Аграрний бізнес в Україні стає дедалі складнішим. Маржинальність знижується, зміни клімату позбавляють врожаю і заганяють сільгоспвиробників у фінансову яму, а підтримки з боку держави чекати марно. У такій ситуації необхідно змінювати підходи — шукати шляхи заощадження і підвищення рентабельності. Саме таким трансформаціям в агробізнесі, а також оцифруванню операційних процесів, присвячений новий спільний проєкт Latifundist.com і AgroOnline — «Ферма на прокачку». Про нюанси проєкту, сучасні способи «прокачати» агропідприємство і про майбутнє AgTech нам розповів засновник і операційний директор компанії AgroOnline Віктор Боровик.
Клієнтів компанії AgroOnline переводять з «паперового світу» в цифровий. Є певна кількість господарств, в яких раніше використовувалися деякі системи управління агробізнесом. У них вже було щось оцифровано, але в більшості випадків агропідприємства представлені все ж у неефективному вигляді (програми, які вже не такі актуальні). Компанія AgroOnline постійно займається оцифруванням, «прокачуванням» таких господарств, так і з'явилася ідея наочно показати, як це відбувається на ділі, з якими викликами стикається компанія і агропідприємство і що в підсумку отримує аграрій.
Першим учасником проєкту було обрано господарство у холдингу Grano Group. За словами Віктора Боровика, це новий і дуже цікавий клієнт компанії. По-перше, місце розташування досить незвичайне — кластери розташовані майже по всій Україні: і північ, і центр, і захід. По-друге, підприємство має свою специфіку по ґрунтах, за структурою управління, технологіями. Та й працівники подекуди користувалися іншими системами, тому вже розуміють, що таке цифрове підприємство. Отже, компанія запропонувала, а вони погодилися.
У першу чергу компанія проводить аудит, щоб визначити, що зараз відбувається у господарстві. Визначається із завданнями, які необхідно закрити за допомогою «оцифрування» і системи AgroOnline. Показниками KPI будуть заміри швидкості впровадження для типових завдань, які виконувалися у процесі й після нього. Це, наприклад, закриття якихось польових робіт, моніторинг рослин, техніки, тобто практичних завдань і реальних бізнес-процесів.
У цілому, за словами Віктора Боровика, компанія хотіла б показати, що це нескладно і реально. Тому що, багато аграріїв дивляться на це, як на щось фантастичне, що під силу тільки великим агрохолдингам з земельним банком понад 100 тис. га. Насправді в цьому нічого нездійсненного немає, а користь для бізнесу буде суттєвою. На жаль, ще не всі в Україні розуміють, що новий час, нові виклики вимагають більш ефективного агровиробництва, а воно можливе тільки з використанням інноваційних технологій. Метою цього проєкту є наочно показати переваги такого цифрового підходу.
Поля господарства холдингу Grano Group були територіально розкидані і розташовані на кордоні з Білоруссю. Проте складність полягає не в тому, де вони знаходяться. Тут питання більше організаційного характеру: в якому зараз стані інформація, чи є необхідні дані, що вже впроваджено в господарстві, кваліфікація кадрів і т.п.
Наприклад, якщо говорити про оцифрування земельного банку, то складність полягає якраз в організаційних моментах. Оцифрування з дрона — це одне, а якщо за допомогою трекової техніки — це зовсім інше. Але в даному випадку раніше вже були оцифровані контури полів, отже вдалось вивантажити їх. Наразі щодо деяких полів йде уточнення за допомогою безпілотників.
Для кожного клієнта формується індивідуальний план інтеграції. В цьому і полягає впровадження системи в господарстві, починаючи з оцифрування даних, їх внесення, коригування певних бізнес-процесів, формування робочої групи, розташування фахівців, налагодження прав доступу, навчання фахівців і промислового запуску системи. Зараз компанія на фінальній стадії, і найближчим часом вже буде проводитись навчання для фахівців і після цього запускати систему.
За місяць компанія AgroOnline «прокачує» понад десять господарств. Глибина «оцифрування» дуже різноманітна й залежить від стану господарства і бажаного проміжного результату. Бо зазвичай, якщо це все велося на папері, а хочеться запустити за три місяці точне землеробство, — це нереально.
Фахівці компанії також визначають проміжні результати: через місяць повинен бути оцифрований земельний банк, через два — ідеально налагоджена робота агрономічної служби, ще через деякий час — планується оновлення техніки з GPS-трекера і телеметрії. Це все залежить від конкретного клієнта. І для кожного з них складається план інтеграції та ключові точки, до яких повинні прийти, і результати, які повинні отримати.
Насправді господарства дуже різні, як і люди, — хтось по-старому в папірцях веде облік, хтось вже щось має і намагається працювати з технікою точного землеробства (це диференціальне внесення, диференціальний посів і ін.). Є багато компаній, умовно, середнього стану «прокачування», які використовують GPS-датчики, але в яких ще не автоматизовано процес закриття подорожніх листів. Все індивідуально.
Віктор Боровик підкреслив, що саме обговорення ринку землі стало ще одним каталізатором, і все більше компаній звертаються за оцифруванням господарства. Тому що неможливо все утримати в голові, вести бізнес за допомогою паперів або окремих систем управління.
Зараз не тільки ринок землі стимулює аграріїв змінюватися, взагалі зменшення маржинальності і рентабельності агровиробництва змушує сільгоспвиробників шукати різні технології, методики і програмні рішення для максимізації прибутку. Все залежить від того, в якому стані зараз господарство. Можна збільшити маржу в десятки разів, а можна — тільки на кілька відсотків. Але з кожним роком різні чинники — метеоумови, законодавство, конкуренція, подорожчання матеріально-технічних засобів — призводять до того, що аграрій пильніше придивляється до технологій, які допомагають заощадити, збільшити рентабельність і маржинальність виробництва.
Все це ми і покажемо в наступних серіях «Ферми на прокачку». Так що, лайки, репости, дзвіночки, коментарі — включайтеся в процес, попереду ще багато цікавого!
Більш детальну інформацію ви можете знайти на сайті AgroOnline, а також за посиланням можна замовити безкоштовну персональну презентацію продукту.
За інформацією щодо співпраці звертайтесь за телефоном: 050-937-10-97, Олег.
© Ігор Вєстін, Kurkul.com, 2020 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.