Реклама
Як створити ефективну молочну ферму: поради британських фахівців

Як створити ефективну молочну ферму: поради британських фахівців

18 травня 2020 2386 0

Чи реально подолати дефіцит молочної сировини на внутрішньому ринку? Що потрібно вітчизняній МТФ, аби стати такою ж, як британська? І чи реально до 2026 р. створити в Україні 5 тисяч сімейних молочних ферм? Відповіді на ці питання Kurkul.com шукав на Британсько-українському агробізнес форумі «Ефективна молочна ферма», який відбувся цього року в рамках заходу АгроВесна 2020. Дізнаємось, про що цікаве, корисне та інноваційне тваринникам розповідали спікери.


Українські сімейні молочні ферми з британським акцентом

Генеральний директор з експорту Департаменту міжнародної торгівлі Джон Мейон відкрив захід і поділився з присутніми прикладами успішного досвіду Великої Британії в молочному тваринництві. Спікер нагадав, що Велика Британія входить у десятку найбільших світових виробників молочної продукції та в трійку лідерів-виробників у Європі. Тому британські вчені, селекціонери, технологи галузі та ветеринари можуть поділитися сучасними знаннями з українськими фермерами. Не оминув увагою Джон Мейон і вплив Brexit на україно-британську співпрацю.

«Велика Британія хоче розвиватися не тільки у тісній співпраці з Україною, а й також з усіма країнами світу з метою взаємообміну та підтримки. Я не бачу підстав для того, щоб вихід Великої Британії з ЄС якимось чином відобразився на дружніх партнерських стосунках між нашими країнами», — засвідчив спікер.

Михайло Корилкевич, керівник «Укрмілкінвест»

Для того, аби й Україна вийшла в лідери молочної галузі, фахівці з UkrMilkInvest Group пропонують створювати сімейні молочні ферми за британським зразком. Ініціатор проекту таких ферм Михайло Корилкевич зауважив, що сімейні молочні ферми були поширені у нас понад 100 років тому. З приходом радянської влади така форма господарювання була ліквідована, а головними виробниками с-г продукції ставали колгоспи й радгоспи з молочно-товарними фермами. Хоча у тій же Великій Британії, Німеччині та інших європейських країнах якраз сімейна ферма на 5-15 корів є основним виробником молока. Лише таке господарювання з передачею справи з покоління в покоління, родинним підходом та сучасною автоматизацією допоможе вийти молочному скотарству із кризи. Взявши за основу 10-річний досвід Великої Британії у тваринництві, команда UkrMilkInvest Group пропонує створити до 2026 р. 100 кластерів, 300 молочних обслуговуючих кооперативів, 5 тис. сімейних молочних ферм в Україні, на яких буде утримуватись 150 тис. голів великої рогатої худоби. Ініціатори проекту планують вийти на показник 975 тис. т молока.

Читати також: Молоко А2 як можливість зберегти бурі породи ВРХ в Україні

Для реалізації проекту необхідно 6,3 млрд грн інвестицій, 2,9 млрд грн дотацій. Окупність такої сімейної молочної ферми складе 3 роки. 

«Кластерна модель будується на природних потужностях. У радіусі 150-200 км від активних заводів створюємо кластер, який збирає молоко з 50 сімейних молочних ферм. На кластер буде припадати по 40-50 гектарів орних земель і пасовищ. Приблизний розрахунок такий, щоб на 1 га кластера припадало по 3-4 дійні корови й 4 телятка», — зазначив Михайло Корилкевич.

Сімейним молочним фермам, об’єднаним у кластери, простіше буде дотримуватись санітарних умов виробництва молока, гарантувати його високу якість, а значить, і продавати ґатунком екстра і вищим.

Звісно, що якісне молоко не отримати без сучасного доїльного обладнання. Регіональний директор з продажу (Центральна та Східна Європа) компанії Milkrite InterPuls Мартін Aйструп зазначив, що доїння повинно включати не лише технічну частину процесу, але й біологічну складову (наприклад, поведінка тварин). 

За свою історію тривалістю 400 років компанія пройшла шлях від виготовлення деталей у гаражі до представництв в усьому світі з оборотом $18 млн. Світовий лідер із виробництва доїльної гуми особливу роль у процесі автоматизованого доїння відводить пульсатору.

«Пульсатор — «серце» будь-якого доїльного апарата. Від такої маленької деталі залежить якість видоювання, здоров’я вимені та рентабельність ферми. Але він не може працювати вічно. Тому фермеру важливо знати термін служби пульсатора доїльного апарата», — нагадав Мартій Айструп.

Компанія Milkrite InterPuls пропонує сучасні варіанти доїльних апаратів та облаштування доїльних залів. І постійно поповнює асортимент.


Автоматизація у скотарстві: від замірів pH шлунка до GPS моніторингу корів

Молочне скотарство потребує щоденного моніторингу ряду показників, починаючи від рівня надою і закінчуючи рівнем pH у коров’ячому рубці. Автоматизація процесів виробництва сучасними інтегрованими системами може контролювати всі моменти швидко та якісно за мінімальної участі фермера. Так, сучасні прилади моніторять рух корів пасовищем, знімають основні показники їхнього здоров’я, фіксують рівень апетиту та досягнення молочної продуктивності.

З можливостями таких гаджетів присутніх познайомив Сем Хост, спеціаліст із тваринництва департаменту міжнародної торгівлі Великої Британії. Наприклад, фахівець презентував прилад, що виглядає, як пігулка, потрапляє до рубця корови та знаходиться там певний час. Для чого він потрібен? Для фіксації рівня pH і оцінки рівня годівлі. Гаджет допомагає попередити ацидоз, контролювати рівень вуглеводів, які потрапили з кормами до шлунка. Він попереджає ряд захворювань та допомагає підтримувати рівень продуктивності стабільно високим.

«Ще одна наша розробка — прилад, який фіксує рівень прогестерону у молоці. З ним тваринник ніколи не пропустить овуляцію у корови. Це найкраща страховка від «перегулів», — розповів експерт.

Михайло Травецький, кандидат ветеринарних наук, експерт з ефективного управління тваринництвом

Про важливість моніторингу здоров’я тварин у побудові ефективної молочної ферми говорив і кандидат ветеринарних наук, експерт з ефективного управління тваринництвом Михайло Травецький. Він цілковито підтримує ідею створення сімейних молочних ферм.

«Ефективна молочна ферма чи ефективний молочний бізнес тоді, коли власник, фермер, працює тут безпосередньо. Коли він сам вирішує, що робити, як робити, як доїти, як годувати і коли він буде сам повністю рахувати свої кошти», — коментує фахівець

Аби ліквідувати дефіцит молочної сировини та ефективно управляти сімейними молочними фермами, Михайло Травецький радить фермеру постійно контролювати:

  • собівартість молока;
  • кормову базу;
  • стан здоров’я тварин та профілактику захворювань;
  • рівень заробітної плати обслуговуючого персоналу;
  • витрати паливно-мастильних матеріалів.

«Якщо ти цією п’ятіркою не будеш керувати, то не варто і говорити про ефективний молочний бізнес», — акцентував спікер

Якісне молоко з низькою собівартістю отримали. А що далі? Аби молочна сировина дійшла до споживача якісною та швидко, слід подружитися з методологією Lean. Головна перевага технології:

  • поліпшення ефективності молочної ферми;
  • зменшення рівня стресу для обслуговуючого персоналу;
  • мінімізація кризових ситуацій на виробництві;
  • уникнення перевиробництва.

Презентував технологію засновник і виконавчий директор MakeWay Global Кола Олутімехін.

«Такий підхід дозволяє фермеру позбутися втрат, того, що сповільнює виробничий процес. Наголошую: втрат, а не витрат. Тобто того, чого реально можна уникнути. Головний виклик методології Lean — зрозуміти культуру країни, у якій вона діє», — наголосив спікер.

Наснажившись досвідом британських експертів та зарядившись новими ідеями, вітчизняні фермери поспішили до своїх корів, аби якнайшвидше побудувати сучасну ефективну молочну ферму вдома.

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus