Утримання курей-несучок в Україні

Вільний птах: гуманні умови утримання курей-несучок

27 березня 2018 1601 0

У той час як десятки виробників та рітейлерів у США та Європі відмовляються від яєць курей, що утримуються в клітках, в Україні виробники все ще використовують тісні клітки задля збільшення валового виробництва яєць.

Тим не менш, за прогнозами спеціалістів, уже дуже скоро виробникам доведеться змінювати умови утримання птиці, щоб експортувати українську яєчну продукцію на європейський ринок.

Марія Кучерук

Представники ГО «Відкриті клітки» поспілкувалися з кандидатом ветеринарних наук Марією Кучерук щодо проблеми утримання курей в Україні, органічного виробництва та з'ясували, чому утримання в клітках є негуманним.

Які види утримання курей–несучок існують?

Традиційно використовують два основні способи утримання: в кліткових батареях та на підлозі (батьківське стадо). Ще інтенсивнішою вважається система утримання курей в 3–4-ярусних кліткових батареях, що дозволяє більш ефективно (у 2,5–3 рази) використовувати приміщення пташника.

Думаю, більшість уявляє собі, що таке кліткове утримання. Задля більш ефективного використання площі курятника кліткові батареї розташовують у три і більше ярусів. А це негативно впливає на гігієнічні параметри мікроклімату: підвищена кількість шкідливих газів (зокрема, аміаку), пилу, міккроорганізмів (які підсихаючи піднімаються у повітря з посліду і птиця їх вдихає). Таке середовище є привабливим для шкідників (комах та гризунів, що переносять інфекційні захворювання).

Схожі між собою за принципом, але відмінні за якістю вільно-вигульна система утримання курей і органічне вирощування. Вільний вигул передбачає покращені умови для тварин. Можливість виходу протягом дня назовні на пасовище. За стандартами ЄС на кожну курку повинно припадати 4 м2 площі. Однак в Україні немає нормативно-правових документів та організацій, що контролювали б цей процес.

Органічні системи також забезпечують вільний вигул. Це дає можливість курам вільно рухатися, бігати, змахувати крилами, тріпатися, купатися в поросі, сидіти на сідалах, порпатися в землі та гніздуватися. Таким чином птахи задовольняють фізіологічні та інстинктивні потреби. Європейське органічне законодавство передбачає, що не менше третини життя птиця повинна мати доступ до відкритих вигульних майданчиків, що вкриті рослинністю. Практикуються навіть пересувні пташники саме для забезпечення достатньої кількості трави і комах на пасовищі. Це є надзвичайно важливим з точки зору добробуту тварин.

При органічному вирощуванні заборонено обрізання дзьоба та застосування антибіотиків, стимуляторів росту гормонів. Кормова сировина повинна бути виключно органічного походження, що має підтверджуватися сертифікатами. Також інспекторами сертифікуючого органу ведеться постійний контроль процесу вирощування тварин (здійснюється він без попередження власника). За результатами перевірок видається сертифікат та дозволяється використовувати органічний логотип «Євролисток» у маркуванні продукції.

«Органік» — це ціла філософія зі збереження навколишнього середовища, гуманного поводження з тваринами і охорони здоров'я дітей та дорослих у гармонії з природою.

Чи впливають умови утримання на середній вік життя птиці?

У промисловості несучок використовують не більше року. Далі курей, як «відпрацьований матеріал» відправляють на утилізацію. Якщо раціон годівлі недостатньо збалансований, то для того, щоб знести яйце, кури, як справжні мами, часто віддають поживні речовини власного організму. Як наслідок — виснаження, зниження продуктивності, проблеми з кінцівками, канібалізм тощо і… вибракування.

В умовах органічного та вільно-вигульного вирощування кури можуть нестися близько трьох років. Звичайно через 2-3 роки, кількість знесених яєць зменшується. Однак належні умови утримання та збалансований раціон подовжують термін продуктивного віку курей до п'яти років.

Максимальна тривалість життя курей — 7-8 років. Найстарша курка, внесена до Книги рекордів Гіннесса, дожила до 14 років.

Чим небезпечне утримання в батарейних клітках для птиці? Як впливає такий тип утримання на кінцевий продукт — яйця?

По-перше, скупчене утримання птиці на обмеженій території — це однозначно стрес.

За кліткового утримання кури страждають від втрати пір’я, оскільки постійно труться об дроти кліток. Часто птиці підрізають частину дзьоба, щоб не травмували одне одного. Внаслідок обмеження руху і нестачі вітамінів та мікроелементів у раціоні, вони часто страждають від переломів та вивихів кінцівок, пошкоджень дзьоба та кігтів об дріт кліток.

Також бувають травматичні пошкодження (подряпини, синці, рани, розриви шкіри та ін.). Їх число значно зростає під час годівлі, вилову, завантаження і вивантаження птиці при транспортуванні на забій. Причина — грубе поводження персоналу та недоліки обладнання.

Синці з’являються при клітковому утриманні та пов’язані з високою щільністю посадки і твердою решітчатою підлогою.

Ектопаразити — одна з проблем, яка виникає при утриманні птиці в клітках. Пухопероїди, потрапивши на тіло птиці, швидко розмножуються, відкладаючи яйця біля основи пір`я. При цьому заражена птиця відчуває сильний свербіж і, намагаючись очистити пір`я і шкіру під крилами, з шумом обтрушується. Найчастіше від сильної сверблячки кури самі висмикують собі пір`я. У цьому випадку за кліткового утримання єдиний порятунок — обробка хімічними інсектецидними засобами, які всмоктуються в кров, негативно впливаючи на якість яєць. За органічного та вигульного виробництва є можливість врятуватися природним шляхом — використовуючи «зольні» ванни для птиці.

Скільки годин на добу кури мають перебувати на вільному вигулі?

Це залежить від погодних умов та температури зовнішнього середовища. Птиця дуже розумна і швидко набуває корисних навичок. Зазвичай їх випускають рано-вранці, а увечері вони самі заходять до приміщення, як і під час негоди. Однак це не стосується молодняку, адже для курчат коливання температури і відхилення від норми на 2-3 °С можуть закінчитися хворобами і смертю.

Як постійний стрес впливає на психічне здоров’я курей і чи позначається це на кінцевому продукті?

Високої продуктивності птиці можна досягти лише при створенні комфортних для неї умов утримання у відповідності до видових, вікових та фізіологічних особливостей організму.

За стресових умов утримання знижується загальна резистентність організму птахів і їхня опірність хворобам, погіршується апетит та зменшується засвоюваність кормів. При цьому виникають розлади травлення, втрачаються прирости маси тіла, збільшується конверсія корму та падіж.

Що стосується продукції, отриманої від тварин у стані стресу, то таке м'ясо досить часто має ознаки DFD та PSE. Адже при тривалому стресі у птахів перед забоєм виникає порушення обмінних процесів.

Для довідки: PSE (pale, soft, exudative — бліде, м'яке, водянисте) — характеризується світлим окрасом, м'якою рихлою консистенцією, кислим присмаком, виділенням м'ясного соку в результаті зниження вологовтримуючої здатності. Частіше всього такі характеристики має м’ясо, отримане від тварин, які вирощувалися за інтенсивних тенологій з обмеженою рухливістю. М’ясо з ознаками DFD (dark, firm, dry — темне, тверде, сухе) має рівень рН вище 6,2, темне забарвлення, грубу структуру волокон, підвищену липкість, володіє високою вологовтримуючою здатністю.

Який середній обсяг виробництва яєць при органічному виробництві та на інших двох типах птахоферм?

Відповідно до директиви №1999/74 ЄС (що встановлює мінімальні стандарти для захисту курей-несучок) використання звичайного кліткового обладнання або існуючих металевих кліток на території держав Європейського Союзу заборонене. Однак в Україні кліткове утримання птиці досить розповсюджене. Перш за все, продуктивність курей залежить від умов утримання і годівлі. Наприклад, зі зниженням температури навколишнього середовища і яйцекладка зменшується.

За даними В.І. Бесуліна та В.М. Гордієнко при клітковому утриманні курей порівняно з утриманням на підлозі показники несучості є вищими на 11,8 % (295 проти 250 яєць при утриманні на підлозі). Слід зазначити, що автори не підтримують ідею добробуту тварин, піклуючись перш за все про добробут людини.

Однак зустрічаються повідомлення про переваги вигульної системи і для тривалості кладки, і для кількості яєць на одну курку. Хоча смертність (із застосуванням антибіотиків) при цьому менша і конверсія корму за кліткового утримання краща.

Показники продуктивності курей-несучок у різних системах утримання

 Іщенко Ю.Б., Рябініна О.В., ДДСП НААН

Отже, при належному догляді та годівлі можна досягти не гірших результатів продуктивності птиці, аніж при інтенсивних системах вирощування.

Чи відрізняється тип корму від методу утримання?

За кліткового утримання краще використовувати розсипний чи гранульований комбікорм. Із вже доданими до нього профілактичними антибіотиками, кокцидіостатиками, антигрудкувальними агентами, консервантами, часто ферментами, фіксаторами мікотоксинів, інколи гормонами та ароматизаторами.

Сировина, що використовується для виготовлення комбікормів, часто буває неналежної якості через вміст ГМО, пестицидів, гербіцидів, надлишку добрив (нітрати тощо), недбале зберігання на складах (гниль, комірні шкідники) та помилки при заготівлі (уражена плісневими грибками, мікотоксинами). Допускається використання м’ясо-кісткового та рибного борошна, яке у промисловості отримують із сировини, що ні для чого більше не придатна (трупи, роги, кістки, внутрішні органи, абортовані плоди та інший біоматеріал).

При органічному вирощуванні заборонені всі вищеперераховані речовини. Дозволеними профілактично-лікувальними препаратами є тільки фітобіотики та мікробіологічні препарати, якщо вони отримані не з генномодифікованих штамів мікроорганізмів. Заборонені стимулятори росту і синтетичні амінокислоти. Також заборонене використання іонізуючої радіації для обробки органічних кормів або сировини. Окрім цього є багато інших суворо контрольованих заборон, що роблять органічну продукцію дійсно безпечною.

За вільно-вигульного утримання вимог до складників раціонів немає. Годують птицю переважно готовими комбікормами, що є на ринку. Однак деякі фермери добровільно керуються вимогами органічного законодавства.

Скільки органічних виробників яєць є в Україні?

3а даними «Органік Стандарт» на сьогодні їх три: «Дунайський аграрій», «ФГ Дача» та «Світ Біо». На шляху до сертифікації «La ferma Phoenix», «Zabirya organic farm» «Березань», «Царский садовник».

Скільки повинно пройти часу, перш ніж питання негуманного утримання фермерських тварин буде вирішуватись на державному/законодавчому рівні?

Якраз фермерські тварини утримуються переважно у досить прийнятних з точки зору гуманності умовах. Якщо ж мова йде про агрохолдинги, то, на жаль, великі компанії частіше нехнують правами тварин. Верховна рада України ще у 2006 році ухвалила Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» з поправками у 2017 році. Згідно цього закону, існує адміністративне покарання у вигляді штрафів та позбавлення волі до трьох років, у тому числі за порушення правил утримання тварин.

Читати по темі: Фермер + топ менеджер холдингу під одним дахом

У 2013 році ратифіковано Європейську конвенцію про захист домашніх тварин.

«Як викладач факультету ветеринарної медицини Національного університету біоресурсів і природокористування України, я і мої колеги висвітлюємо питання добробуту і гуманного ставлення до тварин на лекціях і практичних заняттях зі студентами. Навіть серед студентів-ветеринарів є певний відсоток вегетаріанців та веганів», — говорить Марія Кучерук.

Чи можливо повністю перейти на вільно-вигульне виробництво?

На жаль, ні. Але поки що. Навіть у розвинених країнах є певний відсоток інтенсивного виробництва яєць. Хоча більшість виробників вже перейшли на клітки поліпшеного типу (наприклад, з наявністю відокремлених зон для знесення яєць тощо). Для розширення цього сектору має бути цілеспрямована державна підтримка органічних виробників у вигляді субсидіювання витрат чи дотацій за спрощеними схемами, бо виробникам ніколи займатись паперовою тяганиною.

Читати по темі: Сім кіл пекла: чи реально фермеру отримати підтримку держави?

Чи існує в Україні служба, яка має повноваження перевіряти стан тварин на виробництвах?

Держветнагляд у межах району чи міста виконує повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини та захисту тварин від жорстокого поводження. Також громадський контроль захисту тварин від жорстокого поводження здійснюють громадські інспектори з охорони довкілля.

Громадські інспектори з охорони довкілля у галузі захисту тварин від жорстокого поводження спільно з працівниками державних установ ветеринарної медицини беруть участь у проведенні рейдів та перевірок. Під час таких рейдів аналізують дотримання підприємствами, організаціями та громадянами законодавства про захист тварин від жорстокого поводження. 

Які кроки необхідно зробити зоозахисникам, щоб вплинути на великих виробників?

Думка громадськості і зниження попиту на продукцію негуманного виробництва могли б вплинути, однак тут потрібно зважати на скрутне економічне становище в Україні, що безпосередньо впливає на вибір споживачів.

Чи змінюється попит на органічну продукцію в Україні?

Так, звичайно. Навіть п'ять років тому не було достатньої обізнаності споживачів щодо необхідності вживання натуральних екологічно чистих продуктів. На жаль, і сьогодні цих знань недостатньо. Але збільшення захворюваності населення внаслідок неякісного харчування, поява алергічних реакцій, особливо у дітей, спонукає свідомих батьків цікавитися цими питаннями і шукати найкращі продукти для своїх дітей.

Чи потрібно виробникам органічної продукції виходити на масовий ринок та забезпечувати стабільні поставки продукції?

Повертаємось до питання державної підтримки та економічної ситуації в країні (низький рівень заробітних плат та тотальне підвищення цін). Було б дуже добре, щоб пересічний споживач міг знайти в супермаркеті поблизу дому органічну продукцію, бажано за доступною ціною. За наявності державної підтримки органічні виробники отримають змогу розширювати виробництво та забезпечувати стабільні поставки у супермаркети.

*За інформацією ГО «Відкриті клітки», Kurkul.com, 2018

Виконано за допомогою Disqus

+ 8° ... + 0°

Вітер

2.3м/с

Опади

0мм

Вологість

85%

Матеріали за темою