Колонка редактора
Пора жнив у розпалі, і фермери не лише Півдня вже збирають перший, хай і не надто хороший, цьогорічний урожай зернових. Ані погода, ані економічна ситуація та цінова політика не були прихильними до аграріїв у цьому сезоні і, напевно, всім доводиться рахувати кожну гривню, отриману з продажу нового врожаю. Kurkul.com як онлайн-асистент фермера не може залишатись осторонь, і тому я вирішив зробити невеликий огляд корисного для фермерів сервісу Zernotorg.ua, що допоможе знайти найвигідніші пропозиції закупки зерна.
Що б не збирали сьогодні фермери: пшеницю, ячмінь або ріпак ― повідомлення з полів надходять невтішні. У багатьох регіонах немає ні якості, ні хорошої врожайності зернових. А витрати на посівну, пересів полів, захист культур та податки тільки зросли. І тому зерно нового врожаю зараз цінується фермерами ще більше, адже за його рахунок вони сподіваються покрити платежі по кредитах, «відбити» витрати на весняну посівну і підготуватись до збирання врожаю пізніх культур.
І тут постають одразу дві проблеми: зерно потрібно продати вигідно і швидко, у найбільш відповідний момент часу і за найкращою пропозицією. З досвіду власних спостережень скажу, що в цей час більшість фермерів не відривають телефон від вуха, продзвонюючи щодня елеватори, шукаючи перевізників, порівнюючи пропозиції та логістику вантажів. Знайомо?
Чесно кажучи, я не бачив альтернативи цьому процесу, крім створення у фермерському господарстві окремого відділу, що займався би аналітикою цін, участю в тендерах, побудовою логістики та збуту продукції. Делегування функцій продажу зерна спеціально навченим людям ― шлях, яким ідуть усі господарства у міру свого росту та «дорослішання». Але далеко не кожен навіть середній фермер може дозволити собі такий обсяг витрат, та і контролювати відділ збуту також доведеться постійно, щоб унеможливити ризики махінацій на продажах зерна.
Читати також: Перше поле-блогер в Україні — старт програми
Коли кілька місяців тому керівник проєкту Zernotorg.ua Олександр Мащенко розповів мені про задумку автоматичного сервісу моніторингу цін, включно з пропозиціями доставки від воріт господарства до порту чи елеватора, я не дуже вірив у реальність цього проєкту. Дуже вже часто мені доводилось чути про різні фантастичні проєкти діджиталізації в Україні: то «Країна у смартфоні», то гіперлуп у Дніпрі, то блокчейн у Держгеокадастрі…
Але ось настав новий сезон, сервіс «викотили» у користування, і він виявився не лише дієвим, а ще й популярним серед фермерів, адже кількість реєстрацій росте щомісяця і щодня. Тому я мушу вибачитись перед розробниками за недовіру і хочу поділитися з вами коротким оглядом функцій цього сервісу, виходячи з досвіду власного тестування, та розповісти, як замінити цілий відділ збуту одним простим сервісом у телефоні.
Перш за все це ― сервіс моніторингу цін на зерно, при чому функціонал його дуже різноманітний. Тут можна як переглянути поточну вартість зерна по закупівельних цінах елеваторів, так і порівняти динаміку цін із минулорічною, з коливаннями курсу валют, з котируваннями на біржах США і Європи. Зауважу, що всі ціни можна відсортувати: з ПДВ, без ПДВ, за готівковий розрахунок, що досить зручно.
Щоправда, останній функціонал доступний лише в платних пакетах доступу, але ціна їх є дуже демократичною, і навіть найменший фермер зможе собі дозволити такі опції за потреби. Але до вартості повернемось пізніше, а зараз ― далі до функціоналу.
Друга важлива функція ― автоматичний розрахунок оптимальної вартості перевезення, Ви одразу бачите скільки коштуватиме доставка врожаю від вас до покупця. Якщо ціна вас влаштовує, ви можете перейти на сайт Zernovoz.ua, де вже забронювати вільного перевізника.
Якщо коротко, то все виглядає дуже просто: ви починаєте вводити назву свого населеного пункту, обираєте його зі списку, так само обираєте культуру, яку хочете продати, та натискаєте «Пошук» ― простіше нікуди, але вже за пару секунд ви отримуєте список пропозицій від елеваторів та трейдерів із вказаними актуальними цінами закупки, біля кожної пропозиції одразу вказана оптимальна вартість доставки зерна від вашого господарства до вказаного порту чи елеватора й остання колонка покаже вартість зерна після вирахування доставки. Таким чином ви одразу бачите, яка пропозиція для вас є найвигіднішою.
Головна відмінність цього сервісу від звичних чатів з оголошеннями у Viber, Telegram або різноманітних дошок оголошень в інтернеті ― актуальність пропозицій. Zernotorg.ua проводить щоденний моніторинг цін, збираючи інформацію з різних джерел, а пропозиції закупівельників автоматично видаляються через 14 днів, якщо не були оновлені. Отож, у вас в доступі завжди буде найсвіжіша та повна інформація про закупку того чи іншого виду продукції.
Окремо слід поговорити про нішеві культури та продукти переробки. Пропозиції по них додаються у список тоді, коли по них з’являється попит . Відповідно, якщо червоне просо чи амарант є у списку доступних культур, але пропозиції відсутні зараз, це лише означає, що у даний момент немає бажаючих придбати це зерно. Але ви так само можете налаштувати моніторинг обраної позиції, щоб отримати сповіщення, коли з’явиться пропозиція по даній культурі.
Читати за темою: Михайло Шевченко: При хорошому врожаї та ціні на податки увагу не звертаєш
Якщо ви проглянули пропозиції на сайті і вас вони на поточний момент не влаштовують, можете почекати підвищення ціни. При цьому не потрібно кожен раз вводити дані і заходити на сайт знову ― налаштуйте оповіщення у чат-боті Zernotorg.ua для Telegram, який щодня об 11-00 надсилатиме вам оновлену інформацію по обраних позиціях. Так ви не пропустите вигідний контракт та зможете продати зерно за найкращою ціною, взагалі не докладаючи зусиль для пошуку варіантів. Чат-бот так само має безкоштовний і платний функціонал, який ви можете обрати відповідно до своїх потреб.
Як це працює на практиці? Якщо ви готуєтесь до збирання, приміром, сої, ви можете вже ввести у моніторинг свій населений пункт та вибрати культуру «соя», увімкнути сповіщення у чат-боті, і щодня ви будете бачити зміну ціни на сою та хто із закупівельників пропонує найкращу ціну на сою безпосередньо у вас на господарстві, враховуючи витрати на доставку. Більше не потрібно заходити на жоден сайт, дзвонити на елеватори чи ще якось витрачати час ― збирайте сою і стежте за повідомленнями у Telegram. Коли отримаєте пропозицію, яка вас влаштує, тоді можете дзвонити й укладати контракт.
Також щодня ви будете мати налаштовану до своїх потреб інформацію щодо графіків цін на певні культури, щодо курсу долара або котирувань на біржах, ціни форвардних контрактів та багато іншої потрібної інформації, яку ви оберете самі.
Доступ до сервісу безкоштовний, і користуватись базовими функціями, такими як перегляд цін у портах, графіків динаміки ціни чи середніх цін форвардних контрактів тощо ви можете без жодних обмежень.
Якщо ж ви хочете отримати більш глибокі порівняльні дані цін із минулим роком чи курсом долара, отримувати автоматичні сповіщення, налаштувати певні цінові індикатори для себе, переглядати прямі контакти продавців чи більш точно фільтрувати пропозиції ― можете придбати пакет послуг «Приватний», який коштує усього 290 грн/міс. або 2 900 грн за 12 місяців. Я не буду порівнювати цю ціну з чашками кави, випитими протягом дня, або вартістю заправки повного бензобаку, адже і так зрозуміло, що це абсолютно доступна для кожного фермера вартість, навіть якщо він обробляє усього кілька гектарів землі. У масштабі ж середнього господарства це взагалі малозначима сума, яка водночас дає доступ до якісної та фахової аналітики цін та моніторингу ринку за вибраними вами параметрами.
Посилання на сервіс залишаю тут.
Якщо ви вже користуєтесь цим інструментом і маєте відгуки ― залишайте у коментарях. Так само можете написати мені: на які програми, додатки чи сервіси варто зробити огляд наступного разу, і я обов’язково врахую ваші побажання.
© Микола Сирота, Kurkul.com, 2020 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.