Реклама
Ферма на прокачку: як диджиталізуватись без крові, сліз і поту

Ферма на прокачку: як диджиталізуватись без крові, сліз і поту

7 жовтня 2020 1969 0

Аграрний бізнес в Україні стає дедалі складнішим. Маржинальність знижується, зміни клімату позбавляють врожаю і заганяють сільгоспвиробників у фінансову яму, а підтримки з боку держави чекати марно. У такій ситуації необхідно змінювати підходи — шукати шляхи заощадження і підвищення рентабельності. Саме таким трансформаціям в агробізнесі, а також оцифруванню операційних процесів, присвячений новий спільний проєкт Latifundist.com і AgroOnline «Ферма на прокачку». Про нюанси проєкту, сучасні способи «прокачати» агропідприємство і про майбутнє AgTech нам розповів засновник і операційний директор компанії AgroOnline Віктор Боровик.

Віктор Боровик засновник компанії AgroOnline
Віктор Боровик засновник компанії AgroOnline


Що таке «Ферма на прокачку»

Клієнтів компанії AgroOnline переводять з «паперового світу» в цифровий. Є певна кількість господарств, в яких раніше використовувалися деякі системи управління агробізнесом. У них вже було щось оцифровано, але в більшості випадків агропідприємства представлені все ж у неефективному вигляді (програми, які вже не такі актуальні). Компанія AgroOnline  постійно займається оцифруванням, «прокачуванням» таких господарств, так і з'явилася ідея наочно показати, як це відбувається на ділі, з якими викликами стикається компанія і агропідприємство і що в підсумку отримує аграрій.


Перший герой «Ферми на прокачку» 

Першим учасником проєкту було обрано господарство у холдингу Grano Group. За словами Віктора Боровика, це новий і дуже цікавий клієнт компанії. По-перше, місце розташування досить незвичайне — кластери розташовані майже по всій Україні: і північ, і центр, і захід. По-друге, підприємство має свою специфіку по ґрунтах, за структурою управління, технологіями. Та й працівники подекуди користувалися іншими системами, тому вже розуміють, що таке цифрове підприємство. Отже, компанія запропонувала, а вони погодилися.


Стартовий аналіз господарства

У першу чергу компанія проводить аудит, щоб визначити, що зараз відбувається у господарстві. Визначається із завданнями, які необхідно закрити за допомогою «оцифрування» і системи AgroOnline. Показниками KPI будуть заміри швидкості впровадження для типових завдань, які виконувалися у процесі й після нього. Це, наприклад, закриття якихось польових робіт, моніторинг рослин, техніки, тобто практичних завдань і реальних бізнес-процесів.


Чи доцільна диджиталізація невеликих  господарств

У цілому, за словами Віктора Боровика, компанія хотіла б показати, що це нескладно і реально. Тому що, багато аграріїв дивляться на це, як на щось фантастичне, що під силу тільки великим агрохолдингам з земельним банком понад 100 тис. га. Насправді в цьому нічого нездійсненного немає, а користь для бізнесу буде суттєвою. На жаль, ще не всі в Україні розуміють, що новий час, нові виклики вимагають більш ефективного агровиробництва, а воно можливе тільки з використанням інноваційних технологій. Метою цього проєкту є наочно показати переваги такого цифрового підходу.


Можливі складнощі оцифрування

Поля господарства холдингу Grano Group були територіально розкидані і розташовані на кордоні з Білоруссю. Проте складність полягає не в тому, де вони знаходяться. Тут питання більше організаційного характеру: в якому зараз стані інформація, чи є необхідні дані, що вже впроваджено в господарстві, кваліфікація кадрів і т.п.

Наприклад, якщо говорити про оцифрування земельного банку, то складність полягає якраз в організаційних моментах. Оцифрування з дрона — це одне, а якщо за допомогою трекової техніки — це зовсім інше. Але в даному випадку раніше вже були оцифровані контури полів, отже вдалось вивантажити їх. Наразі щодо деяких полів йде уточнення за допомогою безпілотників.


План інтеграції системи AgroOnline

Для кожного клієнта формується індивідуальний план інтеграції. В цьому і полягає впровадження системи в господарстві, починаючи з оцифрування даних, їх внесення, коригування певних бізнес-процесів, формування робочої групи, розташування фахівців, налагодження прав доступу, навчання фахівців і промислового запуску системи. Зараз компанія на фінальній стадії, і найближчим часом вже буде проводитись навчання для фахівців і після цього запускати систему.


Скільки часу займе «прокачка» господарства

За місяць компанія AgroOnline «прокачує» понад десять господарств. Глибина «оцифрування» дуже різноманітна й залежить від стану господарства і бажаного проміжного результату. Бо зазвичай, якщо це все велося на папері, а хочеться запустити за три місяці точне землеробство, — це нереально.

Фахівці компанії також визначають проміжні результати: через місяць повинен бути оцифрований земельний банк, через два — ідеально налагоджена робота агрономічної служби, ще через деякий час — планується оновлення техніки з GPS-трекера і телеметрії. Це все залежить від конкретного клієнта. І для кожного з них складається план інтеграції та ключові точки, до яких повинні прийти, і результати, які повинні отримати.

Насправді господарства дуже різні, як і люди, — хтось по-старому в папірцях веде облік, хтось вже щось має і намагається працювати з технікою точного землеробства (це диференціальне внесення, диференціальний посів і ін.). Є багато компаній, умовно, середнього стану «прокачування», які використовують GPS-датчики, але в яких ще не автоматизовано процес закриття подорожніх листів. Все індивідуально.


Ринок землі і диджиталізація

Віктор Боровик підкреслив, що саме обговорення ринку землі стало ще одним каталізатором, і все більше компаній звертаються за оцифруванням господарства. Тому що неможливо все утримати в голові, вести бізнес за допомогою паперів або окремих систем управління.

Зараз не тільки ринок землі стимулює аграріїв змінюватися, взагалі зменшення маржинальності і рентабельності агровиробництва змушує сільгоспвиробників шукати різні технології, методики і програмні рішення для максимізації прибутку. Все залежить від того, в якому стані зараз господарство. Можна збільшити маржу в десятки разів, а можна — тільки на кілька відсотків. Але з кожним роком різні чинники — метеоумови, законодавство, конкуренція, подорожчання матеріально-технічних засобів — призводять до того, що аграрій пильніше придивляється до технологій, які допомагають заощадити, збільшити рентабельність і маржинальність виробництва.

Все це ми і покажемо в наступних серіях «Ферми на прокачку». Так що, лайки, репости, дзвіночки, коментарі — включайтеся в процес, попереду ще багато цікавого!

Більш детальну інформацію ви можете знайти на сайті AgroOnline, а також за посиланням можна замовити безкоштовну персональну презентацію продукту.

За інформацією щодо співпраці звертайтесь за телефоном: 050-937-10-97, Олег.

© Ігор Вєстін, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою