Гнійний газ: як уникнути небезпеки
27 лютого 2019 400 0

Гнійний газ: як уникнути небезпеки

Коли фермери розкидають гній, а ями для його зберігання проходять процес підготовки й очищення, виникає небезпека інтоксикації гнійним газом. Через тепло і високу вологість бактеріальна активність у гної посилюється і збільшується виділення гнійного газу. Для багатьох господарств гній — відмінне та легкодоступне джерело добрив, однак важливо враховувати небезпеку газу, що супроводжує роботу з гноєм. У червні 2015 р. батько та син із містечка Циліндр штату Айова загинули від гнійного газу з котловану на своїй свинофермі. Під час рутинного перекачування гною з одного з кам’яних басейнів елемент обладнання впав у яму. Син спустився вниз, щоб забрати обладнання, і втратив свідомість від гнійного газу. Його батько спустився за ним і теж став жертвою газу. На жаль, жоден із них не вижив. Подібним чином у 2016 р. фермер із Висконсина готував гній у відкритій ямі перед розкидання його на поля і також піддався впливу гнійного газу.

Ці історії не є новими і слугують нагадуванням про важливість знання про гнійний газ і про те, як реагувати в надзвичайних ситуаціях.

Які гази викликають занепокоєння і чому вони небезпечні?

Чотири основні гази: аміак (NH3), діоксид вуглецю (CO2), метан (CH4) і сірководень (H2S). Ці гази виробляються внаслідок мікробного дихання всередині гною (замість використання кисню для дихання бактерії використовують неорганічні джерела, такі як азот і сірка). У таблиці нижче наведено деякі характеристики кожного з цих газів.

Досвід нідерланських фермерів у тваринництві читайте у матеріалі «Яп Шеп: Ми платимо державі 8 тисяч євро за кожну «зайву» корову»

Таблиця 1. Характеристики та рівні небезпеки гнійних газів: аміак, діоксид вуглецю, метан, сірководень

Характеристика газу Аміак (NH3) Діоксид вуглецю (CO2­) Метан (CH4) Сірководень (H2S)
Колір та запах Безбарвний / гострий

Безбарвний /

без запаху

Безбарвний /

без запаху

Безбарвний / запах тухлих яєць
Важчий чи легший за повітря Важчий Важчий Легший Важчий
Допустима концентрація при довгостроковій роботі (8 годин), (мд, або мільйонних часток об’єму) 25 5,000 1,000 10
Допустима концентрація при короткостроковій роботі, (мд) 35 15 (рекомендована евакуація)
Летальна концентрація, (мд) 10,000+ 260,000+ 50,000 (удушення) 600+

Аміак: гострий, ядучий запах

Аміак (NH3) у високих концентраціях може викликати подразнення очей і гостре ускладнення дихання. Незважаючи на те, що NH3 зазвичай не є смертельним, важливо враховувати довготривалі впливи на органи дихання тих людей, які щоденно мають справу з цим газом.

Так само, як і люди, домашня худоба теж чутлива до впливу цього газу і може страждати респіраторними хворобами від вдихання NH3. При вдиханні лише 50 мд у свиней знижується продуктивність та здоров’я. Окрім того, тривалий вплив при більше ніж 300 мд призведе до судом.

Двоокис вуглецю: витісняє кисень

Двоокис вуглецю (СО2), можливо, становить меншу загрозу, ніж деякі інші гнійні гази, однак він є небезпечним, оскільки може замінити кисень у вашій крові. Помірна концентрація СО2 може спричинити задуху та запаморочення.

Оскільки цей газ є побічним продуктом дихання тварин, тварини в невеликих приміщеннях так само, як і люди, можуть постраждати від удушення газом СО2. Як зазначено в статті Донема та ін. (2010), люди можуть витримати концентрацію до 260 000 мд перш ніж настане смерть, тоді як для свиней летальна доза становить до 200 000 мд.

Метан: легкозаймистий

Метан (CH4) не спричиняє проблем із точки зору дихання. Але якщо приміщення, де зберігається гній, не провітрюється належним чином, він може спричинити головні болі та удушення. Окрім того, CH4 накопичується в піні, яка утворюється зверху рідкого гною, і легко займається. Вибуховий потенціал метану небезпечний як для людей, так і для домашніх тварин, що знаходяться в безпосередній близькості від цього газу.

Сірководень: гостра небезпека

Сірководень (H2S) — це той газ, який найчастіше призводить до смерті від гною на фермах та вважається найбільш небезпечним. Він швидко розповсюджується по землі і замкнутих приміщеннях (наприклад, місцях зберігання гною). Цей газ викликає параліч нервових клітин носа, через що запах приглушується вже на 100-150 мд. При 700-1000 мд відбувається швидка втрата свідомості, і смерть може наступити через кілька хвилин. Окрім того, навіть якщо хтось знаходився під впливом високої концентрації сірководню короткий час, реакція на газ може наступити протягом 24 годин і включати легеневий набряк (рідина в легенях), що може призвести до смерті. Аналогічним чином можливі інші довгострокові неврологічні ефекти.

Як інші подібні гази, зокрема аміак і двоокис вуглецю, сірководень також становить небезпеку для тварин, зокрема свиней, оскільки достатньо лише 20 мд для спричинення розладів нервової системи: страху перед світлом та втрати апетиту. Коли концентрація досягає 200 мд, свиня може отримати набряк легенів і померти.

Які ознаки отруєння гнійними газами?

Хоча ми вже згадали декілька ознак отруєння гнійними газами, є й інші, котрі також варто згадати. Деякі з цих ознак включають в себе гарячку і слабкість, втрату рухливості, нерегулярне/швидке серцебиття, важкість у грудях, задуху, нудоту/блювоту і тривогу.

Як можна виміряти концентрацію?

Існує декілька різних типів вимірювачів гнійних газів, які можна використовувати на фермі. Доцільність використання того чи іншого вимірювача залежить від ферми, а також від місця розташування сховища для зберігання гною та від типу простору (закритий чи відкритий). Важливо взяти до уваги тип газу, з яким можна зіткнутися, а також ціну, яка влаштовує ваш бюджет. У наведеній нижче Таблиці 2 є перелік різних типів вимірювачів гнійного газу та витрати на придбання цього обладнання станом на 2011 р.

Таблиця 2. Типи вимірювачів гнійного газу, переваги, недоліки, ціни

(Джерело: Центр охорони здоров'я на фермерських господарствах та ранчо (FReSH), 2012a та Steel et al., 2011)

Тип вимірювача Переваги Недоліки Ціна (у США)
Стаціонарна електроніка

Точність

Удосконалена система сигналізації

Непридатні для використання в закритих приміщеннях (корозія вимірювача відбувається швидше) від $2,000 до $4,000
Портативна електроніка, розрахована на 1 газ

Відносно недорогі

Менший знос порівняно зі стаціонарним вимірювачем

Вимірює тільки 1 газ від $250 до $700
Портативна електроніка,розрахована на декілька газів

Можна одночасно виміряти кілька газів, включаючи кисень

Менший знос порівняно зі стаціонарним вимірювачем

Більш дорогий, ніж вимірювач 1 газу від $400 до $1,400
Трубковий газоаналізатор

Відносно недорогий

Легко використовувати

Деякі трубки можуть використовуватися лише на один раз

Зазвичай вимірює лише один газ (не вимірює кисень), але може показувати перехресне забруднення з інших газів

Насос: близько $150

Трубки: від $68/10-штук до $82/10-штук

Значок виявлення газу

Відносно недорогий

Носиться на тілі працівника, також є легким для носіння

Вимірює лише 1 газ

Може бути використаним лише 1 раз


від $141/10 штук до $195/50 штук

Як запобігти небезпечній ситуації?

Дотримуйтесь рекомендацій виробника обладнання при перемішуванні та обробці гною в закритій ямі і переконайтесь, що:

 • вентиляція є достатньою;
 • вентилятори увімкнені і працюють;
 • все обладнання працює правильно.

При роботі біля гнійної ями:

 • Скажіть комусь, де ви знаходитесь і в який час йдете до ями. Так люди знатимуть, де вас слід шукати, якщо ви не повернулися своєчасно.
 • Якщо хтось, кого ви знаєте, або домашня тварина знепритомніли в ямі від гнійного газу, не спускайтеся за ними, якщо у вас немає належного захисту дихання.
 • Якщо ви зіткнулися з ситуацією, коли хтось знепритомнів у ямі, негайно зателефонуйте рятувальникам, оскільки вони мають відповідне обладнання та пройшли підготовку для надання допомоги у подібних небезпечних ситуаціях.
 • Якщо є в наявності, використовуйте вимірювач газу або встановіть його в сховищі для зберігання гною, щоб вчасно виявити концентрацію гнійного газу, яка наближається до небезпечної для життя.
 • При перемішуванні гною знаходьтесь на безпечній відстані від ями та напрямку руху гнійних газів.
 • Важливо також обережно поводитись із цистернами з гноєм, оскільки в них можуть легко утворюватися гнійні гази.
 • Гази мають тенденцію скупчуватись всередині цистерн і витікати через верх, що може становити загрозу для тих, хто перевіряє та очищає цистерни.
 • Одягайте засоби індивідуального захисту, як-от належну дихальну маску, якщо ви входите в сховище зберігання гною.

Знаючи про небезпеку гнійних газів, їх вплив на людину та впроваджуючи безпечні практики при роботі з гноєм, можна зменшити кількість нещасних випадків і смертей. Хто знає, можливо, це допоможе вам врятувати життя, навіть своє власне.

Еріка Роджерс

За матеріалами сайту canr.msu.edu, Kurkul.com, 2019 р.

Коментувати
Виконано за допомогою Disqus