Реклама
Чи збільшує генна модифікація врожайність кукурудзи?

Чи збільшує генна модифікація врожайність кукурудзи?

25 жовтня 2018 802 0

Деякі дослідження підтверджують, що генетично модифіковані культури дають більший врожай, а критики ГМО це заперечують. Зі свого боку вони запевняють, що ці висновки проплачені власниками ГМО індустрії. Ми вирішили опублікувати матеріали американського видання Genetic literacy project про судження світових вчених щодо цього питання.

Нещодавно, у 2016 р., газета «Нью-Йорк Таймс» опублікувала статтю про те, що «використання ГМО у США та Канаді не призвело до збільшення врожайності». 

Прихильники органічних продуктів харчування часто звертаються до ЗМІ зі статтями, головним меседжем яких є: «Біотехнологічна промисловість обіцяла прогодувати світ за рахунок підвищення врожайності генно-модифікованих культур. Але це були лише порожні обіцянки». Однак науковці не ставляться до таких заяв, як до істини, вони спираються на рецензовані наукові дослідження.

Одним із способів знайти необхідну інформацію про дію ГМ-продукції є мета-аналіз. Він проводиться на основі багатотисячних досліджень вчених, допомагає відсіяти інформаційний шум і зробити точні висновки з наукових даних. Саме такий мета-аналіз провела група італійських дослідників, порівнявши ГМ-кукурудзу з традиційними сортами.

Кукурудза

Порівняємо ГМ-кукурудзу з традиційними сортами

Вчені дослідили понад 6 тис. рецензованих досліджень за останні 20 років вирощування. Вони показали, що врожайність ГМ-кукурудзи зросла до 25%. Матеріалом для досліду послужили польові дані науковців США, Європи, Південної Америки, Азії, Африки та Австралії з 1996 р., коли було висаджено першу ГМ-кукурудзу, до 2016 р.

Основні висновки науковців:

  • Урожайність ГМ-сортів кукурудзи зросла від 5,6% до 24,5% у порівнянні зі звичайними сортами кукурудзи.
  • ГМ-культури мають нижчий відсоток мікотоксинів (28,%), фумонізинів (30,6%) та трикотеценів (36,5%), які призводять до економічних втрат, шкодять здоров'ю людей і тварин.

Світове розміщення полів кукурудзи, залучених для мета-аналізу. Території, засаджені ГМ-кукурудзою у 2016 році.

Дослідження також підкріпило наукові висновки, що генетично модифікована кукурудза не становить ризику для здоров'я людини.

Завдяки мета-аналізу вчені зробили однозначні висновки, що мають на меті підвищити довіру громадськості до продуктів харчування, виготовлених з генетично модифікованих рослин.

Сьогодні існують два типи ГМ-кукурудзи: гербіцидо-стійка (herbicide-tolerant), що дозволяє фермерам краще контролювати бур'яни, та комахо-стійка (insect-resistant), яка бореться зі шкідниками. Наприклад, деякі різновиди ГМ-кукурудзи є стійкими і до гербіцидів, і до комах.

Гербіцидо-стійка кукурудза спроектована, щоб мати стійкість до гербіцидного гліфосату. При його внесенні не завдається шкода рослині, але знищуються бур'яни. Цього вдалося досягти шляхом долучення до генів кукурудзи генів ґрунтової бактерії. Комахо-стійка кукурудза генетично модифікована за рахунок включення генів іншої ґрунтової бактерії Bacillus thuringiensis (Bt), яка зазвичай розпилюється на органічних фермах як природний пестицид. Доведено, що цей вбудований захист зменшує потребу в обприскуванні інсектицидами.

Посіви кукурудзи

Проблема врожайності 

Мета-аналіз може поставити фінальну крапку у безперервних дебатах щодо використання ГМО у сільському господарстві. Стаття, що була опублікована у 2016 р. на першій сторінці «Нью-Йорк Таймс», мала на меті привернути увагу до проблеми, стверджуючи, що врожайність ГМ-культур не відрізняється від врожайності аналогів, не генномодифікованих.  У цій статті Денні Хакім спирається на доповідь Національної академії наук США, у якій зазначається, що існує «мало доказів того, що введення генетично модифікованих сільськогосподарських культур у Сполучених Штатах призвело до більшої врожайності порівняно зі звичайними культурами».

Вчені розкритикували статтю за те, що автор вибірково представив факти звіту та інших даних, щоб підтвердити свою історію про відсутність впливу ГМО на покращення врожайності. Насправді у звіті зазначалося очевидне: основне призначення генної модифікації полягало не в тому, щоб збільшити врожайність, а в тому, щоб зменшити втрати врожаю. Наприклад, у випадку розглянутих сортів ГМ-кукурудзи зменшити втрати врожаю від бур’янів та комах. У звіті також зазначається, що зменшення бур’яну та шкідників має позитивний вплив на врожайність. Подібний висновок підтверджують і багато інших досліджень.

Наприклад, у 2014 р. двоє німецьких вчених провели мета-аналіз усіх сільськогосподарських культур та дійшли висновку, що: «Загалом, використання ГМ-технологій зменшило використання хімічних пестицидів на 37%, збільшило врожайність на 22% та збільшило прибуток фермерів на 68%. Також було встановлено, що врожайність та прибутковість була вищою в країнах, що розвиваються, - факт, що не був включений в аналіз «Нью-Йорк Таймс». Огляд 2015 р., представлений фірмою PG Economics, яка спеціалізується у галузі консалтингу, констатує, що з 1996 по 2013 рік врожаї ГМ-культур принесли прибутки на суму $133,4 млрд, причому приблизно половина прибутку припадає на країни, що розвиваються. Близько 70% прибутку були результатом покращення врожайності, а решта 30% — економія коштів.

Кукурудза

Висновки італійського дослідження

Згідно з італійськими дослідженнями, у 2015 р. було вирощено понад 53 млн га генетично модифікованої кукурудзи, що становить майже третину загальної площі кукурудзи. Сполучені Штати очолили світове виробництво ГМ-кукурудзи на площі 33 млн га: Бразилія, Аргентина та Канада також вирощують велику кількість цієї ГМ-культури.

Хоча приріст врожаю був більш скромним у країнах, що розвиваються, з гіршими умовами для вирощування, Південна Африка, яка з 2002 р. почала вирощувати ГМ-кукурудзу, зафіксувала середній зріст врожаю на 24,6%.

Автори вважають, що збільшення виробництва ГМ-кукурудзи у країнах, що розвиваються, може принести фермерам та споживачам економічну користь, а також позитивно вплинути на здоров'я людей. Переваги для здоров'я, зокрема, полягають у зменшенні кількості мікотоксинів, які є токсичними та канцерогенними для людини і тварин. Згідно з даними дослідження, ГМ-кукурудза має менший вміст мікотоксинів, оскільки генетично модифіковані сорти на 59,6% менше потерпають від шкідників. По суті, комахи, так само, як і бактерії в організмі людини, послаблюють «імунну систему» рослини, що призводить до розвитку грибка.

Мікотоксини становлять постійну загрозу здоров’ю людей у країнах, що розвиваються. Незважаючи на те, що у продовольчих масштабах кукурудзу перевіряють на забруднення мікотоксинами і не випускають у продаж, якщо їх вміст перевищує певний рівень, частина пошкодженої кукурудзи все одно потрапляє до споживачів. Системи харчової безпеки часто не достатньо суворі в країнах, що розвиваються. Це призводить до значного впливу токсинів та канцерогенів на здоров’я людей і тварин. Дослідження показали, що мікотоксини підвищують ризик раку печінки, хвороби, що розповсюджена в розвинених країнах.

Кукурудза, уражена мікотоксинами

Італійські вчені також зазначають, що кліматичні зміни можуть збільшити рівень забруднення мікотоксинами, оскільки підвищення температури та зменшення опадів роблять кукурудзу більш сприйнятливою до атак грибка. Минулого року вчені Університету Арізони розробили генетично модифікований сорт кукурудзи, стійкий до афлатоксинів, однієї з основних груп мікотоксинів. Але пройде ще кілька років перш ніж цей сорт буде офіційно схвалений.

Мета-аналіз також виявив «незначний або неіснуючий вплив ГМО на більшість нецільових комах. Це свідчить про те, що ГМО не шкодить популяції нешкідливих комах».

Як зазначає генетик Biofortified Анастасія Боднар, італійські дослідники використали особливо сувору методологію для проведення мета-аналізу, спираючись лише на польові дослідження та ті, що розглядали генетично подібні сорти кукурудзи. З усіх переглянутих 6006 досліджень лише 76 відповідали високим стандартам і були включені в аналіз.

За матеріалами сайту geneticliteracyproject.org, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus