Заготівля якісного кукурудзяного силосу

289
0
Заготівля якісного кукурудзяного силосу
Kurkul.comЗаготівля якісного кукурудзяного силосу

Хороший кукурудзяний силос — чудовий корм для м’ясної та молочної великої рогатої худоби, оскільки в ньому міститься багато білка (у середньому 8,1% за оптимальної вологості) та енергії (переважно крохмалю). Це один із економічно вигідних кормів за рівнем вартості на одиницю білка або енергії. Він складає основу раціону для більшості лактуючих молочних корів та може забезпечувати додатковий корм або клітковину для м'ясної худоби. Основними моментами правильної заготівлі високоякісного кукурудзяного силосу є збирання маси на силос при оптимальній вологості, швидке заповнення та добре ущільнення.

Збирання маси на силос за оптимальної вологості сировини

Збирання надто вологої сировини часто призводить до небажаного бродіння, а у вертикальному силосі —до значної втрати поживних речовин за рахунок просочування. Надто суху сировину складно трамбувати в рукав, бункери або формувати у бурти, у результаті чого кисень у силосній масі спричиняє велику втрату поживних речовин і створює умови для псування.

Оптимальний вміст вологи для збирання кукурудзи на силос залежить від типу зберігання. Нижче наведені показники для всієї рослини, а не тільки качанів або зерен.

Висота зрізання

Кукурудзу традиційно зрізають на висоті 6 дюймів (15 см — прим. ред.) над поверхнею ґрунту. Хоча зрізання вище (12-18 дюймів) знизить урожайність на 7-15%, такий силос буде більш поживним, тому що більша частина неперетравного волокна (переважно лігніну) залишиться на полі. Зниження врожайності та збільшення поживності (вимірюється за пропорцією виробництва молока на тонну) наведено на графіку нижче. Загальна продуктивність тваринництва (вимірюється за пропорцією виробництва молока на акр зібраного силосу) зменшиться лише на 2-4%.

Якщо існує вірогідність наявності нітратів (NO3), варто зрізати кукурудзу на висоті 18 дюймів (46 см — прим. ред.), оскільки нітрати в основному концентруються внизу стебла рослини. Нижче наведена таблиця концентрації нітратів (мільйонні долі) в рослинах кукурудзи після засухи.

Розмір часток

Загальна рекомендація для кукурудзяного силосу, зібраного звичайним кормозбиральним комбайном без подрібнювача зерна: теоретична довжина часточок (ТДЗ) становить 3/8 дюйма (близько 1 см — прим. ред.). Проте, якщо рівень вологості рослин нижче 62%, а сировина зберігатиметься в рукавах або бункерах, то ТДЗ слід зменшити до 1/4 дюйма (6-7 мм — прим. ред.), щоб забезпечити краще ущільнення. Якщо використовується подрібнювач зерна, то оптимальна ТДЗ становить 3/4 дюйма (близько 2 см — прим. ред.). Нагостріть ножі жатки та щоденно перевіряйте налаштування протирізального бруса.

Подрібнення зерен

Подрібнення кукурудзи відбувається за допомогою розташованих за різцевою голівкою двох роликів, які працюють в протилежних напрямках. Вони мають дві функції: відділити або розламати кукурудзяні зерна таким чином, щоб зробити крохмаль більш доступним для рубцевих бактерій, та зменшити розмір частинок качана, щоб спростити сортування. Не слід подрібнювати вогку кукурудзу (> 68% вологи або <32% оптимальної вологості). Цінність обробки збільшується, коли вологість нижче 67% (вище 33% оптимальної вологості).

Ущільнення

Необхідно підкреслити важливість ущільнення при заповненні бункерного силосу або формуванні буртів. Втрата сухої речовини під час зберігання збільшується, коли щільність матеріалу зменшується, як це показано на прикладі силосування люцерни в 25 бункерних силосах в таблиці нижче (Ruppel, 1992).

Для кукурудзяного силосу рекомендується мінімальна щільність у вологому стані 14 фунтів/фут3 (224 кг/м3), але фактична щільність може значно варіюватися (Holmes and Muck, 1999).

Вага трактора, який використовується для трамбування бункера або бурта, та час трамбування (хв./т завантаження) є найважливішими факторами, що впливають на кінцеву щільність. Зазвичай трамбувальний трактор повинен працювати щонайменше стільки годин, скільки комбайн. Якщо ви додатково користуєтеся послугами підрядчика по збору врожаю, то швидкість обробки врожаю буде високою, і може знадобитися два трактори, що працюють одночасно.. Окрім того, трамбування шестидюймовим шаром (15 см — прим. ред.) призведе до більшої щільності силосу, ніж трамбування дванадцятидюймовим шаром (30 см — прим. ред.).

Втрати при зберіганні

Втрати при зберіганні можуть різнитися залежно від ряду факторів, таких як тип конструкції, щільність упаковки та рівень вологості врожаю під час збирання.

Фактична ціна силосу буде залежати від втрат при зберіганні, оскільки на момент згодовування силосу їх буде менше, це показано в таблиці нижче. Зверніть увагу, що при 25% втрат при зберіганні, силос, який спочатку коштував $60/т, став коштувати $80/т внаслідок втрат ферментації та втрат за рахунок псування.

Бункери під навісом та бурти

Всі горизонтальні силоси (бункери, траншеї та бурти) повинні бути одразу після наповнення/формування покриті пластиком, щоб ізолювати доступ повітря та зменшити псування верхнього шару. Пластик варто закріпити землею, шинами або іншими важкими предметами, щоб захистити його від поривів вітру.

Використання інокулянтів

Після засухи кукурудза, ймовірно, буде менш здоровою, ніж звичайно, що збільшує ризик появи дріжджів і плісняви. Окрім того, ферментація може протікати гірше через високий вміст сухої речовини та меншу щільність трамбування (частково через меншу кількість зерна), у зв’язку з чим оптимальний рівень рН створити складніше, натомість утворюються анаеробні умови, в яких під час зберігання добре розвиваються дріжджі та пліснява. Окрім того, у силосі з кукурудзи після засушування з низьким вмістом зерна рівень цукру перевищує норму, а рівень крохмалю є нижчим навіть після завершення ферментації. Надлишок цукру сприятиме зростанню різних шкідливих організмів, що призведе до нагрівання силосу та меншого терміну зберігання. Інокулянти можуть сприяти ферментації за рахунок зниження рН та протидії росту дріжджів і плісняви, тим самим подовжуючи строк зберігання навіть у теплих погодних умовах.

Prepared by Lee Kilmer, Extension Daury Spesialist and Sherry Hoyer, Iowa Beef Center

За матеріалами сайту iowabeefcenter.org, Kurkul.com, 2018 р.

Не пропусти останні новини! Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.

Выполнено с помощью Disqus