Види і вибір посадкового матеріалу

Види і вибір посадкового матеріалу черешні та вишні

23 травня 2018 2665 0

Під час конференції «Черешня та вишня в Україні: технології, ринок, перспективи», організованої ТОВ «Фруктовий Проект», міжнародний консультант із вирощування кісточкових культур Тьєрі Крозе розповів про різні нюанси закладки черешневого саду, догляду за ним і збору врожаю. Ми будемо публікувати цю інформацію на нашому сайті, розділивши її на кілька блоків за темою. Тому стежте за наступними матеріалами.

Купувати саджанці чи щепити самому

Якщо ви збираєтеся проводити щеплення безпосередньо в саду, то не варто цього робити, адже є ризик виникнення хвороб або поганого зростання прищепи й недостатнього живлення дерева в майбутьньому. Оскільки ви робите помилку на початку, то в результаті на багаторічних насадженнях надовго залишаєтесь із нею. Тому звертайтесь за саджанцями у професійний розплідник та садіть найкращий здоровий матеріал.

alt

«Коли я говорю про черешню, часто порівнюю її з яблунею. Особливо черешню з яблунею. Яблуня ― як чоловік, а черешня ― як жінка. І жінці необхідно більше уваги і турботи, вона більш тендітна, чутлива. І якщо ви зробите помилку, збитків буде більше. Тобто роботи з черешнею на багато більше, ніж із яблунею. А вишня ― це десь посередині», ― говорить Т’єрі Крозе.

Які бувають саджанці черешні

Для посадки кісточкових культур можна використовувати чотири різні види саджанців:

  • однорічні саджанці зі сплячими бруньками;
  • традиційні однорічні саджанці;
  • традиційні дворічні саджанці;
  • кніп-баум;

Що таке однорічні саджанці зі сплячими бруньками?

Залежно від кліматичних умов, переважно навесні висаджують підщепу. Саджанці ростуть певний час, а потім проводиться їх окуліровка. У жовтні-листопаді саджанець готовий до посадки. Тут за сорт відповідає спляча брунька.

Цей вид матеріалу часто використовують для закладки персикового саду. Ви можете таким чином виграти півроку, але це не рекомендовано для черешні, особливо в українських кліматичних умовах, тому що є ризик виникнення хвороб.

Однорічні щеплені саджанці.

Різниця в тому, що їх щеплення здійснюють у березні-квітні, а посадку — в квітні-травні. У південних регіонах Європи ці саджанці також вирощують у теплицях. Тому в північних районах їх спочатку акліматизують, а потім висаджують. Викопують у жовтні-листопаді. Це прекрасний саджанець без бічних гілок, його називають англійською wet, тобто «батіг», «хлист». Саме цей вид посадкового матеріалу є рекомендованим для черешні.

Тепер поговоримо про традиційні дворічні саджанці.

На початку принцип вирощування такий же, як і при отриманні саджанців зі сплячою брунькою: посадка, дорощування і щеплення. Але різниця полягає в тому, що наступного року в березні-квітні обрізають верх прищепи. Потім відбувається дорощування, і восени саджанець викопують. Ви можете використовувати цей тип саджанця, якщо вас цікавлять бічні гілки. Цей саджанець два роки проводить в розпліднику, і він трошки більшого розміру, ніж попередній, але й дорожчий.

І наостанок про кніп-баум («квітуче дерево»).

Його вирощування може відбуватися два або навіть три роки. Принцип той самий: щеплення в березні, потім дорощування. Наступного року в березні-квітні саджанець обрізають на 50 см і, оскільки до цього часу сформувалася хороша коренева система підщепи, він продовжує рости і формує латеральні гілки. При цьому утворюється багато бічних гілок, розташованих під оптимальним кутом. Якщо говорити про саджанці, отримані з розплідника ― ці матимуть найкращий зовнішній вигляд.

Читати за темою:  Ой під вишнею, під черешнею: що відбувається на ринку кісточкових?

Але давайте порівняємо однорічний саджанець і кніп-баум. Однорічний традиційний саджанець прищеплюють десь у лютому-березні, він зростає лише один рік. У випадку з кніп-баум саджанцю потрібно мінімум два роки для зростання, але при цьому формуються хороші бічні гілки.

Саджанці кніп-баум, вирощені в професійних розплідниках, мають 5 і більше бічних гілок. Такий саджанець можна вважати кращим для яблуні і це дійсно так, але бічні гілки у саджанця черешні ― це не найкращий варіант. У саджанця кніп-баум бічна гілка буде такого ж віку, як і центральний провідник. І таке дерево з бічними гілками набагато краще виглядає, ніж перший тип. Але якою буде та ж гілка через два-три роки на черешні?

У черешні ця гілка занадто сильноросла і вертикальна, це означає, що на ній буде мало черешень або не буде взагалі. Тобто наш прекрасний саджанець буде красивим, але неплодоносним. Тому кніп-баум не рекомендують для посадки черешні, окрім кількох сортів: Ляпінс, частково СвітХарт і Скіна. Ці сорти утворюють багато вертикальних сильнорослих гілок, на яких розташовані плодові бруньки.

Якщо це, наприклад, Кордія або Регіна, то на таких вертикальних пагонах буде слабке плодоношення, бо не збалансована сила росту, і зав'язування не буде. Тому вам доведеться обрізати латеральні гілки. Але кніп-баум придатний для закладки чрешневого саду, якщо ви хочете формувати черешню в вигляді чаші.

Крім того, це більш дорогий варіант. Тому однорічний саджанець є кращим, оскільки ви самі вирішуєте яким чином будете формувати дерево. Але пам'ятайте, що все вищесказане стосується саме черешні і не можна застосовувати цей принцип до яблуні.

Як зберігають саджанці

Коли ви купуєте саджанці, перевірте їх кількість, якість, стан і маркування. Потім вам треба вирішити, як ви будете їх зберігати. Пам'ятайте, що вони чутливі до висихання і високої температури. Якщо потрібно зберігати саджанці короткий період ― це може бути просте сховище, без кондиціонера, і бажано кореневу систему укрити плівкою.

Якщо збираєтеся зберігати більше чотирьох днів, тоді ви можете викопати канаву 40 на 40 см, зв’язати саджанці у в’язки і викласти їх у цьому каналі в ряд, присипати грунтом, а ще краще з піском, утрамбувати, ще раз присипати і утрамбувати, щоб не було повітря всередині, і полити. Врахуйте, що часто саджанці пошкоджують миші, тому треба подбати про захист.

Читати за темою: Ані вітер, ані птах: захисні системи для садів

Оптимальна температура для зберігання в простому сховищі 0-5оС. Не змішуйте в сховищі саджанці з плодами через виділення етилену останніми. Зволоження треба здійснювати кожен день або принаймні три рази в тиждень. Кореневу систему укрийте плівкою. Необхідно забезпечити вологість і провітрювати приміщення регулярно, оскільки самі саджанці і коренева система виробляють вуглекислий газ і етилен.

Як підготувати до посадки

Більш-менш оптимальна температура грунту для посадки — вище 8-10оС. Дерева необхідно полити або навіть замочити кореневу систему на кілька годин. Якщо ви плануєте весняну посадку, бажано саджанці занурити у воду на кілька днів. Можливе замочування кореневої системи в рідких добривах, наприклад, або розчині з хімічними препаратами для запобігання виникнення хвороб. Зокрема Бактоп, який запобігає виникненню бактеріального раку.

Яка схема посадки за інтенсивної та екстенсивної технології

За екстенсивної технології садять 400 дерев на га, а інвестиції на закладку становлять 2 тис. євро. Якщо ж розглядати інтенсивну систему на підщепах Гізелла, то густота посадки становитиме 1000 дерев на га і навіть більше. Витрати на закладку тут будуть до 10 000 євро. Більше саджанців, більш дорогі підщепи… Практично різниця в витратах може бути в 5 разів, але оскільки за екстенсивної системи підщепи дуже сильнорослі, дерева пізніше будуть вступати в плодоношення, а на Гізеллі вони вже на п'ятий рік будуть у повному плодоношенні.

Читати за темою: Сад у безпеці: монтаж захисних систем

Урожайність з одного дерева на 5-й рік буде становити 3 і 10 кг відповідно. Якщо взяти ціну плодів у 3 євро, то в нас буде виручка 3600 євро з гектара екстенсивного саду і 30 000 євро з гектара інтенсивного.

Коли дерево менше, ви можете посадити більшу кількість дерев на га, вони швидше вступлять у плодоношення. Тут можна застосувати більш інтенсивну технологію і швидше отримати урожай, а відповідно, швидше повернути інвестиції. Коли ці сади в повному плодоношенні, різниця в урожайності з гектару невелика. Але інтенсивний сад швидше вступить у повне плодоношення.

 © Микола Сирота, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою