Українські аграрії говорять про справу «Syngenta vs фермери США»

Syngenta в суді: чи «аукнеться» українським фермерам?

13 липня 2017 1159 0

У США вирують пристрасті довкола судової справи за участю агрохімічного гіганта — компанії Syngenta. Позов подали фермери штату Міссурі у зв’язку з мільярдними збитками, в яких вони звинувачують саме швейцарську компанію. Від Syngenta вимагають виплати компенсацій на суму $7 млрд. Але прогнозується, що кількість позовів буде рости, бо вже зараз адвокати отримали заяви понад 350 тисяч американських фермерів.

Kurkul.com поспілкувався із українськими фермерами, які давно співпрацюють з Syngenta, щоб дізнатися, чи відчули аграрії «недобрий вітер» з-за кордону і чи бачать у цьому конфлікті загрозу для українського ринку та для себе зокрема.

Працюємо у звичному режимі

Анатолій Березовський з Житомирщини розповідає, що із компанією Syngenta працює вже не перший рік. Але зазначена вище ситуація змушує триматись насторожі.

«Усі препарати ми придбали ще минулого року, тому поки що сказати важко. Плани на 2018 ще не будували і закупку не здійснювали. Ми будемо спостерігати за цим процесом. Якщо у людей є проблеми, це однозначно може впливати і на нас, як клієнтів. Там вже і Китай підв’язаний, а коли заходить Китай — зрозуміло, що вони захочуть ринок опустити, зробити меншу ціну, і, відповідно, якість препаратів», — розповідає фермер.

Анатолій Березовський

Анатолій Березовський, директор ПСП «Новоселиця»

Анатолій Березовський стверджує, що питання якості сьогодні для його господарства є принциповим, адже з кожним роком на ринку стає все більше генериків, які позиціонують себе як оригінали.

«Якщо раніше було таке поняття як «генерики», то сьогодні генерики — це всі. Залишився лише один Basf, який залишається осторонь цього, а решта компаній вже давно один у одного перекупляють, наклейки ліплять, а результат ми вже бачимо у полі. І починаємо бити на погодні умови, нестачу вологи, температурні режими… Раніше, перед запуском препарату на ринок його тестували 5 років, а зараз всього рік, тому якою буде післядія на наступний рік — невідомо. Тому все залежить від компаній, з якими ми працюємо. Але на ринку хімії сьогодні вже почався бардак. Привозять дві бочки і кажуть: «Це дешевий Китай, а це дорогий Китай», і обирай що хочеш», — говорить аграрій.

Чи зможе суд дестабілізувати роботу Syngenta настільки, щоб це відчули в Україні, голова господарства не знає.

«Я не думаю, що сьогодні заберуть менеджерів компанії і посадять їх займатися цим судовим процесом. Скоріше за все буде створено окремий відділ, над цим працюватимуть юристи, але виробництво через це не зупиниться. Просто директори і власники компанії більше уваги будуть приділяти судовим процесам і менше виробництву. А як це вплине на нас — ми не знаємо. Якщо їм заблокують роботу чи ще щось, тоді будемо бачити, поки що нічого не відчули», — додає Анатолій Березовський.

Так само не побачили поки що змін у роботі компанії Syngenta і у СФГ «Ім. Шевченко». Голова господарства Анатолій Мороз розповідає, що працює з Syngenta і по насінню, і по ЗЗР. Робота компанії влаштовує аграрія, а інколи бувають і знижки на продукцію, які дозволяють заощадити. Такими акційними пропозиціями Syngenta може намагатися банально утримати клієнтів. Але справжні причини знижок фермерів не дуже бентежать, адже для них один з головних критеріїв — вигідна ціна.

«Буває, що минулого року була одна ціна на препарат, а цього року приїжджають і кажуть: «Акція». Але ми думаємо, що це залишки, те, що не вдалося розпродати, тому і знижка», — розповідає аграрій.

Анатолій Мороз

Анатолій Мороз, директор СФГ «Ім. Шевченко»

Не перший рік купує насіння і «хімію» у Syngenta і Микола Бабич з «АК Степанецьке». Чоловік не чув про конфлікт у США і жодних проблем поки що не побачив. Всю продукцію закупив ще минулого року, тому про якість роботи компанії сьогодні не береться судити.

«Більше будемо дивитися по співпраці на місці, але така інформація звичайно може насторожити», — говорить аграрій.

Микола Бабич

Микола Бабич, директор «АК Степанецьке»

Аграрна Coca-Cola

У господарстві Миколи Хорольського з Дніпропетровщини продукція Syngenta — це основний «кістяк». До того ж мають у себе і демоділянки сортів виробництва цієї компанії. Але, за словами голови господарства, він вже намагається шукати і інших партнерів, щоб уникнути «монополізму» Syngenta, хоча остання й добре розрекламована на ринку.

«Почали пробувати використовувати і препарати інших фірм, які не так розрекламовані і набагато дешевші. Ми розуміємо, що це як «кока-кола», і за бренд треба переплачувати. Тому стараємось відходити від цього», — розповідає Микола Хорольський.

Микола Хорольський

Микола Хорольський, співвласник ТОВ «Колос»

Цінових коливань у Syngenta чоловік поки що не побачив, лише на гібриди 2014 року. А от про механізм форвардної закупівлі зерна від цієї компанії, пан Микола відгукується негативно.

«Це абсолютно невигідно, як «нашим салом і нам по губам». Є ринок, ми відслідковуємо ціни і все. Так, у Syngenta є такі схеми, зокрема знаю, що вони скуповують кукурудзу, але це як «гра в рулетку», неправильний підхід», — коментує аграрій.

Інформація про суди Syngenta з фермерами США чоловіка насторожила.

«Я знаю, що у них також «рильце в пушку». Вони не зовсім чистоплотні, як і будь-яка інша компанія на цьому ринку. Якщо в Америці такі прецеденти, то в Україні тим більше нема законів, які б змусили їх правильно працювати», — додає чоловік.

Kurkul.com звернувся з інформаційним запитом до компанії Syngenta в Україні, та попросив прокоментувати ситуацію довкола суду в США та її можливого впливу на українських фермерів. Проте поки що Syngenta не відповідає на цей запит.

З почутого можна зробити висновок, що зараз наші фермери ще не відчувають впливу позовів своїх колег із США до компанії Syngenta. Проте вони чудово розуміють якими можуть бути наслідки будь-якої судової тяганини, тому завжди готуються до найгіршого сценарію, а отже — шукають можливості «перестрахуватися» за рахунок продукції інших виробників.

Нагадаємо, що:

  • Сорт генетично модифікованої кукурудзи Agrisure Viptera (MIR162) від Syngenta став причиною заборони на ввезення американської кукурудзи до Китаю в 2013 році;
  • Втрат зазнали навіть аграрії, які вирощували традиційні сорти кукурудзи, адже Китай заборонив імпорт кукурудзи із США, побоюючись змішування урожаю кукурудзи Viptera зі звичайним зерном при формуванні товарних партій;
  • Через цю ситуацію тисячі американських аграріїв втратили основний ринок збуту продукції і отримали численні збитки;
  • 5 червня у суді м. Канзас-Сіті, штат Міссурі, розпочалося перше судове провадження у цій справі. Від Syngenta вимагають виплати компенсацій на суму $7 млрд;
  • Прогнозується, що кількість позовів буде рости, бо вже зараз адвокати компанії отримали заяви понад 350 тисяч американських фермерів;
  • Syngenta заперечує неправомірність власних дій та запевняє, що жодних порушень не здійснювала, запускаючи на ринок США гібрид кукурудзи Agrisure Viptera (Viptera), який і став «яблуком розбрату»;
  • Компанія заявляє, що судові витрати, які понесе Syngenta, можуть бути закладені у вартість продукції та призвести до скорочення планів з випуску нових продуктів. Ці заяви у ЗМІ можна розцінити як спробу «м'якого тиску» на фермерів та маніпуляцію громадською думкою.

Як будуть відбуватися події за океаном та куди «випливе» Syngenta із суду — будемо стежити та аналізувати разом.

® Вікторія Сумченко, Kurkul.com, 2017

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою