AgroOnline: Як уберегти паї від простою та «шахматки»

19 жовтня 2020 1482 0

Kurkul.com та AgroOnline продовжують розповідати про оцифрування господарств, що доступне не лише великим підприємствам. У попередньому випуску ми почали розбирати, що таке індекси земельного банку — показники, які вказують наскільки якісно оформлений головний актив підприємства і наскільки договори оренди відповідають фактично оброблювальним полям, а також детально поговорили про перший з них — індекс стабільності. В цьому випуску операційний директор компанії AgroOnline Віктор Боровик розповів про наступні показники — індекс цілісності та індекс відповідності зембанку, а також про досвід їх використання господарствами. 


Індекс цілісності 

Індекс цілісності — це показник того, наскільки земля, яка обробляється в межах одного поля, є підконтрольна підприємству. Тобто він показує наскільки поле закрито паями і договорами оренди, адже бувають випадки, коли якісь паї недооформлені. Також цей індекс розв'язувати проблему розбиття поля чужими паями, так звану «шахматку». Зокрема, аграрій буде бачити, коли вона починається, і відстежувати коливання значень індексу. 

Індекс цілісності показує результати в межах одного поля, а потім вираховується за всіма активами господарства. З його допомогою можна дізнатись, наскільки те чи інше поле ефективне з точки зору цілісності земельного масиву. Розраховується індекс цілісності в умовних показниках — від 0 до 100%, тож можна відстежувати динаміку його зміни як для кожного поля окремо, так і для земельного банку в цілому. 

Крім того, коливання цього індексу вказують на те, як працюють юристи господарства, земельний відділ й землевпорядники із наявними землями та наскільки їх робота ефективна.

Відображення земельних індексів в системі AgroOnline і загальної інформації про поле - паспорт поля

 


Індекс відповідності 

Ще один показник — індекс відповідності — показує повноту оброблювання наявних земельних паїв, адже нерідко трапляються випадки, коли деякі поля обробляються, наприклад, тільки наполовину. Це може бути через те, що на половині паю проходить лісосмуга, кущі або саме поле має нерівний рельєф. Всі ці фактори зумовлюють оброблювання тільки частини паю, тобто індекс відповідності буде зменшуватись.

В цілому, чим вищий індекс відповідності для поля — тим краще. Так само і з динамікою — якщо індекс відповідності становив, наприклад, 80%, але на полі повикорчовували дерева, прибрали кущі або почали використовувати решту паю, то, відповідно, індекс збільшиться. 

Також можна сказати, що індекс відповідності — це показник загальної ефективності використання земельного банку, адже він показує відсоток простою орендованої ділянки. 

Читати за темою: Ферма на прокачку: як диджиталізуватись без крові, сліз і поту


Досвід використання індексів господарствами 

Одне з господарств, яке почало оцифровуватись за допомогою AgroOnline, одразу виявило ризики розірвання договорів оренди з паями, які знаходяться всередині полів. 

«Якраз в той час, коли закінчився строк цих договорів оренди, пайовиків переманило інше господарство, після чого вони втратили частину паїв. Цього могло б не статись, якби вони раніше оцифрували свій земельний банк і використали інструменти моніторингу», — наголосив Віктор Боровик. 

Коли компанія AgroOnline повністю оцифрувала це господарство, за допомогою електронного управління земельним банком були оптимізовані контури полів та укладені нові договори оренди. Частину паїв вдалось зберегти, а частина, на жаль, була втрачена через несвоєчасне виявлення ризиків.

«Зараз оптимізували земельні процеси і всі індекси в цьому господарстві не менш 85%. Земельний відділ почав системно працювати з договорами, піднявши показники земельних індексів», — додав операційний директор.  

Проте це був приклад господарства з невеликим земельним банком. Набагато актуальнішим процес оцифрування є для великих підприємств, які нараховують понад 1000 пайовиків, і для того, щоб навести лад у земельних процесах, необхідно впроваджувати диджиталізацію активів. 

За допомогою системи AgroOnline можна швидко виявити на яких полях ці індекси мінімальні і таким чином першочергово почати працювати саме з ними, збільшуючи тим самим відсоткові показники. Нерідко аграрій платить за ті землі і паї, які не використовує і навіть не розуміє об'єми втрачених ресурсів. В цьому питанні економічної доцільності система допомагає розібратися, що використовується, а що ні.

«Дуже часто після оцифрування ми знаходимо паї, за які аграрій платить, але не обробляє. Таким чином, оцифрування дає можливість одразу побачити, де можна збільшити оброблювані площі», — розповів Віктор Боровик. 

Нерідко паї господарства «губляться». Наприклад, плутанина з присвоєнням кадастрового номера може призвести до того, що пай не буде входити в контури поля і знаходитись десь за річкою. Отже, його можна почати обробляти або обмінятись з кимось на пай, що знаходиться поруч з основним земельним масивом. 

«Після оцифрування господарств, ми виявляємо, що кількість загублених або втрачених паїв становить 2-10%. У клієнтів, які не використовують такі системи, цей показник становить в середньому 10%. Це дуже суттєво, якщо ми говоримо про прибуток і маржинальність», — уточнив операційний директор. 

Відображення на карті полів з назвами і паями

 


Що потрібно для швидкого оцифрування земельних ділянок?

Всі індекси земельного банку вираховуються виходячи із таких показників:

  • Фактична площа поля, що обробляється;
  • Площа паїв, які юридично оформлені. 

Фактичні контури полів, що обробляються, можна отримати різними методами. Зазвичай на господарстві вони є наявними й просто імпортуються в систему. Якщо ж їх не має, то обмір, який буде проводитись, залежить від часу і бюджету господарства, а також від необхідної точності. У випадку, коли на господарстві використовують елементи точного землеробства, то контури потрібно обмірювати дроном або трактором з RTK. У зворотному випадку, буде достатнім обмір фактичної площі кожного поля, що обробляється, за допомогою GPS-трекера.

Загалом, інформацію щодо земельних паїв можна розділити на три складові:

  1. Юридична — права власності, обміни, договори оренди, додаткові угоди; 
  2. Фінансова — все, що стосується розрахунків з власником землі за оренду — нарахування та виплати (як в натуральній, так і в грошовій формі);
  3. Соціальні відносини — наскільки людина лояльна до господарства, який результат соціальної діяльності господарства, чи лояльні власники земельних ділянок до господарства, тощо.

Відображення полів в системі з включенням кадастрової карти

Оцифрування, доступне для кожного 

Погляд на диджиталізацію, як на складний і дорогий процес, поступово відходить у минуле. Сьогодні фермери один за іншим приходять до висновку, що оцифрування в контексті Farm Management — простий спосіб бути на крок попереду. 

Оцифрування юридичної частини не займає багато часу, тому що реєстри відкриті: за запитом можна отримати контури паю, інформацію про власника, документи на право власності та інформацію про договір оренди.

Фінансову частину теж можна оцифрувати досить легко шляхом синхронізації з бухгалтерськими програмами, які фіксують нарахування і виплати, а також сальдо по кожному з контрагентів — власників паїв.

Найбільшою частиною роботи є оцифрування соціальних відносин, тобто визначення стану лояльності пайовиків до господарства, оскільки ця інформація ніде не зберігається, а зумовлюється знанням особи, відповідальної за соціальну складову. Час оцифрування залежить від кількості паїв, працівників, які працюють з цими паями і людей, що володіють інформацією щодо соціальних відносин.

Після оцифрування цих трьох складових можна впевнено сказати, що господарство повністю контролює земельний банк. 

В системі AgroOnline можна повністю контролювати земельний банк за всіма переліченими вище показниками. Крім того, в системі закладені деякі додаткові процеси, як, наприклад, переміщення техніки, контроль вегетації та завантаженість складів. Така багатофункціональність системи вже дала можливість більше ніж 100 аграріям налагодити свій земельний банк, оптимізувати агрономічні, економічні і технологічні процеси, збільшивши ефективність виробництва і, відповідно, прибуток.  

Більш детальну інформацію ви можете знайти на сайті AgroOnline, а також за посиланням можна замовити безкоштовну персональну презентацію продукту. За інформацією щодо співпраці звертайтесь за телефоном: 050-937-10-97, Олег.

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus