Ціна помилки в агробізнесі: як правильно планувати з AgroOnline

Ціна помилки в агробізнесі: як правильно планувати з AgroOnline

27 листопада 2020 734 0

«Агроном дивним чином забув, що поле було оброблене гербіцидами проти злакових. Пізніше тут посіяли озимі і отримали зріджені сходи через післядію того препарату. Пересіяли. Результат — невиправдані витрати і колосальні збитки», — якось поділився досвідом один фермер.

Бували схожі ситуації на виробництві? Здається, складно назвати фермера, у якого в господарстві не виникало форс-мажорів. Але кожна помилка в агробізнесі коштує занадто дорого. І причиною цього може бути як людський фактор, так і безліч інших, здавалось би, непередбачуваних чинників. 

alt

 

Сучасний агроринок пропонує багато цифрових рішень, за допомогою яких фермери можуть навчитися правильно планувати свою роботу, справлятися з неочікуваними завданнями та уникати серйозних проблем.

Чому це важливо та як працювати з такими діджитал-рішеннями? Говоримо з Віктором Боровиком, експертом, засновником та операційним директором AgroOnline.

Усе іде (не) за планом

Кожне сучасне господарство обирає зручний для себе тип і період планування, щоб чітко розуміти, що робити найближчим часом, у наступному сезоні чи роках. За словами Віктора Боровика, планування є однією з найважливіших операцій в агровиробництві і має декілька різних рівнів. 

Однак навіть при наявності чіткого плану дій, технологічних карт, розкладу закупівель витратних матеріалів можуть виникати ті самі непередбачувані обставини. Вони змушують людей, які приймають рішення, діяти швидко, але саме тут зростає ризик тієї помилки, що може дорого обійтися фермерові.

«У полі  дуже часто виникають моменти, коли потрібно коригувати якісь плани. Наприклад, проводити додаткову гербіцидну чи фунгіцидну обробку, підживляти культури, пересівати чи не пересівати поля. Кожен такий момент завжди тягне за собою додаткові витрати — на препарати, добрива, посівний матеріал, пальне, оплату роботи тощо», — каже Віктор Боровик.

Теоретично від помилки не застрахований ніхто і, на переконання експерта, її «масштаб» залежить індивідуально від самої людини. Але планування та використання FMS-систем (система фарм-менеджменту, farm management systems) дозволяє суттєво знизити людський фактор у виробничих процесах.

«Усі люди можуть щось забувати чи помилятися. А коли інформація про всі процеси вже в системі, в програмному комплексі, то стає простіше приймати правильні й безпечні рішення», — говорить фахівець.

Читати за темою: Як захистити господарство від крадіжок: філософія від AgroOnline

Скільки коштуватимуть польові «нежданчики»: рахуємо в AgroOnline

Коли є потреба оперативно внести зміни в план роботи (наприклад, у режимі «аврал на полі»), то у фермера є два шляхи: порахувати, скільки господарству коштуватиме така зміна, вручну або внести дані в цифрову систему, яка опрацює та залишить цю інформацію у своїй «історії».  

«Набагато простіше для цього використовувати систему AgroOnline. Треба в неї просто додати цю операцію, планові матеріали  — і система одразу прорахує всі затрати у цифрах та в грошовому вираженні. Так агрономічна служба і керівник агрофірми зразу можуть оцінити економічну доцільність чи недоцільність цих додаткових операцій»,  —  припускає Віктор Боровик.

Такий підхід цілком раціональний, враховуючи вартість засобів захисту та інших витратних матеріалів. При роботі із системою, де зібрані всі дані, фермеру простіше зважити всі «за» і «проти». Бо, для прикладу, він чітко розумітиме: якщо витратить зараз n-ну суму на обробку посіву від шкідників чи хвороб, то зекономить, наприклад, 10% врожаю; або навпаки — на позапланову операцію витратить більше, ніж отримає прибутку.

«Вирощує господарство ріпак, рослини почали хворіти, з’явилася потреба обробити фунгіцидом. Беремо, наприклад, препарат відомого бренду в основу і вносимо дані в систему — за короткий проміжок часу розумітимемо, які ділянки треба обробляти та орієнтовну вартість», — говорить спеціаліст.

Фермер уже чітко знатиме, що ця «неприємність» коштуватиме йому, наприклад, додаткові 600-700 грн/га і вже прийматиме рішення, виходячи із ситуації на полі, в агрофірмі і на ринку загалом.

Бізнес аналітика ліворіч і моделювання праворуч

Зміни в техкарті: як правильно обрати і порахувати деталі

У випадку, коли потрібно скоригувати технологічну карту, у системі аграрій побачить не тільки економічні показники, а і зможе порівнювати та обирати продукти в контексті «ціна-якість-ефективність».

«Можна оцінити ситуацію і прийняти рішення, чи застосовувати один препарат, чи варто спробувати інший. Бо матеріали мають різну ціну, що певним чином відобразиться на загальній вартості вирощування сільгоспкультур», — уточнює експерт. 

Більш того, в агрономічної служби буде можливість без зайвих проблем обговорити суть оперативних виробничих змін чи проконсультуватися з колегами, фахівцями з різних напрямків, сторонніми експертами з приводу проведення агротехнологічних операцій або вибору препаратів. Адже, техкарти завжди «під рукою» на планшеті, смартфоні або ноутбуці.

Крім того, при використанні системи AgroOnline цілком можна скоротити ланцюжок комунікації в колективі. Доступ до робочого профілю в системі може отримати за згодою керівника будь-хто із працівників і врешті-решт більше не буде потреби пояснювати всі зміни чи особливості роботи великому колу людей. Достатньо поділитися інформацією про внесені зміни у виробничому процесі.

Саме можливість обговорити, перерахувати, спробувати кілька різних варіантів, проаналізувати, як переконаний Віктор Боровик, дозволить звести до мінімум людський фактор, через який на полі може статися непоправне.

«Після коригування технологічної карти в системі одразу всі, кого стосується ця зона відповідальності, отримують інформацію: витрати, терміни роботи абощо», — каже засновник AgroOnline.

Історія поля, як спосіб уникнути помилок

Ситуація з агрономом, його ненадійною пам’яттю та збитками агрофірми, описана на самому початку, абсолютно реальна. Але цього можна було уникнути, якби в агронома під рукою був доступ до системи. Адже в ній можна зберігати історію всіх операцій на конкретному полі — саме це допомогло б правильно сформувати сівозміну, підібрати потрібні культури чи змінити послідовність обробок. 

«Досі є господарства, у яких узагалі може не бути записів про польові операції, уявляєте? Або є такі, що ці записи ведуть у звичайних блокнотах чи на простих листках… І добре, коли зустрічаєш фермерів, які збирають інформацію в електронному форматі в будь-якій стандартній програмі на ПК», — розказує про свій досвід Віктор Боровик.

Саме фіксація всіх дій допоможе правильно планувати роботу і убезпечити господарство від неприємних та дорогих помилок. А засновник системи AgroOnline додає: якщо робити це в «цифрі», то працювати буде набагато простіше, адже система все обраховуватиме й аналізуватиме сама, із мінімальною участю людини.   

«Недарма кажуть, що історію треба знати, щоб орієнтуватися в майбутньому. Планування на рік, два або десять, неважливо на який термін. Головне — це планувати весь цикл виробництва, використовуючи технологічні карти, в яких вже заплановані системи живлення та захисту і є якомога більше даних про попередні процеси. Точна оцінка як фінансів, так і навантаження на ресурси (працівники, машини, агрегати) — ось, власне, типовий рецепт від помилок», — говорить фахівець. 

Культура планування в агро

Насправді, на перший погляд, може бути дивним, що далеко не всі українські аграрії готові планувати на тривалий термін вперед, тоді як їхні іноземні колеги можуть знати, у якому році яку техніку зможуть придбати чи яку культуру мають сіяти для дотримання сівозміни. Але, з іншого, — економічна ситуація в Україні не сприяє розвитку агробізнесу, тож мало хто з агровиробників можуть точно знати, чого чекати принаймні наступного сезону.

Але з позиції розробників таких рішень, як-от, система AgroOnline має створюватися власна культура планування та мінімізації ризиків в агробізнесі.

«Так, ми додатково проводимо аудит, підказуємо фермерам, як правильно планувати, складати технологічні карти. Пояснюємо, що наша система без планування не працює! Таким чином починаємо привчати аграріїв узагалі до якогось мінімального планування хоча б загальних агрооперацій. А потім вже  черга доходить до оперативного і стратегічного планування, а самі аграрії починають використовувати вже розширений функціонал системи. І отримують реальний корисний ефект», — пояснює Віктор Боровик.

Більш детальну інформацію ви можете знайти на сайті AgroOnline, а також за посиланням можна замовити безкоштовну персональну презентацію системи.

За консультацією стосовно впровадження системи звертайтесь за телефоном: +38 050 937 10 97, Олег.

© Катерина Капустіна, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus