Що робити фермеру, коли березень — це зима

2268
0
Вирощування пшениці озимої в умовах зими 2018
Kurkul.comВирощування пшениці озимої в умовах зими 2018

Пшениця озима — основна зернова культура України. Підвищення урожайності та обсягів виробництва зерна з роками її вирощування є не лише пріоритетним завданням аграрного комплексу, а й основним напрямом роботи науковців Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук України.

Попри значні досягнення миронівських науковців у галузі селекції, вплив гідротермічних умов на зернову продуктивність пшениці озимої залишається надзвичайно вагомим. Директор наукової установи Олександр Демидов розповів Kurkul.com про деякі нюанси вирощування цієї культури в умовах, які нині склалися в Україні.

Як справи у полях?

Глобальні кліматичні зміни та регіональні коливання погодних умов потребують запровадження заходів зі зниження їх негативного впливу на продуктивність рослин, коригування технологічного процесу вирощування цієї культури. У таких умовах гарантоване збільшення виробництва зернової продукції неможливе без впровадження сучасних сортів, застосування нових адаптивних технологій вирощування, раціонального використання природно-кліматичних умов.

Осінь. Осіння вегетація 2017 р. пшениці м’якої озимої була досить складною і багато в чому відрізнялася від інших років своєю посушливістю у період посівної кампанії (вересень, жовтень). Однак відносно теплий осінній період і частина зимового дали змогу пізнім посівам «поліпшити» свій стан.

Зима. У зимовий період цього року спостерігаємо коливання температурного режиму та нестійкий сніговий покрив. Загалом відсутність стійкого снігового покриву останніми роками вже стала закономірністю. В цьому і полягає основна загроза — можливість вимерзання під час різкого пониження температури за відсутності снігу, або ж утворення кірки при таненні снігу з наступним пониженням температури. Не зникає можливість і випрівання та вимокання посівів унаслідок сильних снігопадів та поступового танення снігу з утворенням «блюдець».

Саме тому стан розвитку посівів пшениці м’якої озимої як в цьогорічних умовах, так і щороку, вимагає диференційного підходу як до проведення фізіолого-фенологічного спостереження в період зимового спокою, так і відпрацювання стратегії і тактики технологічного догляду у ранньо-весняний і весняний періоди вегетації культури.

Весна. Станом на середину березня систематичні результати обстеження посівів озимих культур науковцями миронівського інституту свідчать, що більшість посівів (понад 85%) озимих зернових перебуває у доброму та задовільному стані.

До чого готуватися виробнику?

Як бачимо, зима ще не збирається здавати свої позиції і на найближчу декаду прогнозують повернення морозів та снігопади. Щодо реакції посівів на мінусові температури, то більшою холодостійкістю і морозостійкістю характеризуються посіви, розкущені з двома-трьома рівномірно розвинутими пагонами.

Читати по темі:  Озимина з Миронівки: як зимують зернові вітчизняної селекції?

Більш відчутно на негативні температури реагують посіви у фазі появи другого листка. У будь-якому випадку, ми радимо виробникам провести моніторинг стану посівів. Головне — при відборі зразків рослин у березні слід звертати увагу, в першу чергу, не на те, чи відростає зелена маса рослини, а на кореневу систему. Якщо коренева система розвивається нормально та утворює вторинні корінці, значить рослина житиме. Якщо ж листочки відростають, а корені слабкі -— така рослина все одно загине.

Загалом весняний період може принести ще багато «сюрпризів». Пам’ятаємо минулий рік з пізніми приморозками у травні та на початку червня. Свою негативну роль може відіграти і весняно-літня посуха.

Для максимального зниження негативної дії цих чинників необхідно правильно обирати сорти і неухильно дотримуватися технології їх вирощування. В першу чергу, слід орієнтуватись на вирощування вітчизняних сортів пшениці, які сьогодні поєднують у собі високу врожайність, якість і здатність протистояти несприятливим кліматичним умовам.

Курс на Миронівську селекцію

За рівнем продуктивності та напрямом використання умовно сорти Миронівської селекції розподілені на кілька груп.

  • Короткостеблові, високоінтенсивні. За сприятливих кліматичних умов за інтенсивних технологій сорти цієї групи здатні сформувати високі врожаї понад 10 т/га. Лідери цієї групи — сорти Світанок Миронівський, Горлиця миронівська, МІП Валенсія.
  • Середньорослі універсального використання. Їхня головна ознака — в екстремальних умовах вирощування вони забезпечують отримання оптимальних урожаїв, не знижуючи різко нижній поріг продуктивності. Фактичний генетичний потенціал продуктивності сортів цієї групи становить до 10 т/га. Лідерами групи універсальних сортів є Мирлєна, Легенда Миронівська, Оберіг Миронівський, МІП Княжна, Трудівниця миронівська, Миронівська слава та МІП Вишиванка. Сорти універсального використання, поряд із спільними для цієї групи ознаками, мають відмінності і переваги. Так, сорти Мирлєна та Оберіг Миронівський забезпечують стабільні високі урожаї зерна високої якості в усіх зонах України. Цим сортам притаманна підвищена продуктивна кущистість (500-700 продуктивних пагонів на 1 м2). Сорти широко висівають у виробництві. Головна їхня ознака — дуже висока виробнича пластичність.

Сорти селекції Миронівського інституту Горлиця миронівська, МІП Валенсія, Мирлєна, МІП Вишиванка відповідають високим вимогам якості, вони чудові поліпшувачі якості. Борошно з цієї пшениці варто використовувати для випікання хліба високої якості.

«Останніми роками брак вологи, перенасичення сівозмін технічними культурами змушують використовувати пізні, за межами оптимальних, строки посіву. Ми створили сорти Миронівська слава, Трудівниця миронівська, МІП Княжна, МІП Вишиванка, які успішно витримують запізнілі строки сівби та забезпечують отримання задовільних урожаїв зерна», — говорить Олександр Демидов.

Також в інституті створено сорти із різним вегетаційним періодом. Такі ранньостиглі, як Світанок Миронівський, Горлиця миронівська вдало поєднують ранньостиглість із високою продуктивністю та стійкістю до несприятливих чинників довкілля. Особливу увагу варто звернути на сорт європейського екотипу Світанок Миронівський, який у групі ранньостиглих сортів поєднує продуктивність з стійкістю до абіотичних та біотичних факторів зовнішнього середовища.

Сорти селекції Миронівського інституту імені В.М. Ремесла НААН України мають високу екологічну пластичність і забезпечують отримання високих урожаїв якісного продовольчого зерна в усіх кліматичних зонах України. Вони підтверджують світовий досвід, який засвідчує, що екологічний тип сорту визначається кліматичною зоною, для якої селекціонер їх створює.

©  Наталія Черешинська для Kurkul.com, 2018 р.

Не пропусти останні новини! Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.

Выполнено с помощью Disqus