Три ризики монокультури кукурудзи

Три ризики монокультури кукурудзи

15 червня 2020 291 0

Все частіше фермери в Україні скорочують сівозміни до вирощування всього 2-4 культур або і переходять до монопосівів основної зернової культури в Україні ― кукурудзи. Зазвичай у таких рішеннях вони орієнтуються на досвід аграріїв США, для яких монокультура кукурудзи вже стала звичною справою. Тому Kurkul.com підготував переклад статті американського фахівця, доктора Марка Ліхта з Університету Айови, який застерігає про ризики монокультури кукурудзи та розповідає, як із ними боротись.

Переклад з англійської

Монокультура кукурудзи ― це ситуація, коли «три удари, і ти вже поза грою». І перший удар є очевидним ― великий об'єм пожнивних решток. Ось так недавно це описав мені один із фермерів.

«Вирощувати монокультуру кукурудзи ― означає розуміти можливі ризики. По-перше, зрозумійте, що зниження врожайності для монокультури кукурудзи може становити від 0% до 30%, але зазвичай становить від 5% до 15%. Зниження врожайності пов'язане з більш прохолодними і вологими ґрунтами, амортизацією азоту (N), підвищенням ризику захворювань та алелопатії ― на все це впливає обсяг залишків кукурудзи».

Ось які мої поради для уникнення 2-го та 3-го ударів при монокультурі кукурудзи:

Розташування

Поля, які природно добре дреновані або мають розгалужену систему штучного дренажу, такі умови вирощування кукурудзи краще підходять для монокультури. Ці типи полів швидше просохнуть, що допоможе уникнути затримки сівби навесні, яка дорого обходиться виробникам. Також для успіху необхідно вибрати найбільш продуктивні поля та надати їм більш інтенсивне живлення.

Сівба

Точне розміщення насіння є критично важливим для рівномірного міжряддя та сходів. Тільки тому, що у вас на полі більше рослинних решток, не слід встановлювати розсікаючі диски сошників під більш агресивним кутом. Відрегулюйте розсікаючі диски, щоб вони прогортали лише рослинні рештки, а не ґрунт. Великі обсяги залишків можуть змінити продуктивність сівалки, а отже, потрібно як слід налаштувати сівалку. Переконайтесь, що функції відкривання і закривання борозни добре працюють.

Читати за темою: Динаміка посівних площ кукурудзи 2010-2019 рр. в Україні

Гібридна селекція

Обирайте найкращі гібриди кукурудзи, які орієнтовані на вирощування в умовах високого рівня рослинних решток: мають солідний комплекс захисту від хвороб та хорошу силу проростання. 

Умови та норми сівби

Незначне збільшення норми висіву кукурудзи, на 10%, може компенсувати проблеми зі сходами, які часто виникають при монокультурі кукурудзи. На півдні Міннесоти показник схожості падав на 1% на кожні 10% збільшення поверхневих решток. Налаштуйтесь на сівбу, коли температура ґрунту стабільно перевищує +13 °C, щоб зменшити ризик поганого проростання та розвитку посівів.

Родючість ґрунту

Монокультура кукурудзи вимагає на 35-55 кг більше азоту на гектар, ніж кукурудза, яку вирощують після сої. Розгляньте стартові добрива, але не сподівайтесь на позитивний результат у будь-якій ситуації. Реакція на стартовий азот буде залежати від того, скільки азоту іммобілізується при розкладанні решток і скільки потраплятиме мінералізованого азоту в ґрунт. Ґрунти з високим і дуже високим вмістом фосфору (Р) та калію (К) матимуть меншу реакцію на стартові добрива.

Читати також: Правда про гумати та їх ефективність

Захист від хвороб

Обробку насіння можна використовувати для захисту посівів від кореневих та проросткових інфекцій. Приймайте своєчасні рішення щодо листових фунгіцидів на основі гібридної селекції, умов навколишнього середовища та наявності позакореневих захворювань. Листові фунгіциди слід використовувати для захисту від хвороб листка при качані та листків над ним у період наливання зерна.

Захист від комах

Обробка насіння може захистити насіння та сходи від шкідників, таких як дротяники, личинки паросткової мухи, личинки хрущів та слимаки, що можуть бути більш проблемними у місцях із великою кількістю залишків. Сезонні комахи, зокрема кукурудзяний жук та стебловий кукурудзяний метелик, можуть бути проблематичними, особливо для нетрансгенних гібридів. 

Управління рослинними рештками

При збиранні врожаю переконайтесь, що залишки кукурудзи рівномірно розподілені по всій ширині збору. Звільніть ґрунт для посіву від залишків, бажано за допомогою смугової обробки (strip-tillage). Оброблений ґрунт за допомогою strip-till буде прогріватися та висихати швидше, ніж у місцях, де не обробляється, а це корисно для його здоров’я. Більшість досліджень показують, що застосування рідких азотних добрив не підвищить швидкість руйнування залишків кукурудзи.

Монокультура кукурудзи на системі strip tillage, стадія середньої вегетації

Джерело - crops.extension.iastate.

© Kurkul.com, 2020 р.

Коментувати
Виконано за допомогою Disqus