Катастрофічна посівна у США — «вікно можливостей» України

Катастрофічна посівна у США — «вікно можливостей» України

12 червня 2019 4141 0

Світовий ринок зерна залишається одним із найбільш важливих стратегічних напрямів експорту вітчизняної аграрної продукції. Будь-які тенденції і тренди цього ринку мають безпосередній вплив на стан розвитку аграрного експорту України, а також відображаються на ціновій ситуації, що в загальному підсумку має довгострокові наслідки для всієї зернової галузі.

Основними світовими виробниками зерна, за експертними оцінками аналітиків ринку USDA, в 2017-2018 роках були: Китай (499,9 млн т) і США (436,4 млн т). Наразі обидві економіки — і США, і Китаю — потерпають від торговельної війни шляхом впровадження мит на імпортні товари один одного.

Якщо країни продовжать війну, то Китай може знайти вихід із ситуації — експорт зерна та інших видів сільськогосподарської продукції  із Латинської Америки, Чорноморського басейну та портів Європи. Це одне «вікно можливостей». Інше полягає у скороченні пропозиції зерна з США через катастрофічні погодні умови, які призводять до зниження врожайності та відтягують строки посівної і отримання сходів. Тому українським виробникам вкрай важливо стежити за подіями на світовому ринку, щоб мати змогу прогнозувати зміни цін на зерно та розуміти що на них впливає.

Що з урожаєм у США?

Цього року очікується падіння світового виробництва кукурудзи у зв'язку з різким переглядом у бік зниження перспектив її виробництва у США. Через затяжні рясні опади зараз виробництво кукурудзи у країні очікується на рівні 330 млн т, що на 45 млн т менше першого прогнозу виробництва, опублікованого ФАО в травні, і майже на 10% (36 млн т) нижче рівня минулого року. Надлишок вологи поставив під сумнів і якість урожаю озимої пшениці. Минулого тижня опади у регіонах вирощування пшениці США припинились, але синоптики прогнозують їх повернення. Зараз 25% земель у 48 штатах досі залишаються перезволоженими — при середньорічному показнику 8%.

Читати за темою: Сходи кукурудзи у США майже удвічі гірші, ніж минулого року

Кукурудза

Цього тижня Міністерство сільського господарства США (USDA) повідомило, що посівна кукурудзи продовжує затримуватися. Так, станом на 9 червня 2019 р. у США кукурудзу посіяли на 83% площ проти 99% на аналогічну дату минулого року. У середньому за 2014-18 рр. посіви також сягали 99%.

Читати за темою: У США прогнозують найгірший урожай кукурудзи за останні роки

Сходи кукурудзи в США в 1,6 рази нижчі, ніж на аналогічну дату минулого року. За останні 20 років це найповільніший темп отримання сходів кукурудзи. Так, сходи з’явилися на 62% площ проти 93% минулого року та стількох же в середньому за останні 5 років. Стан 59% посівів оцінюється на «добре-відмінно» (77% рік тому). Через таку ситуацію американські агроаналітики не можуть зробити зараз коректний прогноз щодо врожаю.

Торгові аналітики прогнозують, що через ситуацію з сівбою кукурудзи американські переробники будуть змушені закуповувати кукурудзу у країнах Південної Америки. За попередніми оцінками, обсяг подібних закупівель перевищить 1 млн т. Так, відповідно до інформації, яку оприлюднила агенція Reuters, активно почав скуповувати бразильську кукурудзу американський переробник Smithfield Foods Inc.

Соя

Минулого тижня американські фермери скоротили відставання темпів посіву сої. Тим не менше, показники посіву і сходів відстають від минулорічних. Так, станом на 9 червня 2019 р. посіви культури здійснили на 60% площ проти 92% на відповідну дату минулого року, що стало найповільнішим рекордом від 1999 року. У середньому за 2014-18 рр. посіви сої на цю дату сягали 88%. Станом на звітну дату сходи сої отримані на удвічі меншій площі, ніж минулого року (34% у 2019 р. проти 81% минулого року).

Американський аналітик Карен Браун показала дані результатів сходів сої у США станом на 4 червня:

Якщо порівнювати з найгіршим показником у 2013 р. (31%), цьогорічний (19%) все одно є найгіршим. Фермери США продовжують посівну кампанію, сподіваючись на рентабельний урожай, а уряд шукає шляхи, як забезпечити виплати дотацій фермерам, навіть якщо вони не змогли здійснити посів культур цього року.

Читати за темою: У США посіяли на третину менше сої

Пшениця

За показниками USDA, цього тижня стан 64% посівів озимої пшениці, як і тиждень тому, оцінюється як добрий і відмінний.  У стадію колосіння увійшли 83% посівів озимої пшениці (90% рік тому і 91% в середньому за 5 попередніх років). У південних штатах стартувала збиральна кампанія: зібрано урожай на 4% площ (13% рік тому і 10% в середньому за 5 попередніх років).

Ярою пшеницею засіяно 97% площ від запланованих (99% рік тому і 99% в середньому за 5 попередніх років). Сходи дали 85% посівів (92% рік тому і 93% в середньому за 5 років). Стан 81% посівів оцінюється як добрий і відмінний (70% рік тому).

Ячмінь

Цього тижня стан 83% посівів ячменю оцінюється як добрий і відмінний. У стадію колосіння увійшли 97% посівів ячменю (94% рік тому і 99% в середньому за 5 попередніх років).

А що у нас?

В Україні погода була достатньо м’якою та сприятливою. Зима минула без ускладнень — не було значних заморозків. Запаси вологи у деяких регіонах трохи менші за минулорічні, бо минулого року на початку сезону були надлишкові опади.

За прогнозами аналітиків, Україна у 2019 році може отримати найбільший урожай пшениці за свою історію  — на рівні 27,2 млн т. USDA прогнозує підвищення врожаю пшениці в Україні у 2019-2020 МР завдяки сприятливим погодним умовам на 5 мільйони тонн у порівнянні з 2018-2019 МР, до 30 мільйонів тонн. При цьому експорт пшениці прогнозується на рівні 19 млн т.

Читати за темою: Прогноз виробництва пшениці в Україні збільшився на 1 млн т

Весняна посівна кампанія ярих культур пройшла без аномалій. За даними проекту Посівна Онлайн, українські аграрії посіяли проса на площі 62 тис. га або 107% до прогнозу. Посів ярих зернових і зернобобових культур (з кукурудзою) аграрії провели на площі 7,1 млн га або 98% до прогнозу. Кукурудзи посіяно на площі 4,7 млн ​​га або 102%; соняшнику — на площі 5,7 млн ​​га або 100%.

Загалом урожай зернових в Україні у 2018 році становив рекордні 70,1 мільйона тонн. У 2019 році експерти Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» прогнозують зменшення врожаю зернових на 2,4% у порівнянні з минулим роком — до 68,4 мільйона тонн. USDA прогнозує урожай зерна в Україні у 2019-2020 маркетинговому році (МР, червень 2019 - липень 2020) на рівні 71,2 мільйона тонн, що перевищує показник 2018-2019 МР на 2,6 мільйона тонн, говориться в травневому звіті на сайті відомства.

© Єлизавета Кудиненко, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою