і підтвердили надійність, як постачальника якісного цукру», — додав Коротинський.

Цукор

Тож, на такі поступки Україна пішла задля того, щоб налагодити міжнародне співробітництво і посилити торговельні відносини з Румунією. 

«Щодо експортної ситуації, то ми очікуємо відповіді від Мінекономіки і Мінагрополітики стосовно дозволу експорту. Поки ніякої інформації немає», — зазначив Назар Михайловин з «УкрЦукор».   

Поки наші виробники чекають дозволу на експорт, світові ціни на цукор продовжують зростати. Жовтневий контракт на білий цукор виріс на 0,3% — до $732,30/т, консолідуючись трохи нижче 12-річного максимуму попередньої сесії $740,20. Натомість ціна на внутрішньому ринку цукру у його виробників становить $718/т (без ПДВ).


При написанні матеріалу ми звертались за коментарем до головного агронома АФ «Ольгопіль» Івана Діхтяра. Але 12 вересня прийшла сумна звістка — Івана Григоровича не стало. Приносимо співчуття рідним, близьким, господарству, де він працював та всій агрородині.

© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2023 р.

Виконано за допомогою Disqus