Штиль і шторм в океані Лампка Агро

Штиль і шторм в океані Лампка Агро

1 серпня 2019 1337 0

Аграрний бізнес щодня приносить несподіванки і рідко коли можна спрогнозувати, звідки «подує вітер». Цього року аграрії Хмельниччини (і не тільки) обговорюють чутки та факти довкола знаного в регіоні «Лампка Агро». Ще донедавна потужне велике господарство з іноземними інвестиціями раптом опинилось у багатомільйонних боргах, а його власник Зигмунд Лампка виявився ніби не зовсім і власником...

Спробуємо розібратися, що відбувається в агрофірмі, хто фактично нею володіє, та хто керує. І яка доля чекає на колись успішне підприємство.

Український успіх з іноземним акцентом

Більше 15 років тому один німецький фермер на ім’я Зигмунд Лампка у пошуках «аграрного драйву», як казав сам, вирішив покинути рідну Вестфалію і знайти своє місце деінде. Розглядав різні варіанти на різних континентах Землі, але уже в серпні 2004 року він разом із дружиною Адріане Лампка та своїм бізнес-партнером Тобіасом Гелмке зареєстрували агрофірму «Лампка Агро» саме в Україні. Від того часу агрофірма з німецькими коренями почала обробляти землі поблизу Великих Зозулинців у Красилівському районі на Хмельниччині. Починали із зембанку 500 га та 8 працівників. Сіяли, здебільшого, озиму пшеницю, сою, цукровий буряк, ячмінь та озимий ріпак. Зигмунд Лампка почав у промислових масштабах вирощувати горох, мак та навіть олійний гарбуз і одним із перших агровиробників району почав сіяти сою, як стратегічно важливу культуру. Ще у «Лампка Агро» доглядали насіннєві посіви сої, пшениці, гороху та інших нішевих культур.

Поле компанії «Лампка Агро»

З того часу, за словами самого Зигмунда Лампки, земельний банк підприємства зріс нібито чи до 10, чи, навіть, до 12 тис. га. Сам же фермер став відомим представником українського агробізнесу.

Суворі реалії українсько-німецького агробізнесу

Із осені 2018 року стало відомо про непросту ситуацію в «Лампка Агро». А вже 28 лютого 2019 року державний реєстратор вніс зміни щодо керівника юридичної особи ТОВ «Лампка Агро» та складу підписантів. Так, згідно з новими даними, директором агрофірми замість Зигмунда Лампки став Володимир Соловей

 Чергове засідання Антирейдерського штабу у Хмельницькій області відбулося 7 березня 2019 року, де було винесено розгляд питання щодо скарги Зигмунда Лампки та дій реєстратора.

Як виявилось згодом, один із засновників «Лампка Агро» Тобіас Гелмке насправді володіє 85% її акцій і йому стало відомо, що в «Лампка Агро» виникли чималі борги по заробітній платі та виплатах пайовикам. До слова, згідно даних системи Opendata, станом на 1 липня 2019 року податковий борг цього підприємства складає більше 1,3 млн грн.

Більше того, на компанію посипалася хвиля позовів з вимогою про стягнення боргів. В інтерв'ю хмельницьким ЗМІ Тобіас Гелмке озвучив, що загальна заборгованість «Лампка Агро» становить понад 300 млн грн. Тільки в Реєстрі судових рішень з початку нинішнього року зафіксовано більше десятка позовів, де фігурують цифри понад 1 млн грн. Варто відзначити, що найбільшим кредитором компанії був «ПроКредит Банк»: загальна сума боргу перевищує 80 млн грн.

Тобіас Гелмке був змушений оперативно вжити термінових заходів задля порятунку підприємства. Німецький бізнесмен вважав, що до такої ситуації призвела діяльність саме Зигмунда Лампки, тому він, як співвласник із переважною більшістю акцій, прийняв рішення змінити керівництво підприємства. 

За рекомендацією спеціалістів Антирейдерського штабу, після того часу всі спірні питання, які виникли на підприємстві, мали вирішуватися у форматі «круглого столу». А реєстраторам Хмельницької області порадили утриматися від вчинення будь-яких реєстраційних дій стосовно «Лампка Агро». 

Самим же учасникам конфлікту фахівці запропонували уникати будь-яких дій щодо майна та оборотних коштів підприємства до виведення ситуації у правове поле. Однак, знову ж таки згідно даних системи Opendata, станом на середину квітня 2019 року новим керівником агрофірми став уже Андрій Нагнибіда. І в травні 2019 року абсолютним бенефіціарним власником підприємства — Тобіас Гелмке.

Агрофірма роздору

У ситуації щодо «Лампка Агро» партнер по бізнесу Зигмунда Лампки Тобіас Гелмке виявився досить категоричним. Він стверджує, що Лампка не лише довів бізнес до банкрутства, а й ошукав його та багатьох аграріїв Хмельниччини, заборгував багатомільйонні суми працівникам та пайовикам підприємства.

«Зигмунд Лампка мене обманув, а також всіх працівників та партнерів. Він призвів підприємство до банкрутства», — прокоментував ситуацію у своєму відеозверненні пан Гелмке.

Як виявилося, детально «розбиратися» в управлінні агрофірмою німецькі партнери почали більше ніж півроку тому. Весняно-польові роботи в 2019 році були зупинені, а кредитори вимагали повернення багатомільйонних позик.

Адвокат Тобіаса Гелмке пояснив, що свого часу родина Лампка звернулася до земляка й попросила фінансової допомоги їхньому українському агробізнесу. Адже на той час у «Лампка Агро» з’явилися великі борги та кредити, котрі необхідно було сплачувати.

Партнери домовилися, що Зигмунд Лампка залишиться директором і співвласником агрофірми та керуватиме на місці, а Тобіас Гелмке стане ключовим інвестором та даватиме кошти на розвиток спільного підприємства, буде купувати техніку, а згодом отримає від цього дивіденди. 

Тобіас Гелмке, співвласник «Лампка Агро»

Проте всупереч українському законодавству, у статут «Лампка Агро» внесли спірну норму: подружжя Лампка отримало можливість одноосібно ухвалювати рішення на загальних зборах. При цьому їхня частка акцій у розмірі всього 15% була значно меншою, ніж у пана Гелмке.

Однак попри не зовсім законний розподіл голосів, коли порушена пропорційність, Тобіас Гелмке інвестував у фірму понад €400 тис. — це майже 86% її статутного капіталу. 

«Якщо хтось вніс кошти в підприємство, отримав частку в статутному капіталі 85%, то в силу закону, незалежно від того, що написано в статуті, що написано в протоколі, йому мало належати автоматично 85% голосів. Це є закон. Коли пан Гелмке включився в роботу «Лампка Агро», його не турбували документальні питання, він не наймав адвоката чи юриста… Він просто підписав документи,  які йому дав його партнер», — коментує ситуацію представник Тобіаса Гелмке Дмитро Вагін.

Коли партнери домовлялися про створення підприємства і призначили Зигмунда Лампку керівником, то йому довіряли на всі 100%. Тобіас Гелмке багато років поспіль надавав у позику кошти, поставляв сільськогосподарську техніку на підприємство в кредит з довгим періодом відстрочки платежу для того, щоб підприємство могло розвиватися. Фактично він постійно «штовхав уперед» за допомогою прямого фінансування і закупівлі тракторів, комбайнів та іншої техніки. Компанія працювала, збільшувався її земельний банк, оновлювався техпарк.

Зрештою, пан Гелмке неодноразово приїжджав на Хмельниччину, цікавився станом справ на підприємстві. А стосунки між партнерами були більш ніж партнерські — вони дружили сім’ями.

Зигмунд Лампка, екс-керівник «Лампка Агро»

А гроші де?

Попри фінансові вливання з боку німецького партнера-інвестора, Зигмунд Лампка завдяки своєму позитивному іміджу агробізнесмена брав величезні фінансові зобов’язання перед українськими банками та партнерами. Відтак це викликало суттєве занепокоєння в Тобіаса Гелмке — він почав підозрювати, що в агрофірмі виникли серйозні проблеми. Переговори із Зигмундом Лампкою не дали чіткого розуміння ситуації та шляхів для вирішення проблем. Тож на початку вересня 2018 року були скликані загальні збори підприємства. Учасники прийняли рішення про звільнення Зигмунда Лампки та призначення нового директора — Володимира Солов’я.

«Пан Гелмке був розчарований і здивований через цю ситуацію. Він не міг зрозуміти, куди дівалися гроші, які він вкладав у компанію», — згадував Володимир Соловей.

Новопризначений директор «Лампка Агро» Володимир Соловей пояснював, що Тобіас Гелмке мав повне право приймати будь-які управлінські рішення стосовно агрофірми у Великих Зозулинцях. Адже згідно витягу з Єдиного державного реєстру, грошовий внесок пана Тобіаса справді становив 85% і через це він міг ініціювати звільнення Зигмунда Лампки й призначення Володимира Солов’я.

«Коли справа дійшла до річного звіту керівника «Лампка Агро» Зигмунда Лампки за 2018 рік, то жодної інформації ми не отримали. Це ще більше насторожило. Коли поспілкувалися з бухгалтерією щодо дебіторських, кредиторських заборгованостей товариства, нам були озвучені суми на сотні мільйонів гривень. А коли ми почали аналізувати дані з реєстру, то вилізло багато чого дивного і цікавого», —  розповідає Володимир Соловей.

Уже 28 лютого 2019 року відбулась державна реєстрація зміни директора «Лампка Агро». Із того моменту новий директор та німецький інвестор почали прискіпливо розбиратися у фінансовій звітності господарства. Виявилося, що Зигмунд Лампка накопичив великі борги на суму більше 200 млн грн. Як розповів адвокат Тобіаса Гелмке Дмитро Вагін, заборгованість по зарплаті в підприємстві склала понад 10 млн грн, по орендній платі власникам паїв — понад 7 млн грн. Така ситуація обурила партнера, який вклав туди величезні гроші.

Дмитро Вагін, адвокат Тобіаса Гелмке

Тож Володимир Соловей розпочав пошук партнерів, які б могли підтримати компанію у тій непростій ситуації, що склалася.

Адвокат Дмитро Вагін сказав, що його довіритель, який володіє майже двома третинами акцій, був змушений оперативно вжити термінових заходів задля порятунку підприємства. Більше того, на той момент Зигмунд Лампка уже передав частину основних виробничих засобів та майна агрофірми, якою керував, у заставу іншим компаніям — ПП «Бізон-Тех 2006» та АТ «Прокредит Банк».

Сам Зигмунд Лампка, підтвердив, що в підприємстві є борги, але їхні суми значно менші, ніж називають Тобіас Гелмке та його представник. Також фермер продовжував оскаржувати своє звільнення з посади керівника агрофірми.

Новий же директор агрофірми Володимир Соловей переконував, що екс-керівник насправді вивів у невідомому напрямку всі грошові активи, із підприємства зникла будь-яка документація, а значна частина посівів справді перебувала у заставі. По ряду фактів за заявами Тобіуса Гелмке проти Зигмунда Лампки відкрито кримінальні провадження.

Наразі також відкриті судові провадження за позовом співвласників підприємства один до одного щодо питання контролю над агрофірмою, законності положень її установчих документів та рішень загальних зборів учасників. На майно Зигмунда Лампки, у тому числі на частку в підприємстві, накладено арешт.

«Зигмунд Лампка мене обдурив, а також всіх працівників і партнерів. Він довів підприємство до банкрутства. До того ж ми дізналися, що він виводив гроші підприємства на свої компанії. А борги залишалися на «Лампка Агро», — розповів Тобіас Гелмке.

Тобіас в інтерв'ю зазначив, що озвучив партнеру кілька варіантів вирішення ситуації. Спочатку він запропонував викупити частку сімейства Лампка, однак Зигмунд відкинув пропозицію. Ще один варіант рішення — залучення інвестора, який допоможе вийти з «крутого піке». Однак, за його словами, сам Лампка знову-таки агресивно сприйняв цю ідею.

Боргова яма

Нині суди розглядають справи за позовами підприємств щодо стягнення боргів із «Лампка Агро» розміром у кілька сотень мільйонів гривень. По частині з них відкриті виконавчі провадження та здійснюється примусове виконання судових рішень. Майно підприємства перебуває в арешті та в податковій заставі компаній, що співпрацювали з Зигмундом Лампкою.

«Люди в тумані, вони не знають правди. Зигмунд запевнив їх, що він і власник, і одноосібний керівник агрофірми. Тепер він каже, що має невеликі фінансові проблеми й узагалі є потерпілою стороною. Але насправді ці «невеличкі» проблеми просто унеможливлюють роботу підприємства», — говорить Володимир Соловей.

За словами представників Гелмке, на кожній зустрічі Зигмунд Лампка продовжує запевняти своїх кредиторів, людей і місцеву владу в тому, що він хоче відновити роботу підприємства і називає свого бізнес-партнера провокатором. Однак тепер невідомо, чи зможе фермер відновити довіру свого напарника по бізнесу.

 «Я був в Україні, побачив жахливий стан підприємства, мільйонні борги, у тому числі невиплачені зарплати. Зигмунд Лампка обманув мене, всіх працівників і партнерів, він призвів підприємство до банкрутства. Тож я призначив на зборах нового директора і представив його колективу. Тому прошу прийняти і допомогти новій команді. Сподіваюся, що ми разом знайдемо вихід з цієї складної ситуації  і відновимо підприємство», — звертається Тобіас Гелмке до колективу та партнерів «Лампка Агро».

Лампка Агро все?

Сам Зигмунд Лампка неодноразово говорив, що зембанк «Лампка Агро» зріс до 10 тис. га. Однак, як розповіли нам контрагенти підприємства з німецьким корінням, корпоративні права в компанії зареєстровані тільки на 4 800 га. Решту земель підприємство орендувало через афілійованих осіб, а також брало в користування у НААН України.

Зигмунд Лампка, екс-керівник «Лампка Агро»

Примітно, що кілька місяців тому за позовом Старокостянтинівської місцевої прокуратури суд розірвав договори суборенди землі між «Лампка Агро» і держпідприємством «Дослідне господарство Проскурівка» на площі близько 100 га.

За даними системи AgroAnalytics, «Лампка Агро» в Мін'юсті зареєстрував договори оренди на 2 760 га. Але при цьому існує ймовірність, що зареєстровані до 2013 року угоди в реєстрі Держгеокадастру так і не були перенесені в реєстр  Міністерства юстиції України. Ключові райони, де підприємства орендує землі, — Красилівський (2 239 га) і Хмельницький (428 га).

У той же час, в AgroAnalytics відзначають, що динаміка посівних площ «Лампка Агро», відповідно до Держстату, в останні роки виглядає таким чином:

  • 2013 — 2 632 га
  • 2014 — 2 782 га
  • 2015 — 4 291 га
  • 2016 — 6 906 га
  • 2017 — 8 002 га
  • 2018 — 6 059 га

Наразі на території Великозозулинецької сільради, де зосереджені активи «Лампка Агро», з ними межує компанія «Віт Агро Красилів» (утворена в березні 2019 р). Саме в цю компанію, за нашою інформацією, перейшла частина пайовиків «Лампка Агро». Сьогодні зембанк підприємства становить 940 га.

Що кажуть українські партнери?

Представники компаній-контрагентів відзначають загальну закономірність — дар переконання Зигмунда Лампки. Навіть коли у них було повне розуміння, що компанія «тоне», йому вдавалося переконати співрозмовників у протилежному. Рятувальною соломинкою, за його словами, міг стати якийсь інвестиційний фонд, готовий вкласти кошти в компанію. Однак назви фонду він не озвучував, власне, як і будь-яких інших подробиць, крім того, що він зайде в компанію орієнтовно у травні 2019 року.

У Зигмунда Лампки існував окремий бізнес-план для інвесторів, за допомогою яких хотів залучити кошти в сумі € 100-200 млн. Серед проектів і напрямів розвитку, які там звучали, — органічне виробництво, сільгосптехніка, біогазова станція і навіть цукровий завод.

Засновник «Подільської агрохімкомпанії» Микола Шмир розповів, що працювати з «Лампка Агро» почав ще в 2015 році. Через два роки компанія поставила хмельницькому підприємству більше 1 тис. т добрив на відповідальне зберігання.

«За такою схемою посадові особи несуть кримінальну відповідальність, відповідаючи за належне зберігання. Яким же було здивування, коли ми дізналися, що зі складу зникло 500 т азотних добрив. Зигмунд ніяк не зміг пояснити це. Ми отримали збитки на більш ніж 10 млн грн», — говорить Микола Шмир.

За його словами, було порушено кримінальне провадження і зараз ведеться слідство.

Микола Шмир, засновник «Подільської агрохімкомпанії»

Одним з великих кредиторів підприємства з німецьким корінням була компанія «Бізон-Тех». Юрист компанії Григорій Тищенко розповідає, що з Зигмундом почали співпрацю в 2015 році. У різні періоди формувалася заборгованість, яку директор агрофірми обіцяв погашати сільгосппродукцією.

«Але він регулярно порушував терміни постачання, що впливало на ціноутворення цієї продукції. Умовно, повинен був поставити зерно по $150/т у жовтні, а відправив в грудні, коли ціна вже інша. При цьому говорив: «Вибачте, тепер така ціна». Незважаючи на цей факт і регулярні прострочення, ми не нараховували пені та інші санкції», — говорить юрист.

Станом на початок 2019 року заборгованість «Лампка Агро» перед компанією «Бізон-Тех» становила близько $1 млн. Коли Зигмунд в січні підняв питання про подальші поставки товарів, фермеру запропонували просте рішення: «Ми зробимо тобі нову поставку, але тільки закрий борг».

При цьому в «Бізон-Тех» вирішили провести фінансовий аудит партнера. Його результати були гнітючими: судовий реєстр був завалений справами про стягнення боргів, усі активи перебували в заставі у банків, у компанії багатомільйонні борги не тільки перед постачальниками, але і по орендній платі, і по зарплатах.

«Ми як кредитор повинні себе забезпечити запорукою. Виявилося, що всі ліквідні активи знаходяться в заставі у банків. Була заборгованість із зарплати та оренди. Фінансові показники говорять, що це крах. Лише тоді насилу вдалося розпитати Лампку про реальний стан справ в компанії», — додає юрист.

Після тривалих переговорів Зигмунд Лампка запропонував, як забезпечення по боргу, корпоративні права компанії. При цьому крайній термін по погашенню заборгованості закінчувався 15 березня. Паралельно фермер обіцяв, що невдовзі у компанію зайде згаданий вище інвестиційний фонд.

«Зигмунд називав якесь ім'я. У цьому фонді один власник. Створився він умовно в лютому-березні, а засновником був якийсь його родич на прізвище Лампка. По суті, це прокладка, а реального інвестора не було», — додає представник компанії-дистриб'ютора.

У цей же час на активи Лампка почали накладати арешти, наростав корпоративний конфлікт, в ході якого стало ясно, що основним акціонером агрофірми насправді є Тобіас Гелмке. Після 15 березня Лампка попросив пролонгувати борг до 30 березня, з чим дистриб'ютори погодилися.

Після цієї дати Лампка перестав відповідати на дзвінки і виходити на контакт. Тому в  «Бізон-Тех» прийняли рішення передати право вимоги боргу «Лампка Агро» сільськогосподарському кооперативу «Зоря».

Вадим Коверник, власник групи компаній BKW

«Чомусь у деяких учасників ринку склалася думка, що постачальники матеріально-технічних ресурсів — останні, кому потрібно віддавати борги. Але це не так. У даній ситуації ми до кінця йшли назустріч клієнтові, однак зустрівши тотальне небажання повертати борг, спроби піти від відповідальності і маніпуляції з боку Зигмунда Лампки, ми пішли на такий крок», — каже власник групи компаній BKW Вадим Коверник.

Тобіас Гелмке в пошуках бізнес-підтримки для «Лампка Агро» звернувся до компанії «Vitagro». Саме її керівництво на чолі з Петром Лабазюком пішло назустріч німецькому бізнесмену й погодилося на співпрацю з агрофірмою. 

Зараз «Vitagro» за пропозицією Гелмке готові виступити інвестором компанії.  Поки, згідно даних Міністерства юстиції України, структура власності «Лампка Агро» не зазнала істотних змін, крім згаданого входження до складу СВК «Зоря».

«Заставу ми викупили. Але орендна плата буде виплачуватися, щоб хто не казав. Це буде еквівалент не менше 1 т пшениці, 1 т кукурудзи, мішка борошна, мішка цукру. Що стосується зарплати. Ми зараз виплатили співробітникам авансами більшу зарплату, ніж вони отримували. Зигмунд не збирається віддавати більше 300 млн грн боргів, тому що нічим», — заявив Петро Лабазюк на одній із зустрічей з пайовиками.

Петро Лабазюк, керівник «Vitagro»

Відповіді на запити та офіційних коментарів компанії «Vitagro» наша редакція поки не отримала. 

А Зигмунд що?

Отримати коментар самого Зигмунда Лампки нам так і не вдалося: дзвінки й повідомлення залишаються без відповіді. Тож його позицію щодо описаної ситуації продемонструємо за допомогою небагатьох коментарів в інших ЗМІ. Так, в сюжеті 5 каналу він заявив, що підприємство хочуть передати новому власнику.

«Це вже не суперечка між власниками, а рейдерська схема. Її мета — поховати, довести до банкрутства, перевести все на нового інвестора. І на цьому все», — підкреслив він.

На сайті телеканалу стверджують, що «Зигмунд шукає порятунку в Києві. На його переконання, мета захоплення — розподіл і перепродаж майна і активів, яке почнеться відразу ж після проведення процедури банкрутства. А там «кинуть» і самого Тобіаса Гелмке, який сьогодні впевнений в недоторканності гарантій, що надаються рейдерами».

Зигмунд Лампка, екс-керівник «Лампка Агро»

Про бізнес-конфлікт Зигмунд також говорив на одному з засідань у Хмельницькій ОДА

«Я став заручником цієї ситуації. Ведеться кампанія проти мене особисто, проти сім'ї, проти пайовиків, які не згодні працювати з Vitagro. У свою чергу, компанія Vitagro самовільно за допомогою чиновників різних рівнів влаштувала катастрофу. Ми, по суті, сьогодні не працюємо. Землі не справляються, тому що є особиста зацікавленість деяких людей», — заявив він з трибуни облради.

І хоча протистояння не можна вважати завершеним, адже Зигмунд Лампка невгамовно оббиває пороги чиновників та суддів, фінал, скоріше за все буде прогнозованим. Перш за все, це буде фінал для репутації колись успішного фермера. А чи справедливо вчинили колишні партнери по компанії по відношенню один до одного кожен вирішить сам, виходячи з фактів.

© Катя Капустіна, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus