Чому контроль падалиці пшениці є важливим для врожаю 2020 року

420
0

Переклад з англійськоїРис.1. Сукупність вірусів та кліща на пшениці має надзвичайний вплив на врожайність наступного року, якщо ситуація з падалицею пшениці не буде виправлена. (Фото Gary Hein)

Падалиця пшениці може забезпечити літній «зелений міст» для вірусу смугастої мозаїки пшениці та інших вірусних захворювань. На сьогоднішній день найбільший ризик втрат від вірусів, що передаються кліщем, виникає тоді, коли перед жнивами виникає літній «зелений міст» із пшениці, що осипалась. Це майже завжди трапляється в результаті пошкодження колосу пшениці під час злив.

Пошкодження можуть бути дуже великими, аж до повної втрати врожаю від ураження вірусом смугастої мозаїки пшениці.

Рис.2. Падалиця пшениці, що утворилася в результаті дуже масштабної зливи, яка пройшла до збору врожаю у 2016 році, призвела до масштабної втрати врожаю через віруси, що передаються кліщами в округах Deuel і Garden у 2017 році (Фотографії Gary Hein)

Кліщі та віруси зберігаються влітку на цьому «зеленому мосту», а восени вони переходять від падалиці пшениці до пророслої озимої пшениці, передаючи віруси. Кліщі можуть передавати вірус смугастої мозаїки пшениці, вірус червоної смугастої мозаїки злакових та вірус звичайної мозаїки пшениці, створюючи ймовірність виникнення важких сумішей вірусних інфекцій.

У поширенні кліщі залежать від вітру. Восени, по мірі збільшення популяції кліщів, вони залишають захищені ділянки падалиці пшениці (згорнуте листя і завитки) і повзуть до кінчиків листя або інших відкритих ділянок, де вони потрапляють у повітря. Після посадки на нову рослину-господаря кліщі підповзають до молодого листя і починають живитися і розмножуватися.

У сильно зараженій падалиці пшениці більшість кліщів буде переносити віруси. Для передачі молодим рослинам озимої пшениці потрібні лише кілька віруленосних особин. Незрілі кліщі заражаються вірусом лише за 15 хвилин, коли вони харчуються зараженим листям. Кліщі залишаються активними більшу частину свого життя (два-чотири тижні або довше при прохолодних температурах), але продуктивність передачі дорослих кліщів зменшується з віком.

Дослідженнями встановлено, що кліщі можуть прожити без харчування лише добу або близько того при високих температурах, але при нижчих температурах ― два-чотири дні. Таким чином, значна кількість кліщів може переноситися вітром на більшу відстань, ніж вважалось спочатку. Однак найбільший ризик ураження - на полях, найближчих до падалиці пшениці.

alt

 Рис.3. Кліщ пшеничний завитковий на листі пшениці.

Падалиця пшениці не є єдиним господарем кліща пшеничного завиткового. Деякі літні однорічні трав’янисті бур’яни також можуть виступати, як господарі для кліщів та вірусів. Чим більша густота цих трав, тим більший ризик. Недавні дослідження оцінили придатність трав’янистих бур'янів, як господарів для кліща, і для вірусу смугастої мозаїки пшениці. Плоскуха очолила список за придатністю як для вірусу, так і для кліщів, але, на щастя, це не поширений бур’ян у пшениці, окрім невеликих територій, включаючи тераси, де накопичується вода. І, навпаки, мишій зелений є досить поганим господарем, але може бути значним резервуаром хвороби просто через його велику поширеність. В одному прикладі джерелом зараження поля озимої пшениці вірусом смугастої мозаїки пшениці, було поле зернового сорго зі злаковими бур’янами, прилегле до поля озимої пшениці. Візьміть до уваги значні насадження цих злаків і контролюйте їх так, як ви б контролювали падалицю пшениці.

Інші господарі, які наявні в літній період, включають кукурудзу або могар. Важливим фактором вирощування цих культур є мінімальне перекриття зеленої та зростаючої ярої культури та посівів озимої пшениці. Чим більше перекриття, тим більший ризик зараження.

Своєчасна боротьба з бур’янами допомагає управляти ризиком втрат урожаю

Ризики відсутності контролю падалицю пшениці та бур’янів включають:

  • Пшениця, що осипалась до збору врожаю, може коштувати вам або вашому сусіду врожаю озимої пшениці у наступному році через втрати від вірусних хвороб пшениці. Крім того, втрати озимої пшениці можуть призвести до значно менших врожаїв  наступних культур, наприклад кукурудзи чи зернового сорго. Хоча контроль носіїв на «зеленому мості» перед і після збирання є важливим, та своєчасний контроль падалиці пшениці перед збором врожаю матиме більший вплив на остаточне зменшення передачі вірусу та втрати врожаю.
  • Будь-яка падалиця пшениці, яка проросла біля полів із пшеницею, навіть у ярих культурах таких, як соняшник чи кукурудза, також може становити значний ризик. На рисунку 4 показано значну кількість падалиці пшениці на полі із соняшником восени, яке було сильно заражене кліщами. Це поле призведе до тотальних втрат на прилеглих полях з пшеницею.
  • Неконтрольована падалиця пшениці та бур’яни можуть в наступному році коштувати до 1,9 т/га або й більше кукурудзи чи сорго за рахунок ввібраної падалицею пшениці та бур’янами вологи ґрунту.
  • Контроль бур’янів може бути складнішим і дорожчим у наступному році.
  • Посадка культури в минулорічну стерню може бути складнішою.

Читати також: Агропрогноз: як зрозуміти, чи вистачає вологи рослинам?

 

Рис.4. Порівняння підвищеного ризику виникнення падалиці пшениці через пошкодження перед збором врожаю (як правило, від граду) та контролю падалиці пшениці після збирання врожаю при розвитку смугастої мозаїки пшениці. (Джерело: Justin McMechan)

Вплив часу сівби пшениці

Чим раніше буде посіяно озиму пшеницю і чим довше триватиме осіння погода, тим більший ризик поширення смугастої мозаїки пшениці та інших вірусних інфекцій. Наприклад, поблизу Огалали, урожай озимої пшениці вдвічі збільшився з однотижневою затримкою строків висіву. В умовах теплої осені збільшується ймовірність вторинного поширення кліщів і вірусів, що призводить до більшої частоти зараження.

На іншому полі біля Огалали, пшеницю посіяну 8 вересня було втрачено через вірус смугастої мозаїки пшениці, тоді як поле через дорогу, засіяне 19 вересня, тим самим сортом озимої пшениці не постраждало від вірусів.

Розмноження та розповсюдження кліщів припиняється при прохолодних температурах восени; однак кліщі можуть пережити холодні зимові температури. Вірус переживає зиму всередині рослини, а кліщі виживають, як яйця, німфи або дорослі особини, захищені в кущі рослини пшениці. Коли весною озима пшениця зеленіє, кліщі стають активними, і вірус може поширюватися на здорові рослини озимої пшениці або на яру пшеницю, що розвивається, хоча це набагато менша загроза, ніж передача восени.

Рис.5. Неконтрольована падалиця пшениці, що проросла на соняшниковому полі, призвела восени до великої навали кліща, який спричинив тотальну втрату сусідніх пшеничних полів у наступному році. (Фото Gary Hein)

Важливо бути «хорошим сусідом»!

Одним із прикладів впливу смугастої мозаїки пшениці було те, коли падалиця пшениці з озимої культури одного сусіда слугувала господарем для вірусного вектора, в результаті урожай пшениці іншого сусіда через дорогу в середньому склав лише 300-370 кг/га  на 320 гектарах. Врожайність у прилеглих районах, які не були заражені та не мали пророслої падалиці пшениці перед збором врожаю, давали 3,76 т/га.

Додаткові втрати, пов'язані з падалицею пшениці

Падалиця пшениці може забезпечити середовище існування для багатьох інших збудників хвороб, які згодом можуть стати проблемою, якщо постійно сіяти озиму пшеницю. Коренева гниль, а також фузаріоз, є конкретними прикладами. Інколи в осінній сезон можуть виникати листова іржа або іржа пшенична жовта. Тяжкість цих захворювань на сходах озимої пшениці буде набагато вищою, якщо падалиця пшениці, яка служить місцевим джерелом інокуляції, не буде контролюватися.

ПопелицяПадалиця пшениці також приваблює російську пшеничну попелицю(Diuraphis noxia) та інших злакових попелиць. Якщо дозволити їй лишитись до проростання нового урожаю пшениці, то ризик інвазії попелицею та вірусом жовтої карликовості ячменю зросте.

Гессенскі мухи. Падалиця пшениці, якій дозволили зберегтися через літо та осінь, також різко збільшує ризик втрат від гессенської мухи.

Хлібний пильщик. Деякі бур’яни можуть служити господарями для пильщиків. Якщо цим бур'янам дозволити рости у навколишньому середовищі, то на наступний рік вони, продукуючи насіння, збільшать кількість господарів для пильщиків. Це може ускладнити завдання боротьби зі шкідником, з яким і так дуже важко впоратися.

Втрата вологи. Падалиця озимої пшениці та бур’яни також використовують ґрунтову воду, яку мала б використовувати наступна культура. Середні втрати води з ґрунту через падалицю пшениці - 75 мм, що може призвести до втрати 1,9 т/га і більше врожаю кукурудзи або сорго. Іноді втрати можуть становити понад 6 т/га. Як це відбувається, коли ми заощаджуємо лише 75 мм ґрунтової води? З додатковими 75 мм ґрунтової води культура кукурудзи або сорго виживе до трьох тижнів довше без дощу, перш ніж загинути від посухи. Отже, якщо достатня кількість дощу випадає вчасно, можна спостерігати врожайність кукурудзи або сорго у 6 т/га або більше, якщо після збирання пшениці падалиця та інші бур’яни контролюються.

Збільшення насіння бур’янів.  Якщо бур’яни дають насіння, це збільшує банк насіння бур’янів і ускладнює боротьбу з ними у наступних культурах. Додатковий залишок бур’янів також ускладнює посадку наступних культур.

Підсумок

Падалиця пшениці, що збереглась влітку та восени, створює численні ризики для подальшого врожаю пшениці, а також інших культур сівозміни. Контроль за падалицею пшениці знизить ризики від цих загроз і в кінцевому підсумку покращить результати.

 Джерело - cropwatch.unl.edu

© Kurkul.com, 2020 р.

Не пропусти останні новини! Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.

Выполнено с помощью Disqus