Жито озиме сорту Кобза на Носівській СДС

Озимина з Миронівки: як зимують зернові вітчизняної селекції?

Служба новин 20 січня 2018 948 0

Українські науковці давно й наполегливо працюють над селекцією власних унікальних сортів зернових, зернобобових та багатьох інших культур. Але для аграріїв головне — результат: як ці рослини поводитимуть себе у визначених умовах і який урожай можна з того отримати?

Тож нині команда Kurkul.com і науковці Миронівського інституту пшениці (МІП) ім. В.М. Ремесла НААН діляться з вами проміжним звітом про стан посівів озимих зернових на дослідних ділянках.

Як розвиваються піддослідні озимі?

Черговий моніторинг стану та динаміки розвитку озимих культур науковці Миронівського інституту пшениці (МІП) ім. В.М. Ремесла НААН, Носівської СДС МІП ім. В.М. Ремесла НААН та агрономічні служби дослідних господарств мережі інституту провели 10 січня 2018 р.

За їхніми словами, у центральних і південних регіонах України погодні умови минулої осені були складними: саме в допосівний і післяпосівний періоди стояла сильна посуха. Відтак озимі культури під урожай 2018 р. потребують пильного нагляду.

Станом на 10 січня 2018 р. насінницькі посіви миронівської селекції та дослідні ділянки знаходяться у доброму та задовільному стані.

Порівняно з 2017 р. рослини на посівах краще розвинуті, перебувають на початку кущіння, однак поступаються за розвитком 2014-2016 рр.

Посіви ячменю озимого перебувають на ІІ етапі органогенезу у фазі 3-х листочків.

Водночас у низці господарств мережі інституту, де наприкінці літа і в осінній період 2017 р. склалися більш сприятливі умови гідротермічного режиму, посіви взагалі перебувають у доброму стані зі сформованими 3-4 стеблами.

Порівняльний морфо-фізіологічний стан пшениці озимої в умовах  МІП ім. В.М. Ремесла НААН

 

Коротко про посіви в «Еліті» на Київщині

Посіви пшениці озимої у ДП ДГ «Еліта» МІП ім. В.М. Ремесла НААН (Київська область) за строку сівби 15-21 вересня перебувають на початку кущення з кількістю стебел 1-2 шт.

Вторинної кореневої системи у рослин не відмічено.

Кількість рослин на 1 кв. м становить 480-515 шт. Висота рослин коливається від 15 до 19,9 см в залежності від сорту.

Посіви ячменю озимого за сівби 22-23 вересня, де попередником була кукурудза на силос, перебувають у фазі кущіння з густотою рослин 340 рослин на 1 кв.м і знаходяться в доброму стані.

ДП ДГ «Еліта»: пшениця озима, розсадник розмноження сорту Оберіг Миронівський

ДП ДГ «Еліта»: ячмінь озимий  Паладін Миронівський

Що з озимими на Чернігівщині?

Посіви пшениці озимої у Носівській СДС МІП ім. В.М. Ремесла НААН (Чернігівська обл.) строку сівби 8-14 вересня 2017 р. перебувають у доброму стані з густотою рослин 450-500 шт./кв. м. Кущистість становить 2,5-4 стебла.

За строків сівби 22-27 вересня густота стояння росин становить 430-500 шт/кв. м з кущистістю 2-3 стебла.

Жито озиме за сівби 15-25 вересня має 380-400 рослин на кв. м, кущінням 2,5-3,5 стебла.

При сівбі 25-28 вересня густота рослин становить 350-380 шт/кв. м із кущінням у 2-3 стебла.

Носівська СДС: рослини пшениці озимої

Носівська СДС: рослини жита озимого

Стан посівів озимих у «Івківцях»

Посіви пшениці озимої у ДП ДГ «Івківці» МІП ім. В.М. Ремесла НААН (Чернігівська обл.) за строку сівби 18 вересня перебувають у фазі кущіння на ІІ етапі органогенезу з коефіцієнтом кущіння 3-4 і утворенням вторинної кореневої системи з довжиною вторинних корінців 0,9-6,2 см.

Висота рослин коливається від 16,7 до 23,7 см в залежності від сорту. Ураження рослин хворобами пшениці озимої не виявлено.

ДП ДГ «Івківці»: пшениця озима Берегиня Миронівська

Озимі на Дніпропетровщині

Посіви пшениці озимої у ТОВ «Дубрава» (Діпропетровська обл.) перебувають на початку кущіння з кількістю стебел 1-2 шт. і утворенням вторинної кореневої системи з довжиною вторинних корінців від 0,7-2,8 см в залежності від сорту.

Посіви ячменю озимого перебувають у фазі початку кущіння на ІІ е. о. з 2–4 стеблами, утворенням вторинної кореневої системи з довжиною корінців 0,4-2,7 см в залежності від сорту.

Ураження рослин хворобами пшениці озимої та ячменю озимого не виявлено.

ТОВ «Дубрава»: демополігон миронівських сортів

Розвиток посівів у «Затишному»

Посіви у ДП ДГ «Затишне» МІП ім. В.М. Ремесла НААН (Дніпропетровська обл.) перебувають у задовільному стані, наприкінці І – початку ІІ етапу органогенезу і мають ІІ-ІІІ листки.

Густота рослин становить 380-420 шт/кв.м.

 ДП ДГ «Затишне»: посіви пшениці озимої сорту Горлиця Миронівська

Озимі у «Проскурівці»

Посіви пшениці озимої ДП ДГ «Проскурівка» МІП ім. В.М. Ремесла НААН (Хмельниччина) перебувають у доброму та задовільному стані на початку кущіння з густотою стояння рослин 400-500 шт/кв. м.

ДП ДГ Проскурівка пшениця озима розсадник розмноження сорту Легенда Миронівська

Дослідні ділянки на Сумщині

Посіви пшениці озимої у ДП ДГ «Правдинське» МІП ім. В.М. Ремесла НААН (Сумська обл.) перебувають у доброму та задовільному стані у  фазі трьох листків – початку кущіння, густотою 370 – 420 шт./кв. м, ячменю озимого у задовільному стані у фазі трьох листків з густотою 380–410 шт./кв.м.

Зимовий період може принести ще низку неприємних «сюрпризів» у вигляді різкого пониження температур, особливо за відсутності снігового покриву, або ж відлиг з наступним утворенням льодової кірки, що характерно для останніх років, які вирізняються нестійким сніговим покривом.

Тому вчені і далі планують проводити контроль за посівами озимих культур.

Зокрема, 25 січня проведуть черговий відбір монолітів озимих культур, а в разі дії критичних стресових чинників зразки слід відбирати додатково через 10 діб після їх прояву.

© Катя Капустіна за матеріалами Миронівського інституту пшениці (МІП) ім. В.М. Ремесла НААН, Kurkul.com, 2017 p.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою