Коли відходи дорівнюють сировині ― репортаж із заводу кормових добавок Feednova

Коли відходи дорівнюють сировині ― репортаж із заводу кормових добавок Feednova

20 лютого 2020 363 0

У дощовиках, бахілах і касках журналісти, інвестори та посадовці під традиційно «гостинним» львівським дощем оглядали будівництво заводу кормових добавок Feednova. Саме підприємство за планом має почати працювати до кінця року, але вже зараз керівники майбутнього виробництва поділились головними технічними особливостями і прогнозами. Цифри та факти, озвучені під час офіційної презентації будівництва заводу, показали, що цей проект є дійсно цікавим у масштабах України і нічим не поступається кращим закордонним аналогам. Пропонуємо і нашим читачам дізнатись, які інноваційні рішення та можливості для співпраці незабаром відкриються перед фермерами не лише Львівщини, а й цілої Західної України. 

Інвестиційна няня «по-львівськи»

Те, що презентація почалась із вступного слова представника Львівської облдержадміністрації, було очікуваним для багатьох. Проте участь у події саме Романа Матиса, керівника управління інвестиційної політики ЛОДА, виявилась не випадковою. Ще за два роки до заяви президента Зеленського про «інвестиційних нянь» така практика запрацювала тут, на Львівщині. Саме Роман Матис став «нянем» для майбутнього заводу, супроводжуючи інвесторів на всіх етапах реалізації проекту.

Роман Матис, Ігор Ліскі та Андрій Огороднік (зліва направо)

«Якщо б не команда адміністрації та підтримка міністерства економіки, можливо, цього проекту і не було би, тому що в своєму житті я побудував не один завод, не один проект «з нуля», і, повірте, цей проект ― один із найскладніших. Починаючи  від проектування, отримання всіх дозволів, екологічних експертиз, погодження з місцевою громадою, підключення до електромереж, до газу. Все це настільки складно тому, що жодного такого проекту повного циклу в Україні немає, і це треба було все вирішувати з самого початку», ― зізнався Ігор Ліскі, голова наглядової ради групи компаній «Ефективні інвестиції».

Зі слів Романа Матиса, лише на Львівщині протягом 2018 року було вироблено 72 тис. тонн відходів м’ясного виробництва, які досі немає куди збувати, і підприємства були змушені утилізувати їх самотужки. Часто ця «утилізація» зводилась до прикопування відходів у лісосмугах та лісах. Тому відкриття подібного заводу на Західній Україні важливе не лише з точки зору економіки, а й вирішить багато екологічних проблем, що виникають в області.

Роман Матис

 

«Відходи від цього виробництва ― в розвинених країнах це теж ресурс. Ресурс, який не пропадає, а йде на переробку, з нього утворюється наступний продукт. І ось який меседж я хочу донести до бізнес-середовища ― тепер щодо результатів діяльності з вирощування ВРХ чи реалізації продукції, з якими ви не знали що робити, не розуміли, як правильно утилізувати, можна звертатися до компанії Feednova щодо умов співпраці», ― сказав Роман Матис у вступному слові.

Дбати не лише про довкілля

Зазвичай усі доповіді про екологічну безпеку нових підприємств в Україні проходять за приблизно таким сценарієм: директор заводу заявляє про дотримання найсучасніших стандартів, обіцяє привселюдно скуштувати воду зі стоків виробництва після проходження очистки та обіцяє частину прибутків заводу інвестувати в покращення екологічної ситуації в районі. На цьому всі аплодують і забувають про обіцянки вже наступного дня.

Проте очікуваний сценарій не справдився цього разу, хоча без жарту про склянку стічних вод не обійшлось. Та все ж присутні отримали достатньо фактів, щоб переконатись: турбота про довкілля ― не просто один із принципів компанії, а головна лінія, навколо якої будується виробництво.

Майбутній завод стане не просто відсутньою досі ланкою замкнутого циклу виробництва агропродукції, а й зможе значно покращити екологічну ситуацію в регіоні без нанесення шкоди місцевому населенню та працівникам. У цьому впевнені як інвестори, так і мер міста Буськ Ростислав Сліпець.

«Коли інвестори з’явилися у нас в міській раді, вони не починали говорити, які ми будемо мати доходи, податки, вони почали з того, що повністю забезпечили екологічну безпеку як для міста, так і для сусідніх сіл. І я казав: «Андрію, я не заперечую, щоб ви тут щось будували, але я сам живу рівно за 480 метрів від цього місця. Якщо щось буде не так ― тут київська траса, люди її перекриють, навіть я сам їх пошлю. Але я переконався, що це відповідальні люди, які зроблять все на європейському рівні», ― говорить мер Буська.

За його словами, була навіть пропозиція зібрати тих жителів, хто ставиться із застереженням до ідеї будівництва заводу, та відвезти їх на аналогічні працюючі заводи у Європі, щоб показати на прикладі, як діють ті чи інші стандарти, яка екологічна ситуація на місці виробництва. Паралельно інвестори проводили і громадські слухання, де люди могли поставити запитання стосовно заводу.

Андрій Огороднік, директор заводу Feednova

У свою чергу, директор заводу Feednova Андрій Огороднік розповів деталі системи очистки води і повітря, яка буде впроваджена на виробництві. Наприклад, окрім очистки повітря, що надходить у довкілля, на заводі буде проводитись і очистка повітря всередині приміщень, щоб створити комфортні умови для персоналу. Потужність системи очистки така, що дозволяє за годину 5 разів пропустити через фільтри усе повітря всередині заводу. 

«Для того щоб перестрахуватися з усіх сторін, у нас є 2 комплекси очистки. Перший ― ми очищуємо повністю усередині цехове повітря через систему біофільтрів, де ступінь очистки повітря майже дорівнює 100%. Технологія полягає в тому, що повітря під власним тиском проходить через щепу, де бактерії нейтралізують запахи і ті гази, які утворюються в процесі виробництва. Другий етап, для того щоб бути на 100% впевненим, що виробництво не нашкодить ні природі, ні оточенню, ні працюючим, для висококонцентрованих газів у нас ще буде додаткова очистка через хімводоколонни. Тобто ще на етапі проектування ми заклали правильний фундамент, щоб створити комфорт не тільки оточуючим, людям, які будуть проходити, проїжджати, жити близько, а навіть людям, які тут будуть працювати», ― заявив Андрій Огороднік. 

Читати за темою: Нові стандарти на молоко: Другий сорт — не брак?

Найпотужніший з існуючих

За словами Ігоря Ліскі, колись в Україні працювали десятки заводів, що переробляли м’ясні відходи. Проте більшість із них припинили діяльність, залишилось всього кілька із застарілим обладнанням та малою потужністю переробки. Лише два діючі заводи мають потужність до 20 т переробки на добу, решта ― ще менші. Майбутнє підприємство Feednova матиме здатність переробляти до  220 т на добу відходів тваринного походження. При цьому буде виходити високоякісний та безпечний продукт для виробництва кормів.

«Суть нашого бізнесу буде дуже проста ― вчасно зібрати свіжі відходи, які дадуть нам якісний матеріал, якісну сировину, для того щоб ми змогли виробити ту продукцію, яка буде ліквідна на ринку, яка буде з доданою вартістю і матиме попит. Це буде переломний період ― отримання кінцевої продукції, високопротеїнових  кормових добавок та тваринних жирів ― це вихід на нові ринки», ― заявив Андрій Огороднік.

Директор заводу прогнозує, що попитом буде користуватись не лише кінцева продукція, а й послуги з переробки, адже сьогодні виробникам м’яса доводиться витрачати забагато сил і грошей для утилізації побічного продукту виробництва. Для виробників та фермерів буде діяти гнучка тарифна сітка, яка, за словами Андрія Огородніка, складатиметься мінімум із 7 позицій.

«Щодо відходів у нас абсолютно буде чітка позиція: зробити сервіс для бізнесу, максимально правильний зворотній зв'язок. Тобто в нашому випадку буде діяти тарифна сітка, і залежно від кількості, відстані, готовності охолоджувати чи не охолоджувати буде розроблена своя цінова політика. Найголовніше, що вона буде значно вигіднішою для м’ясопереробного заводу чи забійного цеху, ніж та, що діє на сьогодні. Тобто наша місія досить проста ― ліквідувати накопичення цих відходів, які зазвичай по 3-5, або і по 10 днів накопичуються і вивозяться, нехай навіть на якісь утильзаводи по Україні. Наша місія ― забрати цю проблему як таку. Хто працює з м’ясом, має думати про м'ясо, а не про відходи. А для нас це не відходи. Ми для себе розробили константу ― відходи дорівнюють сировині, тобто свіжа сировина ― це далеко ще не відходи», ― говорить директор заводу.

Як запевнили інвестори, після запуску в роботу усіх 4 ліній, на яких будуть працювати 5 варочних котлів, підприємство стане найпотужнішим у своєму роді на теренах Східної Європи, а за логістикою буде здатне приймати сировину з підприємств 8 областей Західної України: Львівської, Рівненської, Тернопільської, Івано-Франківської, Волинської, Чернівецької, Хмельницької і частково Закарпатської. 

А решті українських виробників м’ясної продукції доведеться чекати відкриття заводів із переробки відходів у своєму регіоні, адже, як запевнив Ігор Ліскі, такі плани у групи компаній «Ефективні інвестиції» вже є. Незабаром будівництво ще двох подібних підприємств розпочнеться в Центрі та на Півдні України.

© Микола Сирота, 2020 р., Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus