Воєнний стан в Україні: наслідки для бізнесу

Воєнний стан в Україні: наслідки для бізнесу

26 листопада 2018 4314 0

О 16-00 26 листопада Верховна Рада розгляне питання про введення воєнного стану в Україні через агресію Росії в Азовському морі. Про це оголосив на засіданні Ради національної безпеки і оборони президент Петро Порошенко. Секретар РНБО Олександр Турчинов запропонував ввести воєнний стан на термін 60 днів.

Які обмеження та наслідки воєнного стану можуть впливати на роботу агробізнесу та які заборони можуть бути застосовані на місцях до громадян — про це розкаже вам Kurkul.com.

Воєнний стан — це режим, який вводиться на всій території України або в окремих її частинах, якщо є загроза воєнної агресії або нападу. Воєнний стан вводиться на певний строк, але може бути передчасно скасований президентом.

Воєнний стан не означає диктатуру військових та позбавлення усіх прав та свобод, як часто це уявляють собі наші громадяни. Повний перелік обмежень ми дізнаємось після публікації указу Президента.

В указі про введення воєнного стану, згідно закону зазначаються:

 1. обґрунтування необхідності введення воєнного стану;
 2. межі території, на якій вводиться воєнний стан, час введення і строк, на який він вводиться;
 3. завдання військового командування, військових адміністрацій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо запровадження і здійснення заходів правового режиму воєнного стану;
 4. завдання суб’єктам забезпечення цивільного захисту щодо приведення єдиної державної системи цивільного захисту, її функціональних та територіальних підсистем у готовність до виконання завдань за призначенням в особливий період;
 5. вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв’язку з введенням воєнного стану із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень;
 6. інші питання, що випливають із цього Закону.

Під час воєнного стану можуть вводитись такі правила і обмеження:

 • посилена охорона об'єктів;
 • трудова повинність для працездатних для виконання робіт з ліквідації НП або суспільно корисних робіт;
 • підприємства будь-якої форми власності можуть використовуватися для потреб оборони;
 • примусово можуть відчужуватися приватне чи комунальне майно;
 • комендантська година;
 • особливий режим в'їзду і виїзду, обмежуватися пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства;
 • обмеження руху автомобілів;
 • перевірка документів, в разі необхідності - огляд речей, машин, вантажів, службових приміщень та житла;
 • заборона на проведення мирних зборів, мітингів, демонстрацій, інших масових заходів;
 • може підніматися питання про заборону політсил і партій, громадських об'єднань, якщо їх діяльність спрямована на "ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом";
 • заборона або обмеження на вибір місцезнаходження або проживання;
 • регулювання роботи поліграфічних підприємств, видавництв, телерадіоогранізацій, ЗМІ, закладів культури та ін. Вони можуть використовуватися військовими для проведення роз'яснювальної роботи серед населення;
 • заборона на передачу інформації через комп'ютерну мережу;
 • заборона на торгівлю зброєю, хімічними або сильнодіючими речовинами, алкоголем;
 • особливий режим в сфері виробництва і продажу медзасобів з наркотичними засобами в складі;
 • заборона на зміну місця проживання військовозобов'язаних без дозволу військового комісара або підрозділу СБУ, розвідки;
 • повинність для громадян і юридичних осіб поселяти у себе військових;
 • може проводитися евакуація населення;
 • можуть вводитися норми щодо забезпечення населення продовольством;
 • можуть усуватися з посад керівники підприємств, організацій через невиконання норм закону про воєнний стан.

У період воєнного стану повноваження президента країни не можуть бути припинені. У разі, якщо термін повноважень президента закінчується під час воєнного стану, він продовжує свою роботу до закінчення терміну воєнного стану. Точно так само не можуть бути припинені повноваження парламенту, Кабміну, уповноваженого президента з прав людини, суддів, прокурорів, слідчих, контррозвідки.

Що ж на практиці означають ці положення для країни в цілому та аграрного бізнесу зокрема?

 Рішення про введення військового стану приймається Верховною Радою після відповідного указу Президента країни, який базується на пропозиції Ради національної безпеки та оборони. 

Саме РНБО пропонує термін військового стану, територію, на якій він запроваджується, обмеження, які потрібно ввести. Верховна Рада може прийняти цю пропозицію з певними обмеженнями та поправками. Після прийняття рішення, воно має бути опубліковане в офіційній пресі. Тільки тоді вважається, що військовий стан почав діяти.

Що буде далі?

Військові адміністрації

Введення військового управління на місцях є можливим але зовсім не обов'язковим та безумовним. Як визначає Закон України «Про правовий режим військового стану»:

Військові адміністрації населених пунктів утворюються в одному чи декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання, або припинення їх повноважень згідно із законом.

 

Тобто, підставою для введення військової адміністрації в якомусь районі чи області є невиконання повноважень діючою адміністрацією. До цього моменту всі питання на місцях вирішують РДА та ОДА.

Військові адміністрації викунують усі функції відповідних територіальних адміністрацій: забезпечення руху громадського транспорту, функціонування шкіл, садочків та інших  комунальних підприємств і так далі. Зокрема, вони отримують право розпоряджатись комунальними землями та майном, але не можуть відчужувати його.

