Реклама
Відкриття ринку землі в Україні: хронологія подій

Відкриття ринку землі в Україні: хронологія подій (оновлюється)

13 листопада 2019 709 0

З приходом нового президента і парламенту до влади в Україні, усім стало зрозуміло — ринок землі відкриють. Однак навколо цього питання дискусії ще тривають. Обговорюючи мінуси земельної реформи в Україні, багато хто каже, що її впровадження призведе до скуповування сільгоспугідь олігархами і країна втратить контроль за використанням земель. Прихильники ж земельної реформи зазначають, що сьогодні майже в усіх країнах світу сільськогосподарська земля у тією чи іншою мірою включена в ринковий (економічний) оборот, тобто виступає об'єктом купівлі-продажу. Це означає, що в даному випадку ринок слугує тим об'єктивним механізмом, завдяки якому здійснюється розподіл та перерозподіл прав власності на землю як економічного ресурсу, а відповідно, і доходів, отриманих від аграрного виробництва. Тож для того, щоб вся інформація з приводу цього спірного питання стала більш зрозумілою, ми вирішили зібрати хронологію і розробку механізму скасування мораторію на землю. Блог буде оновлюватися інформацією щоденно, по мірі виходу важливих новин на тему продажу землі. 

Листопад 2019 року. 

13 листопада. У Верховній Раді розглядають земельні законопроекти.

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов анонсував, 13 листопада, розгляд у Верховній Раді земельних законопроектів. 

Старт голосування за всі земельні законопроекти, розпочався о 12.00, а їх зареєстровано 11.

У Раді віддали 240 голосів за законопроект №2178-10.

6 листопада. Проведення четвертої частини «Земельного віча»

Перелік запитань до голосування:

  1. Відкривати ринок с/г землі чи ні? https://www.menti.com/744273xpc3

  2. Чи допускати на ринок компанії, в яких мають контроль іноземці, щоби вони мали можливість купувати землю с/г призначення? https://www.menti.com/dq8og28gan

  3. Обмежувати чи ні розміри володіння с/г землею у одні руки? https://www.menti.com/42vzmt7gd6 

Жовтень 2019 року. Розгляд законопроектів про ринок с/г земель

22 жовтня. Проведення четвертої частини «Земельного віча»

Головні тези:

  • Голова «Агро-Продовольчої Ради» Іван Слободяник: відкритий ринок землі має гарантувати рівні стартові можливості як для холдингів, так і для дрібних та средніх фермерів.
  • Голова аграрного комітету Микола Сольський: розмір земельного податку пропонують підняти до рівня 4 групи.
  • Голова ГО «Прозора земля» Володимир Коваленко: на вільному ринку землі слід запровадити податок на перепродаж чорноземів, щоб уникнути фінансових спекуляцій із землею.

18 жовтня. Комітет з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України на ранковому засіданні відхилив проект закону №2178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Після відхилення профільним комітетом законопроекту №2178 було погоджено альтернативний законопроект №2178-10. Бо на думку парламентарів, він є більш доцільним до прийняття.

17 жовтня. Запропоновано нові обмеження з купівлі землі в одні руки на рівні регіонів та в областях після відкриття ринку землі в Україні. Про цю ініціативу у коментарі AgroPolit.com розповів голова громадської організації «Прозора земля» Володимир Коваленко

16 жовтня. Президенту України Володимиру Зеленському запропонували провести всеукраїнський референдум про особливості земельного ринку України та ключові положення земельного законопроекту. Про це ідеться у петиції щодо всеукраїнського земельного референдуму.

15 жовтня. Депутати запропонували механізм протидії фінансовим спекуляціям після відкриття ринку землі. Також уряд повідомив, що до серпня 2020 року всі с/г землі внесуть в Держгеокадастр. 

14 жовтня. Голова профільного комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський, повідомив, що ціну на землю в Україні формуватиме сам ринок після його появи.

11 жовтня. У парламенті реєструють законопроект про ринок землі № 2178-10. Документ може стати основним при впровадженні земельної реформи в Україні. Він розроблений 14-а депутатами під керівництвом голови комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, народний депутат («Слуга народу») Миколи Сольського.

Документ є альтернативний до урядового законопроекту про ринок землі в Україні №2178 й містить такі ключові положення, як зменшення обмеження по концентрації земель в межах області з 15% до 8%, введення  обмеження по концентрації земель в межах ОТГ у розмірі 35% та інші.

Також президент України Володимир Зеленський під час прес-марафону заявляє: іноземці доступу до української землі після запуску ринку землі не отримають. Натомість пріоритет у продажу землі належить українським аграріям.

10 жовтня. Урядовий законопроект про ринок землі викликав бунт у лавах депутатів-мажоритарників партії «Слуга народу». Вони відмовляються голосувати за допуск іноземців та концентрацію в одних руках 200 тис. га землі. 

9 жовтня. У законопроект про ринок землі авторства Кабміну депутати від «Слуги народу» готують ввести дві правки — заборону доступу іноземців до придбання землі та зменшення права на володіння землею в одних руках до 20 тис. га.

Також заступниця міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства з питань агрополітики Інна Мєтєлєва під час зустрічі з представниками ЗМІ зазначила, що підтримка малого бізнесу для міністерства в пріоритеті. Проте, щоб надавати держпідтримку, потрібно створити реєстр фермерських господарств. Наразі такого реєстру не існує. Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства з питань агрополітики Тарас Висоцький уточнив, що реєстр планують створити до кінця року і це буде пілотний проект.

8 жовтня. Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов на своїй сторінці у Facebook повідомив, що ціна на землю після відкриття ринку землі зросте. 

До того ж, відповідно опитування Соціологічної групи «Рейтинг», відкритий ринок землі в Україні підтримало лише 19% опитаних. Серед респондентів 73% віддали голос проти такої ініціативи, а 8% — не визначилися.

7 жовтня. На сайті Верховної Ради України з’явився повний текст законопроекту №2194 про вільний ринок землі.

Авторами законопроекту є Мар'ян Заблоцький, Микола Сольський, Артем Нагаєвський, Сергій Литвиненко, Тетяна Грищенко, Павло Халімон, Марина Нікітіна, Сергій Бунін та інші.

Документ складається із 60-ти сторінок і у пояснювальній записці до нього зазначено 27 основних змін, які визначають роботу вільного ринку землі в Україні. Детально ознайомитися з повним текстом законопроекту можна за посиланням.

3 жовтня. Проведення третьої частини «Земельного віча»

Головні тези:

Олексій Мушак, радник прем’єр-міністра

Вересень 2019 року. Володимир Зеленський повідомив, що земельна реформа буде реалізована у середині 2020 року

30 вересня. Уряд презентував свою програму розвитку на наступні 5 років — законопроект №2186. Він зареєстрований на сайті парламенту.

Програма складається із 17-ти розділів. Видання проаналізувало положення, які стосуються у ньому агросектору та сільських територій.

Через дію мораторію на продаж с/г землі українці отримують на 40% меншу ціну за розпорядження своєю власністю, продуктивність та ефективність використання землі залишається низькою.

Також презентовано основні положення зведеного земельного законопроекту

На 12 сторінках презентації детально викладено бачення земельного закону за такими питаннями:

  • право купівлі/продажу землі;
  • концентрації в одних руках;
  • повноваження розпорядження землями;
  • функції контролю за земельними ділянками;
  • про переважне право;
  • дерегуляція у сфері земельних відносин.

26 вересня. Проведення другої частини «Земельного віче»

Головні тези заходу:

23 вересня. Тимофій Милованов повідомив, що оренда 1 га землі може зрости до 5-6 тис. грн.

«Для того й потрібен прозорий ринок, щоб ми зрозуміли, якою є справжня вартість. Але можемо порівняти, скільки сьогодні отримує українець в середньому за оренду 1 га землі — близько 1700 грн. А скільки отримують у Польщі — у перерахунку на гривні 7- 8 тисяч. Я не думаю, що за один рік ми дістанемося до показника Польщі, але зростання буде до 5-6 тис. грн. Це моя суб’єктивна оцінка. Подивимося, що насправді скаже ринок», — пояснив Тимофій Милованов

20 вересня. Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов озвучив 7 положень законопроекту про обіг с/г земель:

  1. Можливість купувати землі с/г призначення буде в українських фізичних та юридичних осіб, територіальних громад та держави.
  2. Фінансова підтримка малим фермерам та фізичним особам, що купують малі обсяги до 500 га (компенсація відсотків, інша фінансова підтримка).
  3. Концентрація власності передбачена на рівні 15% область та 0,5% країна.
  4. Стартова ціна продажу державних/комунальних земель через торги — НГО (нормативна грошова оцінка).
  5. Заборона набуття у власність ділянок громадянам та капіталу РФ.
  6. Відміна мораторію.

Дата запровадження — 1 жовтня 2020 р.

Тимофій Милованов,  міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства

У той же час уряд оприлюднив Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», який регулюватиме створення ринку землі в Україні.

19 вересня. Президент України Володимир Зеленський під час конференції щодо реформи управління земельними відносинами під егідою Президента «Земля як фактор розвитку українського села» зазначив, що продаж та купівля землі після відкриття ринку буде доступна лише українцям та українським компаніям.

При цьому, він наголосив, що в Україні має запрацювати повноцінний ринок землі — із правом продажу та купівлі. Зараз із 7 млн власників землі 1 млн уже померли.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук додав, що продаж землі буде вестись через публічні прозорі торги з першочерговим правом викупу тими, хто зараз працює на землі. Тобто ті, хто сьогодні орендує землю, матимуть першочергове право на придбання земельних ділянок.

«Компанії з іноземними інвестиціями матимуть доступ до купівлі землі за умови української реєстрації та капіталізації і сплати податків в Україні», — заявив він.

17 вересня. У Києві відбулося «Земельне віче — як ринок бачить цивілізований вільний ринок землі в Україні: ризики/можливості, присутність іноземців та доступ до кредитів».

Головні тези заходу:

  • Тарас Висоцький: Для задоволення попиту аграріїв на дешевий кредитний ресурс планується запровадити програму здешевлення відсотків за кредитами залученими для купівлі землі. Планується, що ставка кредиту фермеру коштуватиме всього 3%, для цього буде виділено 4,4 млрд грн з бюджету на земельну іпотеку.
  • Тарас Висоцький: Продаж землі запуститься у другій половині 2020 року.
  • Іван Слободяник: державні землі мають перейти в громади, тому що саме там повинні здійснюватися викуп чи оренда цих земель.
  • Олексій Мушак: Собівартість української землі складає $1,6-1,8 тис. за гектар. Після відкриття ринку ця сума буде на рівні $2 тис. Ріст вартості землі, орієнтуючись на іноземний досвід, приблизно складатиме 25%.
  • Олена Коробкова: Українські банки готові видавати кредити для фермерів під покупку землі під 12-15%.
  • Микола Сольський: Прийняття основного закону, яким буде знято мораторій, має відбутися до 1 жовтня 2019 р.

14 вересня. Голова комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, народний депутат («Слуга народу») Микола Сольский озвучив, що іноземці напряму, як фізична особа, не зможуть купувати с/г землі. Придбати українську землю можуть тільки фізичні особи громадяни України та юрособи-резиденти України, зареєстровані згідно із чинним законодавством.

Читати за темою: Як виглядатиме земельна реформа в Україні — інтерв’ю Миколи Сольського

13 вересня. Колишня в.о. міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева заявила, що на початку відкриття ринку землі потрібно обмежити її продаж іноземцям.

«Я вважаю, що в українських реаліях потрібно робити так само: ставити певні обмеження, дивитися, як це впливає на ціну. Бо це є аргументом. Якщо ми обмежимо кількість охочих або коло охочих за рахунок іноземних юридичних осіб, які можуть купувати землю сільськогосподарського призначення в Україні — це вплине на формування ціни. Бо чим більша конкуренція — тим вищою буде, скоріш за все, ціна, яка буде формуватися на земельну ділянку. Тому тут теж потрібно рахувати і дивитися на реакцію ринку», — додала Ольга Трофімцева.

6 вересня. Народний депутат 8-го скликання Олексій Мушак 17 вересня покликав аграрних експертів земельне «віче». За словами депутата , 60% успіху земельної реформи — це комунікація з суспільством. Тому подати інформацію про ринок і роль кожного в ньому, вигоду для власника землі слід у прискореному, інтенсивному та масштабному форматі.

Аграрні експерти на земельному віче

4 вересня. Міністр економічного розвитку, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов повідомив, що готові вже 35 варіантів запуску ринку землі.

«Всі 35 варіантів запуску ринку землі вже більш-менш готові. Адже над запуском ринку працювали давно. Ринок землі не почався з України. Є досвід інших країн, як і приклади помилок та наслідків. Цей досвід вивчений, тому будемо опиратися на нього», — заявив міністр.

2 вересня. Під час зустрічі з правоохоронцями прем’єр-міністр Олексій Гончарук та президент України Володимир Зеленський оголосили, що земельна реформа буде реалізована у середині наступного року, а закон про обіг с/г земель та скасування мораторію мають подати в Раду до 1 жовтня.

«Розробити та винести на розгляд парламенту законопроект про ринок с/г землі та ліквідацію мораторію на продаж с/г землі до 1 жовтня 2019 р. Відповідальний — Олексій Гончарук та Тимофій Милованов. Пояснити суспільству, що ніхто ні в кого не забиратиме землю. Модель земреформи направлена, в першу чергу, на розвиток фермерства та захист інтересів дрібного бізнесу. Прийняти закон про ринок землі та скасувати мораторій до 1 грудня 2019 р. Відповідальні — Дмитро Разумков, Давид Арахамія, Микола Сольский. Наповнити Держгеокадастр 100% інформацією про земельні ділянки до 1 січня 2019 р. Відповідальні — Гончарук, Милованов», — підсумував Володимир Зеленський.

Серпень 2019 року. Аграрії в очікуванні презентації концепції зняття мораторію

Під час бізнес-форуму президент повідомив, що планує відкрити ринок землі уже наступного року, провівши до кінця 2019 р. земельну реформу.

«В цьому році ми обов’язково проведемо земельну реформу, що вже наступного року дозволить створити ринок землі на 40 млн га, що є однією з найкращих у світі за своєю якістю», — підкреслив Володимир Зеленський.

З цією новиною в Україні загострилося питання — скільки ж коштувати 1 га сільськогосподарської землі? Економіст Олексій Кущ запевнив, впевнений, що середній пай (близько 4 га землі) буде коштувати до $100-120 тис.

«І це не та ціна, щоб до нас тут же хлинули іноземці та почали все скуповувати. По-перше, паї розпорошені, щоб зібрати поле в 50 га, потрібно попрацювати. По-друге, іноземців традиційно лякає слабкий захист власності і непрацюючі суди в Україна. Так що в черзі за чорноземами вони точно стояти не будуть», — упевнений експерт.

У той же час, він переконаний, що ціни «як в Європі» у нас не буде.

«Ціна на землю буде залежати від доходу, який зараз приносить оренда, і прибутковості альтернативних інструментів інвестування, скажімо, депозитів або ОВДП. Якщо на останніх можна заробляти 14-16% річних, то в землю ніхто вкладати не буде. Аграрії, які шукають землю для себе, теж навряд чи стануть переплачувати, так як від землі у нас низька капіталовіддача. Іншими словами, незрозуміло, що там потрібно вирощувати, щоб виправдати високу ціну», — говорить експерт.

Вже 12 серпня було опубліковано деталі концепції і зареєстровано закон про ринок землі — №10469 «Про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо запровадження вільного ринку землі та скасування земельного кріпацтва)». Його автор — нардеп 8-го скликання Олексій Мушак.

Читати за темою: Розкрито деталі земельної концепції Зеленського

У цьому ж місяці у Миргороді (Полтавська область) на форумі понад 250 фермерів з 12 областей України озвучили своє бачення земельної реформи.

У Миргороді понад 250 фермерів озвучили своє бачення реформи

Під час обговорення пролунало дві полярні думки.

  • Частина фермерів категорично виступила проти обігу землі, вважаючи, що її власником може бути виключно держава.
  • Натомість основна частина фермерів готова говорити про цивілізований ринок землі за умови декількох складових.

«Перша і головна — ринок землі повинен враховувати національні інтереси України. Що це означає? Ринок, відкритий тільки для громадян України. Акцентована на фермерстві аграрна політика і державна підтримка. Пріоритетне право викупу землі і банківський відсоток, що дозволяв би реально при існуючій рентабельності врожаю викупляти цю землю», — повідомив голова Агро-Продовольчої ради Іван Слободяник.

Серпень закінчився цікаво — 29 числа депутати прийняли багато нововведень. Одне з них — ліквідація Міністерства аграрної політики та продовольства України та передача його повноважень до новоствореного Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України. Очолив його Тимофій Милованов. Що викликало великий резонанс серед політиків, аграріїв та експертів ринку.

Читати за темою: Ліквідація Мінагрополітики — реакція учасників ринку (оновлюється)

Липень 2019 рік. Голова Офісу президента Андрій Богдан, заявив, що розробка концепції триває.

За його словами, проект земельної концепції на кінець липня готовий наполовину, а чернетка закону про обіг с/г землі до 1 вересня не буде винесена на публічне обговорення. 

«До першого вересня Верховна Рада не встигне розпочати свою роботу, відповідно і закон про ринок землі не буде поданий до цього часу. Але ми активно працюємо в законодавчому руслі і всі обіцянки будуть виконані», — заявив голова Офісу президента Андрій Богдан під час прес-конференції.

Більше деталей щодо закону він не надав, проте зауважив, що концепція наповнена лише на половину.

За словами Андрія Богдана, закон про обіг с/г земель готовий лише на половину

Водночас аграрні асоціації об’єдналися задля відстоювання інтересів громадян в умовах відкриття ринку землі. Голова Асоціації тваринників Ірина Паламар зазначила, що зняття мораторію повинно йти шляхом запровадження виважених механізмів захисту прав та інтересів селян.

За концепцією асоціацій умови відкриття ринку мають бути такими:

  • проведення інвентаризації земель, яка дозволить детінізувати земельні угіддя України, в т.ч. землі держпідприємств та установ, створить перешкоди у створенні корупційних схем;
  • продаж землі на конкурентних засадах шляхом встановлення мінімальної і максимальної її вартості з обов’язковою прив’язкою до реальної ринкової вартості, в т.ч. світової;
  • удосконалення механізму іпотеки землі, що дозволить залучити кредитні інвестиції на розвиток с/г під заставу землі. Встановлення високої мінімальної ціни вартості землі у відповідності до ринкової дозволить отримати реальні кредитні кошти пропорційні дійсній вартості землі, банку вигідно оцінити землю як найнижче;
  • першочергове право викупу земельних паїв має отримати фізична чи юридична особа, яка ними зараз користується;
  • реєстрація має бути саме в тому ОТГ, де фізично розташована земельна ділянка.

Червень 2019 рік. Президент оголосив, що рішення щодо відкриття ринку землі в Україні нададуть у вересні.

«Я — за (вільний ринок землі — прим. ред.). Ми хочемо це зробити цього року у вересні після формування уряду. Ми вже зустрічалися з міжнародними інвесторами», — зазначив Володимир Зеленський.

Читайте більше: АгроЗнавці: за і проти відкриття ринку землі

Він додав, що однією із проблем впровадження земельної реформи залишається необізнаність громадян.

«Наше населення треба інформаційно підготувати — це проблема номер один. Людям треба зрозуміти, що після зняття мораторію землю не заберуть. Вони мають розуміти, який був вплив окремих агрохолдингів, щоб вони не знімали мораторій. Є ще одна проблема: на один земельний акт є кілька власників. Це також треба вирішити», — повідомив президент України.

Володимир Зеленський, президент України. Фото: president.gov.ua

Квітень 2019 рік. Передвиборча програма кандидата у президенти Володимира Зеленського.

Тож перед тим, як йти на вибори, у своїй передвиборчій програмі заявив, що він підтримує скасування мораторію. Позицію нового гаранта прокоментував радник Зеленського з політичних питань політолог Дмитро Разумков прояснив, як виглядає земельний курс політика.

«Ринок землі треба відкривати, бо це право власності. І сьогодні воно обмежене. Але для цього треба створити, у першу чергу, законодавчу базу. Щоб не було, як сталося в 1991, коли роздавали майнові сертифікати, так звана ваучерна приватизація. Як казав Марк Твен: «Купуйте землю, бо її більше не виробляють!... Держава має бути над цим процесом, але не контролювати, щоб  не звернути туди, куди комусь вигідно. В основі має бути національний інтерес. Сучасні еліти цього не роблять, бо воно їм не потрібно. Їм зручно зберігати статус-кво», — каже він.

Читати за темою: Аграрні програми кандидатів у Президенти та ключових політиків.

© Єлизавета Кудиненко, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою