Ані вітер, ані птах: захисні системи для садів

Ані вітер, ані птах: захисні системи для садів

15 лютого 2018 3372 0

Ні для кого не секрет, що садівництво — справа ризикова. В принципі, як і будь-який агробізнес. На щастя, українських садівників це не лякає, тож вони готові все більше докладати зусиль, аби отримати добрі врожаї ягід і фруктів.

Як захистити фруктовий сад чи ягідну плантацію від несприятливих погодних умов та шкідників, розповіла директор вінницької компанії «НІФ Агро Постачання» Наталія Лут під час конференції «Черешня та вишня в Україні: технології, ринок, перспективи». У «НІФ Агро Постачання» добре знаються на захисних системах для фруктових садів і ягідних розсадників, оскільки вже восьмий рік постачають такі системи для українських садівників.

Наталія Лут презентує типи садових захисних систем

Отож, якщо сучасні дистриб’ютори агрохімії у 99 % можуть запропонувати хороші рішення для захисту саду від хвороб і дрібних шкідників, то проблема серйозних механічних пошкоджень плодових дерев через несприятливу погоду, птахів тазайців залишається невирішеною.

Читайте також:  Переваги застосування регуляторів росту в інтенсивних технологіях садівництва. Як це працює?

Наприклад, град є звичайним явищем для багатьох регіонів України і здатний за лічені хвилини знищити чималу частину врожаю або навіть повністю. Птахи та зайці теж наносять серйозних збитків, пошкоджуючи плоди й стовбури дерев, а разом із цим заносять хвороби в сад. Тож якщо в саду господарі не вжили заходів, щоб запобігти таким ситуаціям, збитки для урожаю і дерев можуть бути надзвичайно великими.

«В Україні існують чотири основні фактори, що заважають займатися садівництвом, — це весна, літо, зима та осінь. Навесні 2017 року всі садівники відчули вплив погодних умов. Втрати, яких завдали деяким регіонам приморозки, а згодом і буревії, зливи та гради,  були суттєвими: подекуди аграрії втратили до 80 % врожаю», — розповіла Наталія Лут.

Висока ймовірність подібних ушкоджень змушує садівників шукати способи ефективного і надійного захисту своєї ділянки. Такими рішеннями є опорні й захисні системи.

Типи систем захисту саду

Для захисту вишні і черешні від несприятливих погодних умов та шкідників можна використовувати таке обладнання:

 • сітка (для захисту від граду, птахів, комах);
 • плівка (захист від граду та дощу);
 • комплексна система із сітки й плівки (захист від граду, дощу, птахів, комах);
 • захисна система для кожного ряду (захист від граду, птахів, комах, дощу).

Сітка, у першу чергу, оберігає від граду, а якщо система захищена і по боках  утворює так звану клітку, це додатково вберігає насадження від птахів і комах.  Плівка також захищає сад від опадів.

Сітка в поєднанні з плівкою — це інтегрована система, що захищає від усього — граду, дощу, птахів та комах. Крім того, така комбінація дозволяє зменшити використання хімічних препаратів (у першу чергу, гербіцидів і фунгіцидів). Це зумовлено закритістю і можливістю регуляції системи. У такому випадку мінімізовані ризики розповсюдження фунгіцидної інфекції, які переносяться комахами, а отже, і збитки від шкідливого впливу комах. Також ця система дозволяє регулювати дозрівання: ви можете пришвидшувати або сповільнювати цей процес. Окрім цього, за допомогою сітки і плівки можна захищати дерева, квіти та плоди від сонячних опіків, вітру й приморозків.

Недавно у Європі з’явилася ще одна система захисту для саду — індивідуальний захист для кожного ряду.

Захист сіткою

Система захисту у вигляді сітки найчастіше є простою і водночас недорогою конструкцією над садом.

Посередині у міжряддях сітку з’єднують за допомогою пластмасових плакет. Тож коли на сітку потрапляє град, він падає в проміжки між плакетами і потім скочується в міжряддя. Крім того, такий тип системи дозволяє монтувати мобільні сітки на бічних сторонах саду.

Cтандартна відстань між стовпчиками при захисті сіткою становить 8 м, проміжні стовпчики — 7х7 або 7х8. Останнім часом в Європі все частіше почали встановлювати стовпчики 7х8 через екстремальні погодні умови. І навіть самі виробники рекомендують переходити на стовпчики розміром 7х8.

«Якщо ми говоримо про кісточковий сад, то висота проміжного стовпчика має бути 4,8 м, а крайнього — 5 м, тому що він заглиблюється в землю на 20 см. І крайні стовпчики можуть бути розміром або 9х9,5 або 10х12 — це залежить від розміру блоку і його конфігурації. Тобто якщо блок не квадратний і має криві лінії, він обов’язково потребуватиме додаткової стабілізації. Чим більше кривих ліній, тим більший розмір стовпчиків потрібно використовувати», — розповідає Наталія Лут.

Отож, при монтажі системи захисту сіткою треба враховувати низку критеріїв:

 • максимальна ширина блоку — 400 м;
 • крайні стовпи 9х9,5 або 10х12 висотою 5 м;
 • проміжні стовпи 7х7 або 7х8 висотою 4,8 м;
 • відстань між проміжними стовпами 8 м.

Саме мобільність деяких елементів цієї системи є однією з її суттєвих переваг. Часто буває, що планування місцевості і саду не дозволяє закрити місце для розвороту техніки. У такому випадку доводиться закривати сторону сіткою там, де закінчується ряд — біля анкеру. А сіткова система може бути обладнана лебідками, щоб, наприклад, піднімати сітку одночасно аж над 50 рядами. Тобто під час обробок, скошування трави в саду або інших робіт може з’явитися потреба в безперешкодному проїзді техніки. Тоді цю сітку можна піднімати і опускати незалежно від основної конструкції.

Але треба пам’ятати: коли сітку піднімають для роботи техніки, доступ до саду отримують і шкідники, і птахи.

Захист сіткою також може передбачати і закрите місце для розвороту техніки в саду. Це відстань між крайнім рядом і останнім стовпчиком у ряду. Як правило, вона має становити не менше 8 м і повністю закривати проїзд після того, як техніка заїде через обладнані в цій системі ворота.

Тобто система захисту сіткою дозволяє цілком обладнати територію довкола саду для вільного проїзду і роботи техніки. На один блок може бути один або кілька заїздів, залежно від необхідності.

Захист плівкою   

Садівники також використовують іще один тип захисту саду — плівку без сітки. Плівка захищає плоди від розтріскування завдяки тому, що до них не потрапляє вода під час опадів. Така система потребує добротної системи вентиляції, бо інакше утворюється парниковий ефект. Вентиляційні отвори встановлюють над рядами, де крайні плівки з’єднують карабіном.

Система захисту плівкою має дуже велику парусність: плівка під поривами вітру може підійматися, тягнути за собою стовпчики. Тому дуже важливо стабілізувати цю систему за допомогою додаткових тросів, які ставлять у саду залежно від погодних умов регіону. Із одного боку ці троси кріплять на кожен проміжний стовпчик (через один або два проміжних стовпчики), з іншого боку — до проміжного стовпчика із додатково встановленим анкером. У цьому випадку система стабільна завдяки додатковим анкерам і тросам. А коли випадає дощ, навантаження на стовпчики та анкери зменшується, бо спрацьовує еластичний шнур і отвір стає ширшим. При цьому над міжряддями плівку між собою з’єднують за допомогою еластичного шнура 8 мм.

Монтаж системи захисту плівкою передбачає такі критерії:

 • максимальна ширина блоку — 200 м;
 • крайні стовпи 9х9,5 або 10х12, висотою 5 м;
 • проміжні стовпи 8,5х8,5 висотою 4,8 м;
 • відстань між проміжними стовпами — 6 м.

При закладці нового саду і монтажу опорної системи для сітки і плівки важливо враховувати, що захисна система з сіткою може встановлюватися на блоки з максимальною шириною 400 м. Отож, якщо ширина міжряддя 4 м, то максимально допустима ширина блоку — 100 м.

Але якщо ваш сад має більшу ширину, є два варіанти вирішення:

 • або один ряд залишаєте незакритим (наприклад, розбиваєте наполовину цей блок, тоді ряд посередині залишиться відкритим),
 • або можна накрити всі ряди. В цьому випадку один ряд посередині буде непроїзним, бо там знадобиться встановити додаткові троси та анкери для стабілізації системи.  

При монтажу плівкової системи захисту максимальна ширина блоку має бути не більше 200 м. Допустимий розмір крайніх стовпчиків — 9х9,5 або 10х12, проміжних — 8х8,5. Але відстань між ними має бути вже 6 м.

Плівкова система захисту теж дозволяє закривати бічні стінки. При цьому треба враховувати, що таким чином підвищуєте ризики створення парникового ефекту і надмірної вологості. Тому важливо потурбуватися про вентиляцію. Але часто можливість регулювати і закривати бічні та передні сторони під плівкою дуже здорожчує всю систему захисту.

«Такі системи в Україні вже є: уже з минулого року встановлюють цей захист на плантаціях лохини. Головна мета — отримувати врожай на два тижні раніше, ніж це відбувається в інших садах. Адже ці виробники орієнтуються на експорт і отримують набагато вищу ціну, якщо можуть доставити свою продукцію на два тижні раніше, ніж інші виробники», — поділилася Наталія Лут.

Система Power Flex: сітка + плівка

Захисна система Power Flex поєднує одночасно сітку і плівку та, на думку фахівців, є оптимальною для саду. Рower Flex (від англ. power — сила, flex — гнучкість) розроблена австрійською компанією.

Ця система вирізняється міцністю завдяки додатковій стабілізації нерухомих тросів та анкерів і гнучкістю завдяки використанню еластичного шнура, що знімає навантаження із конструкції. Використовуючи таку комбіновану систему, сітку і плівку на зиму не знімають, а згортають кожну окремо. Це дозволяє за потреби відкривати і закривати систему кілька разів протягом року.

Допустима максимальна ширина блоку становить 200 м, відстань між стовпчиками — 6 м. Для системи Power Flex так само необхідна додаткова стабілізація на проміжних стовпчиках.

Перевага цієї системи полягає в тому, що сад накритий плівкою згори, а зверху знаходиться сітка, яка також може утворювати клітку по боках системи. Тобто бічні і передня сторона системи (із місцями для проїзду і розвороту техніки чи без них) можуть бути повністю закриті сіткою. Ця система дозволяє обладнати заїзд у ворота, відкриття та закриття бокових і передніх стінок різними варіантами на будь-який бюджет, починаючи від ручного підняття, механічної лебідки і закінчуючи електричними лебідками з дистанційним регулюванням.

Крім того, ця захисна система дозволяє робити різні комбінації та підлаштовуватися під різні умови й потреби вашого саду. Так, у середньому, щоб відкрити/розгорнути 1 га сітки, потрібно дві години. Стільки ж часу знадобиться і на аналогічні дії з плівкою.Тож протягом сезону, коли у період цвітіння потрібно відкрити доступ до дерев бджолам і джмелям для запилення, ви легко зможете це зробити. А якщо виникне ризик весняних приморозків у цей період, можете легко закривати сад і уникати негативних наслідків.

Отож, садова система Power Flex повністю інтегрована і гарантує садівнику практично повний захист.

«Австрійські садівники, які встановили в себе таку інтегровану систему, зіштовхнулися з проблемою нестачі води для зрошення саду. Але австрійці підійшли нестандартно до вирішення: вони обприскують бокову сітку і утворюють на ній льодяну кірку, тому під час заморозків ця система більш захищена. Зрозуміло, що при -6 градусах система не захистить, але зазвичай може підняти температуру десь на три градуси. До того ж, пориви вітру в середині системи будуть не такими сильними, що дозволяє також використовувати задимлення або горілки і зберігати тепло», — розказала про досвід колег фахівець.

Наталія Лут додала, що австрійські садівники легко згортають сітку і плівку на зимовий період чи у разі іншої необхідності. Аграрії кріплять їх до тросів над рядами за допомогою спеціальних фіксаторів і обгортають чорною плівкою, що захищає систему і сад від негативного впливу ультрафіолету.

Індивідуальна система для кожного ряду

Ця система захисту з’явилася у Франції і тепер набуває все більшого поширення у Європі. Автономний підхід до кожного ряду дозволяє садівнику регулювати умови саме для визначеного ряду.

Спочатку це були типові сітки над кожним рядом, що захищали від комах і граду. Але згодом систему вдосконалили і зараз це комбінація плівки зверху і сітки внизу, у поєднанні з арочними конструкціями. Це захищає дерева ще й від дощу.

Разом із багатьма перевагами цієї системи можна виділити два суттєві недоліки: її порівняно висока вартість і значна трудомісткість при монтажі. Попри те, що на згортання і розгортання сітки на 1 га потрібно лише дві години, у великому саду цей процес може затягнутися на кілька тижнів.

Очевидно, вибір захисної системи для саду залежить від потреб і можливостей садівників. Тож якщо ви визначилися, від чого прагнете захистити свій урожай, шукайте належний тип захисту.  Трохи згодом ми детально напишемо, як правильно монтувати системи захисту в саду — а поки ознайомтеся з презентацією нижче.

Залишайтеся з Kurkul.com!

© Микола Сирота, Катя Капустіна, Kurkul.com, 2018

Виконано за допомогою Disqus

Київ

- 12° ... - 19°

Вітер

1.9м/с

Опади

0мм

Вологість

86%