Військові адміністрації використовують кошти місцевого бюджету на виконання обов'язків у межах повноважень відповідних ОДА/РДА. На виконання інших обов'язків, що не входять до повноважень місцевих адміністрацій, гроші надходитимуть з бюджету України.

Мобілізація

На засіданні РНБО Петро Порошенко заявив, що загальної мобілізації не оголошуватимуть, проте «буде проведена відповідна робота з резервом першої черги». Тобто, резервістам слід бути готовими до викликів у військкомати для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час. Тобто, якщо вас або вашого працівника викликають до військкомату, скоріше за все, цей виклик здійснюється для уточнення місцеперебування резервіста. Проте, мобілізація не виключається і до неї слід бути готовими.

Ще один неприємний наслідок — обмеження на зміну місця проживання. Якщо ви є військовозобов'язаним, змінити місце проживання під час воєнного стану може бути проблематично.

Виборчий процес

Оскільки воєнний стан вводиться на термін у 60 днів, він має закінчитись до дати виборів президента країни, що мають відбутись у березні 2019 року. Тобто скасування виборів не буде. Але початок виборчого процесу буде за 3 місяці до виборів, тобто 31 грудня 2018 року, а це припадає на час дії військового стану. Тому реєстрація кандидатів і початок агітації можуть бути перенесені мінімум на місяць, а відповідно змістяться й вибори. Чисто теоретично, у разі продовження ВС на більший термін, можливий варіант, що вибори до Верховної Ради відбудуться раніше президентських.

Заборона страйків

Будь-які протестні акції, пікети, страйки тощо оголошуються незаконними. Це стосується як сумнозвісних акцій з перекриттям доріг «євробляхерами», так і пікетів підприємств, адміністрацій, фермерських акцій, що проводяться для привернення уваги до проблем агросектору.

Свобода пересування

В Україні вже запроваджено особливі заходи контролю в так званих «зонах безпеки» біля лінії розмежування на Сході. Тепер ці заходи можуть бути посилені, що додатково ускладнить роботу агропідприємствам прифронтової зони. Спробуйте вивезти зерно або привезти селітру, коли на кожному блокпосту машину будуть «трусити», перевіряти документи, затримувати на невизначений час.

Подібні заходи безпеки можуть бути запроваджені як мінімум в прикордонних районах та на самому державному кордоні. Така ситуація точно не сприятиме вчасному забезпеченню добривами, засобами захисту чи насінням.

Якщо у зоні контролю працює ваш механізатор і він не матиме при собі документів, що підтверджують особу, та вашого скерування на виконання відповідних робіт, його можуть затримати. Бо невідомо, чи дійсно він розкидає добрива, чи проводить розвідку у тилу. Тому подбайте, щоб при виході на роботу всі працівники мали відповідний пакет документів при собі.

Курс гривні

В статуті МВФ немає прямої норми, що забороняє співпрацю з країнами у воєнному стані, але ризики інвестицій все ж занадто великі, тому отримання чергового траншу від МВФ взимку може й не бути. Як і реалізації решти інвестиційних проектів — вкладати гроші у країну в стані війни будуть остерігатись. Не надто хороші новини для валютного ринку.

Ще один фактор, який може вплинути на курс гривні — зростання імпорту. Аби вкласти гроші у щось «тверде», бізнес, в тому числі й аграрний, буде намагатись швидко конвертувати валюту у ресурси: добрива, техніку, насіння, будівельні матеріали. Більшість цих ресурсів мають закордонне походження і збільшення їх імпорту також може ослабити національну валюту.

Конфіскація майна та трудова повинність

Якщо у вас є трактор, бульдозер, ваговози, людський та інший ресурс, необхідний армії — його можуть використати у військових цілях. Наприклад, для очистки доріг від снігу, транспортування військових вантажів, будівництва укріплень і таке інше. 

Вилучення майна відбувається не безкоштовно. Держава повинна компенсувати власнику повну його вартість. Якщо ж цього не відбулось, ви можете стягувати компенсацію через суд. Порада — заздалегідь проконсультуйтесь із юристом як діяти у цьому випадку. Якщо ваше майно вилучають — вимагайте документального підтвердження і повної оплати вартості.

Що стосується трудових ресурсів — ваші працівники або Ви самі можете бути задіяні на роботах по зміцненню обороноздатності. Це і уже згадане вище будівництво укріплень, і праця на оборонних підприємствах, які є неподалік. Наприклад, текстильна фабрика теж може виявитись таким підприємством на час виконання військового замовлення.

Пріоритетність військових замовлень

Якщо ви планували скористатись залізницею для перевезення зерна чи добрив, будьте готові до непередбачуваних затримок. В першу чергу будуть виконуватись перевезення військової техніки та інших вантажів. В умовах хронічної нестачі вагонів і тяги — затримки будуть дуже суттєвими.

Те ж саме стосується роботи інших логістичних, ремонтних та будь-яких інших підприємств, що обслуговують потреби армії. Враховуйте це в планах і запасайтесь терпінням.

Нагадуємо, що всі названі проблеми є імовірними, але не обов'язковими. Більше того, воєнний стан може бути й не підтриманий сьогодні Верховною Радою або його скасують раніше відповідним указом президента.

Нам же лишається сподіватись на краще, але готуватись до гіршого. Зберігаємо спокій і стежимо за розвитком подій з холодною головою.

© Микола Сирота, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою