Ліквідація Мінагрополітики — реакція учасників ринку (оновлюється)

Ліквідація Мінагрополітики — реакція учасників ринку (оновлюється)

30 серпня 2019 3524 0

На першому пленарному засіданні парламенту 29 серпня депутати прийняли багато нововведень. Одне з них — ліквідація Міністерства аграрної політики та продовольства України та передача його повноважень до новоствореного Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України. Очолив його Тимофій Милованов.

Реакції учасників ринку на такі зміни не довелося довго чекати.

Міністру Тимофію Милованову знадобиться глибоке розуміння як внутрішніх потреб агропродовольчого ринку, так і світових трендів, щоб підтримати український агробізнес, який наразі робить лише перші кроки до системного експорту української агропродукції на зовнішні ринки.

Читати за темою: Сергій Галузін: Концепція ринку землі — це тотальний обман

На думку експерта з кооперації, доктора соціальної економіки Зиновія Свереди, про наслідки ліквідації Мінагро для галузі говорити поки рано. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

«Аграрна сфера — це єдиний напрямок в державі, що почав зростати в останні роки. Бо все залежить від того, як буде побудовано реальну щоденну роботу», — зауважив він.

За словами експерта, в державі дійсно назріла реформа усієї системи державного управління, бо чимало міністерств/служб дублюють функції, створюючи своїми документаціями систему корупції, але результату немає.

 Зиновій Свереда,  експерт з кооперації, доктор соціальної економіки

«Мінагро має бути реформованим, але не повністю ліквідованим. Перш за все, Мінагро повинно перестати бути лобістом кількох аграрних груп, а мати координуючі функції регіональних представництв», — зауважив він.

За його словами, сільське господарство має особливу функцію в загальній економіці: воно виробляє продукти харчування, які потрібні людям для життя. Тому воно, розвиваючись, не може показувати швидкі великі фінансові результати, бо має свою іншу логіку та місію, повагу до законів природи та роль в житті людини.

«Сільське господарство і промисловість мають різні місії і завдання. Сільське господарство має підпорядковуватися більше законам природи, а не спекуляціям на біржах. Розглядати сільське господарство тільки з точки зору прибутковості — це викривлене поняття», — наголошує Зиновій Свереда.

При цьому, у більшості країн є окреме аграрне міністерство чи с/г, що займає свою нішу в усій господарській системі держави.

«Перш за все, це продовольча безпека держави, бо немає нічого гіршого, аніж голод, бо голодні люди — це революція або і смерть. Українці, що пережили голодомор, це знають добре. Крім того, продукти харчування — це сучасна зброя. Ними і за них воюють. Тому міністр с/г входить в систему безпеки держави так само, як міністр оборони чи генерали. 

Тому МінАгро має бути реформоване, але в стилі нового міністерства сталого розвитку: це об'єднані функції с/г, екології, безпеки життя та здоров'я», — підкреслив експерт.

На його думку Мінагрополітики мало б просувати концепцію розвитку сільських територій та громад. Сподіватися на великі прибутки не варто. Це не є найважливішою функцією міністерства. Аграрний міністр має бути під контролем найвищих чинів держави.

Читати за темою: Михайло Махітка: У Мінагропроду немає чіткої політики

Не лише представники аграрного ринку залишилися незадоволеними ліквідацією Міністерства аграрної політики та продовольства України. Про це повідомляє prm.ua.

На думку народного депутата фракції «Європейська солідарність» Ірини Геращенко, є дві загрози. Перше — це об’єднання Міністерства екології і Міністерства енергетики.

 Ірина Геращенко, народний депутат фракції «Європейська солідарність»

«Друге питання — це скасування міністерства аграрного в той час, коли президент новий і влада анонсують введення ринку землі. А хто його буде впроваджувати? А хто буде цим майданчиком між громадськими організаціями, фермерами, фермерським рухом? І як буде впроваджуватись ринок землі? Ми би хотіли почути відповіді на ці питання», — зауважила Ірина Геращенко.

Третє, що турбує народного депутата — об’єднання питання реінтеграції і ветеранів в одне ціле.

Загалом експерти міжнародних організацій і не тільки занепокоєні ліквідацією. 

Вибір, який зробили без нас...

«Це сигнал, що стаємо на шлях, де напрямок руху обрали без нас. Можна і потрібно було критикувати існуючу інституцію Мінагрополітики, і я теж не у всьому була прихильницею бюрократичних процесів Міністерства, а особливо зайвої «надутості», необґрунтованої «значимості», необєктивної статистики і тд. Проте є дещо важливіше, що сьогодні зачепило мене: аграрна країна з понад 42 млн га с/г земель, 4 млн особистих селянських господарств, які обробляють 6,1 млн га земель, 45 тис. фермерських господарств, які лише почали відчувати увагу до себе зі сторони держави, залишаються поза інтересами», — говорить голова сільськогосподарської дорадчої служби «Фермерська Країна» Наталія Табінська на своїй сторінці у Facebook.

За її словами, протягом останніх років чи не вперше за історію України держава звернула увагу не на «тонни та гектари», а саме на тих, хто реально забезпечує продовольчу безпеку України, годує нас з вами, адже саме такі ОСГ. Сімейні та фермерські господарства забезпечують нас понад 97% картоплею, 89% – овочами з відкритого ґрунту, 63% – овочами закритого ґрунту, 90% – продовольчими баштанними культурами, 84% – плодово-ягідними культурами, 80% – молоком, 75% – м’ясом ВРХ, 59% – м’ясом свиней, 94% – м’ясом овець. А що чекає у випадку не підтримки та будь якої не уваги до цієї категорії — подальший спад самозайнятості на селі, спад виробництва с/г продукції вищевказаних галузей, і розвиток країни лише в одному напрямку — Україна як сировинний придаток світу завдяки ефективному провадженню своєї діяльності агрохолдингами. Чи не цього чекає від нас Європа та світ, а на противагу бачить в нас 40 мільйонів споживачів імпорних продуктів їх галузей переробки. 

 Наталія Табінська, голова сільськогосподарської дорадчої служби «Фермерська Країна»

«А ще я вбачаю загрозу національним інтересам України, через вже озвучене швидке впровадження земельної реформи, відкриття ринку землі. І тепер вже точно без врахування інтересів категорії малих та середніх сільськогосподарських виробників, бо поки асоціації галузі будуть обговорювати втрату міністерства, поки буде відбуватись реорганізація і щось вибудовуватиметься нове — земельна реформа впроваджуватиметься без нас», — пише експерт. 

Наталія Табінська закликала всі громадські організації, які вважають себе захисниками української землі та малого і середнього виробника сільськогосподарської продукції не допустити знецінення та не залишати поза увагою галузь та болючі питання фермерства. Не втрачати пильності та стояти на захисті цих інтересів.

Читати за темою: Об'єднане МЕРТ і Мінагрополітики очолив Тимофій Милованов

Нових можливостей для аграріїв із приєднанням до Мінекономіки не буде

Радник Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Роман Корінець у ексклюзивному коментарі Kurkul.com назвав ліквідацію Мінагрополітики «хворобою перехідного періоду».

«Дійсно, Міністерство мало б змінюватися за останні роки, все таки європейська тенденція — це перехід від міністерства аграрної політики до міністерства сільського розвитку. Це цілком нормально, особливо у пострадянських країнах, коли переходимо від адміністративної регулятивної системи до міністерства, як сервісу», — наголосив він.

За його словами, у більшості країн є міністерства агрополітики і поки що ніхто їх не збирається ліквідовувати. Є зміни у контексті від міністерства аграрної політики до міністерства сільського розвитку, є навіть радикальні зміни. Наприклад, в Естонії — Міністерство у справах сільського життя.

«Змінюється аграрна політика — все більше акцентів у Європі робиться на сільський розвиток, а непросто розвиток сільського господарства. Не лише на дохід фермерів, а на комфортні умови для сільського життя. Наше Мінагрополітики мало б також змінюватися у тому напрямку», — зауважив Роман Корінець.

За останній спостерігався деякий рух нашого Мінагрополітики у це бік, але то були скоріше формальні ознаки.

 Роман Корінець, радник Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України

«Але ліквідовувати міністерство це нонсенс. Є окремі країни, де немає міністерства сільського господарства, там департаменти. Але там інші зовсім завдання», — підкреслив експерт.

У нашої країни наразі купа завдань. Найперше — розвиток підприємництва у селі.

«Мінекономіки — це міністерство макроекономічних показників. На мою думку, тут в об’єднанні з Мінагрополітики закладений конфлікт інтересів. Приєднати туди Мінагрополітики з його галузевими завданнями, необхідністю працювати на мікро рівні, регіональному рівні. І це буде досить складно поєднати», — додав Роман Корінець.

За його словами, якихось нових можливостей для аграріїв із приєднанням до Мінекономіки не буде. Мінагрополітики у складі Мінекономіки буде периферійним завданням.

«Буде багато залежати від розумінні міністра. Я проаналізував те, що говорив пан Милованов, поки що я не бачу в нього, в його словах, якогось розуміння специфіки сільського господарства. Він макроекономіст. Він не стикався з цією галуззю. Я не скажу, що він поганий економіст чи ще щось. Але я просто не побачив розуміння сільського господарства і особливо в контексті сільського розвитку», — підсумував експерт.

За словами міжнародного консультанта «The Food and Agriculture Organization (FAO)» Катерини Звєрєвої, Україна залишиться без стратегії розвитку аграрної галузі, а держпідприємства АПК перейдуть до Міністерства економіки. А одне з найголовніших питань — земельна реформа та впровадження ринку землі перейде у спадок Міністерству економіки.

Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.

Також на її думку, важливим є те, що у новому міністерстві не залишилося місця для «аграрної політики» та «агробізнесу», є лише «сільське господарство».

«У більшості найуспішніших країн світу дотримуються зваженої та послідовної агрополітики протекціонізму та підтримки власних виробників, особливо заохочуючи тих, хто виробляє продукцію з високою доданою цінністю. Як у новому Кабміні та МЕРТ планують підтримувати прибутковість агробізнесу і забезпечувати умови для конкурентоспроможності українських виробників в міжнародному полі, якщо в Україні вже не буде політики аграрного розвитку?» — питається Катерина Звєрєва.

Рішення парламенту не було обговорене з профільними та галузевими асоціаціями і є дуже ризиковим. Таку думку в коментарі Kurlul.com висловила заступниця голови правління в ГС «Вівчарство та козівництво України», менеджер СФГ «Татусеві Кізоньки» Наталія Якименко.

«Ми шоковані рішенням про ліквідацію Мінагрополітики. Це рішення дуже ризиковане. Найбільше мене бентежить, що об’єднання цих Міністерств не було обговорене з профільними та галузевими асоціаціями, не було ніяких запитів та погоджень», — прокоментувала Наталія Якименко.

Наталія Якименко, заступниця голови правління в ГС «Вівчарство та козівництво України», менеджер СФГ «Татусеві Кізоньки»

За її словами, починаючи із 2014 р. за рахунок аграрного експорту економіка України вийшла на новий рівень. Саме аграрна галузь забезпечує продовольчу безпеку країни. Все це стало можливим завдяки спільним зусиллям Мінагрополітики, міжнародних організацій і асоціацій агробізнесу.

Фермери побоюються того, що буде відбуватись далі. Оскільки з Мінагрополітики було погоджено дуже багато напрацювань по розвитку аграрного сектору, розвитку малих підприємств та головне розвитку сіл.

І не останнє питання, про яке наразі всі турбуються — це ринок землі. Експерти висловлюють побоювання, що земельна реформа буде впроваджуватись без врахування інтересів категорії малих та середніх сільськогосподарських виробників.

«Якщо немає Мінагрополітики то не буде кому вказати, що землю продавати не можна», — додала Наталія Якименко.

© Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою