Григорій Пуга, генеральний директор ТОВ «Краєвид Поділля»

Ринок землі vs іноземці: думка українського фермера з іноземними інвестиціями

8 листопада 2019 1092 0

6 листопада у Києві відбувся черговий раунд онлайн-батлу Земельне Віче, в якому взяли участь фермери, аграрні компанії різного розміру, в тому числі з іноземним капіталом. Організатором заходу виступив  радник прем’єр-міністра, депутат парламенту 8-го скликання Олексій Мушак, партнерами — AgroPolit.com, Latifundist.com, Kurkul.com.

Читати за темою: Відкриття ринку землі в Україні: хронологія подій.

Думку щодо відкриття ринку землі для іноземців висловив генеральний директор ТОВ «Краєвид Поділля» Григорій Пуга. Він давно працює з іноземними інвестиціями і має чітку, аргументовану позицію щодо відкриття ринку землі, з якою знайомить читачів Kurkul.com.

«У мене до 10 тис. га землі. Ще близько 12 років тому, ми залучили іноземні інвестиції. Завдяки їм, а також ефективним технологіям, ощадливому виробництву ми створили компанію світового рівня. Кістяк команди складають українці. Будуємо стосунки з місцевими общинами, підтримуємо та фінансуємо соціальні проекти. Наша компанія робить вклад у розвиток регіону, створюючи робочі місця. Жоден співробітник від нас не йде не біржу праці. Ми офіційно виплачуємо зарплати, податки. Наша компанія працює чесно, прозоро, офіційно. У нас, навіть, немає у господарстві касира, виплати пайовикам проходять через відділення банків. Це значить, що я не виплачую гроші готівкою, як це роблять більшість фермерів. Зараз, якщо введуть обмеження на п’ять років для купівлі землі іноземцями, моя компанія залишиться осторонь, але ми не зможемо чекати. Така політика спонукатиме фермерів з іноземними інвестиціями йти незаконним шляхом, купуючи землю через тіньові схеми. А ми хочемо прозоро купувати землю на якій працюємо».

Григорій Пуга, генеральний директор ТОВ «Краєвид Поділля»

 «За останні десять років ми побудували п’ять нових водогонів у селі по 50 км кожен, а це колосальні кошти. Ми проводимо утеплення шкіл, дитячих садочків, робимо там ремонти. За останні три роки ми поставили ліхтарі на 47 кілометрах сільських доріг. Тобто, весь час я разом з іноземним інвестором вкладав свої кошти саме у розвиток українського села. Наші співробітники мають право бути співінвесторами компанії. Чому ми далі не можемо так працювати, інвестувати у землю? Ми хочем і далі розвиватись у цьому напрямку. Якщо до нас прийде пайовик і захоче продати землю, а ми цього через обмеження не зможемо зробити, її купить хтось інший. Тоді нам доведеться згорнути свою діяльність і займатися чимось іншим. За наявності тісних економічних зв’язків з іншими країнами, великої частки експорту вітчизняної сільськогосподарської продукції, дивним є страх перед іноземцями. Адже вони будуть працювати на землі на рівні з усіма».

Григорій Пуга, генеральний директор ТОВ «Краєвид Поділля»

«Чи допускати іноземні компанії? Я вважаю, що потрібно запускати в країну будь-який капітал. Ціна входу на ринок землі буде такою, яку спекулятивний капітал не захоче і не буде платити. Не вірю, що при ціні 2 тис. доларів за гектар спекулятивний капітал увійде на український ринок землі. Але навіть у разі появи спекулятивного капіталу інвестори отримають сигнал, що ризики допустимі. А значить в країну надійдуть й інші активи. Потім прийде і системний капітал».

Григорій Пуга, генеральний директор ТОВ «Краєвид Поділля»

«Ринок землі потрібен. Він сьогодні вже існує (тіньовий ринок). Усі цивілізовані країні і наші сусіди мають ринок. Сьогодні пайовик, власник землі, не може продати землю. Ми вводимо його в оману тіньовими схемами. Так не повинно бути. Аби побороти страх перед земельним ринком в Україні, потрібно більше говорити не лише з фермерами, але і з власниками паїв. Наразі лише 30% пайовиків готові продавати землю. Інші налаштовані категорично проти торгівлі паями. Аби змінити їх думку, необхідно чітко прописане законодавство стосовно продажу землі, дотримання верховенства права та прозорість процесу. Якщо ми не будемо працювати чесно, у правовому полі, то сіл не буде. Не буде садочків, доріг, якщо йтимемо не ліберальним шляхом».

Григорій Пуга, генеральний директор ТОВ «Краєвид Поділля»

«До прикладу прозорості й лібералізму можна використати досвід Прибалтики, де після проведення ліберальної земельної реформи 15% земель дійсно придбали іноземці-фермери. Враховуючи невідворотну асиміляцію через кілька поколінь такі німецькі, китайські, чеські інвестори стануть українцями».

Учасники Земельного Віче

Окрім дискусій та виступів, організатори онлайн-батлу Земельне Віче провели інтерактивне голосування, де не лише учасники заходу, але і глядачі могли висловити свою позицію стосовно ринку землі й іноземних інвестицій. Пропонувалось відповісти на запитання про можливість допуску на ринок компаній під контролем іноземців. Більшість (86 голосів) проти допуску іноземців до українського земельного ринку. І лише 56 осіб підтримують прихід іноземних інвесторів.

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою