Чого чекати від нового антирейдерського закону № 2498-VIII?

Чого чекати від нового антирейдерського закону № 2498-VIII?

27 вересня 2018 1222 0

Нещодавно Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10.07.2018 р. № 2498-VIII. Він набирає чинності з 1 січня 2019 року. Закон в першу чергу спрямований запобігти рейдерству та спростити обмін земельними ділянками в єдиному масиві, оскільки закріплює правила використання масиву земель сільськогосподарського призначення. Давайте докладніше розглянемо ті питяння, які він покликаний вирішити.

Удосконалення та спрощення порядку використання с/г земель в Україні шляхом:

  1. Введення поняття «масив земель с/г призначення»
  2. Визначення порядку користування земельними ділянками, розташованими у масиві земель с/г призначення
  3. Визначення порядку користування земельними ділянками державної чи комунальної власності під польовими дорогами та полезахисними лісовими смугами
  4. Передбачення встановлення сервітуту для здійснення заходів з меліорації земель
  5. Передбачення встановлення земельного сервітуту із землекористувачем земельної ділянки
  6. Визначення порядку використання нерозподілених земельних ділянок та і невитребуваних земельних часток (паїв)

Що здійснюється у рамках інвентаризації?

  • Формуються масиви земель с/г призначення (визначаються їх назви, коди, межі, площа, склад угідь та перелік земельних ділянок, що входять до їх складу);
  • Формується перелік невитребуваних земельних часток (паїв), земельних ділянок с/г призначення під польовими дорогами, лісовими смугами та іншими захисними насадженнями;
  • За результатами інвентаризації вносяться відомості до Державного земельного кадастру

Дивитись по темі: Удосконалення та спрощення порядку використання сільськогосподарських земель в Україні (інфографіка)

ОСГ — Товарне с/г виробництво

  • Можливість використання земельних ділянок ОСГ та фермерського господарства для товарного с/г виробництва без зміни цільового призначення.

Невитребувані земельні частки (паї)

  • Право власності на невитребувану земельну частку (пай) має бути оформлене до 1 січня 2025 року. Неоформлені паї передаватимуться у комунальну власність як безхазяйне майно.

Обмін правами користування

  • Надання орендарям земельних ділянок с/г призначення, розташованих у масиві земель с/г призначення, можливості обміну належними їм правами користування на період дії договору оренди.
  • Такий обмін здійснюватиметься на підставі договорів суборенди, які мають відповідати один одному в частині строку оренди та орендної плати.
  • Згода орендодавця для укладення договорів суборенди не вимагатиметься; однак необхідно письмово повідомити орендодавця протягом 5 днів з дня реєстрації права суборенди.
  • Встановлена можливість обміну земельних ділянок державної та комунальної власності на інші ділянки, розташовані в одному масиві земель с/г призначення. Для цього їх оціночна вартість має бути однаковою або відрізнятися не більше ніж на 10%.

Польові дороги, лісові смуги

  • Можливість отримання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами без проведення земельних торгів (окрім доріг, що обмежують масив).
  • Можливість передачі в оренду земельних ділянок під польовими дорогами за умови надання доступу до них усім землекористувачам.

Істотні користувачі масиву земель с/г призначення

  • Істотний користувач — особа, якій належить право користування 75% площі масиву земель с/г призначення.
  • Істотний користувач має переважне право оренди, суборенди щодо інших земельних ділянок, розташованих у тому ж масиві (окрім випадків поновлення договору оренди).
  • У випадку недосягнення згоди щодо укладення договору суборенди із істотним користувачем, такий договір може бути визнаний укладеним за рішенням суду.
  • Можливість визнання судом договору суборенди укладеним не стосується випадків, коли земельна ділянка містить багаторічні насадження, на земельній ділянці розташоване нерухоме майно, тощо.

Підготовлено за матеріалами Baker McKenzie

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою