Як захистити господарство від крадіжок: філософія від AgroOnline

Як захистити господарство від крадіжок: філософія від AgroOnline

20 листопада 2020 1361 0

Агроринок повниться багатьма історіями, як «потягнути лівака» при закупівлі добрив, ЗЗР, як знайти «шабашку» на посівній чи у жнива або навіть «віджати» землю в агрофірми.

Справді от зовсім недавно «миші з’їли» зерна з Держрезерву на 800 млн. Самі ж фермери нерідко розповідають, що їхні працівники примудряються «зливати» пальне навіть під час руху трактора чи продавати «лишні» добрива або ЗЗР. А є історії про те, як іноді такі «професіонали» знімають «торпедо» з GPS-трекером, кріплять його на авто, що рухається паралельно, і вивозять «наліво» зерно цілими фурами... 

alt

 

Історично склалося так, що сільське господарство і крадіжки стали майже невід’ємними речами. Однак багато аграріїв у своєму прагненні оптимізувати всі ресурси фірми та викорінити цю погану звичку у своїх співробітників зробили суттєвий крок уперед.

Чому працівники агрофірми крадуть? Що робити для профілактики? Як виявити та покарати крадія? Говоримо про філософію крадіжок на підприємстві з Максимом Єлісєєвим, експертом, засновником та генеральним директором AgroOnline.

Читати також: AgroOnline: Збиральна кампанія — як не втратити жодної зернини

Крадіжка на підприємстві як відголос «совка»  

Багато нинішніх українських агрофірм буквально «виросли» на руїнах радянських колгоспів, пройшли тривалий шлях від розпаювання сільгоспземель до створення колективних, а вже потім приватних сільгосппідприємств. 

Більшість працівників таких агрофірм теж пройшли цей шлях, але у їхній свідомості преміцно заклався фундамент «колгоспне — спільне, а значить, моє». Тому поняття приватної власності та її недоторканності надто складно приживається в таких умовах і вони готові за звичкою «тягнути додому все, що погано лежить».  

«Чому взагалі крадуть? У радянські і пострадянські часи вони йшли на ці кроки, аби мати можливість годувати сім’ю. Це стало своєрідною звичкою і навіть при наявності заробітної плати та нормальних умов праці викорінити її поки не вдається», — каже Максим Єлісєєв.

До всього, на думку експерта, додається те, що такі люди не звикли до реальних задач із оптимізації виробництва чи тим більше виконання KPI. Часто такі люди не готові до впровадження будь-яких інноваційних рішень. Вони звикли по 30-40 років працювати за однією давно відпрацьованою технологією і рідко зацікавлені в розвитку підприємства, але при цьому встигають щось із агрофірми «привласнити» на свою користь. 

Часто навіть наявність служб безпеки в агрофірмі не може гарантувати захист від неправомірних дій співробітників. Саме тому досі підприємці та самі працівники стикаються як із дрібними крадіжками, так із великими аферами, що можуть поставити під загрозу матеріальні активи компанії.

«Якщо крадіжку вчинила одна людина, то зазвичай вона краде мало. А коли працівники вже домовляються між собою і всі разом включно зі співробітниками служби безпеки, агрономом, механізаторами «урочисто» організовують  крадіжки, то це є змова і масштаби таких крадіжок можуть бути неочікувано великими. Тому до розв'язання цієї проблеми треба підходити комплексно», — упевнений Максим Єлісєєв.

Отже, рано чи пізно ефективний менеджер, який має проблеми із крадіжками на підприємстві, почне шукати розв'язання цієї проблеми.

Читати також: AgroOnline: Як уберегти паї від простою та «шахматки»

Нова філософія бізнесу як інструмент боротьби з крадіжками

Коли сучасний агробізнес вийшов на етап ефективного менеджменту, почали змінюватися підходу до стилю управління. Максим Єлісєєв переконаний: системи матеріальної і нематеріальної мотивації співробітників мають вийти на перший план. А вже додатком до цього стають типові інструменти контролю за всіма матеріально-технічними ресурсами підприємства.

«Агробізнес має по-іншому будувати систему комунікації всередині компанії. І саме пояснення та заохочення до спільних високих результатів можуть зробити більше, ніж інші способи превенції крадіжок. Якщо у колег дружний колектив і вони націлені на єдиний результат, то з етичної точки зору це розцінюватиметься як «підвести свою команду», — переконаний генеральний директор AgroOnline. 

Заохочення, на думку Максима Єлісєєва, стимулюватиме віддачу працівників і вони вчитимуться працювати з іншим настроєм та думками. Тому керівникам агрофірм варто, крім розробки технічних методів превенції крадіжок, працювати з людьми, розробляти мотиваційні схеми, створювати їм такі умови, коли буде більш вигідно працювати, а не красти. 

Максим Єлісєєв, засновник AgroOnline

 

«При такому підході міняється концепція управління і, власне, філософія системи «бізнес-найманий працівник». Люди мають зрозуміти: красти більше неефективно», —  свідчить Максим Єлісєєв.

Коли керівник агрофірми поставить собі за мету ліквідувати злодійство як буденну річ і буде постійно нагадувати про це собі і своїм співробітникам, то з високою ймовірністю зможе сформувати команду, де кожен думає про те, як збільшити зарплату за допомогою своєї праці, а не як знайти новий спосіб «поживитися».

Протидія крадіжкам має стати частиною корпоративної культури підприємства. Прагнення працювати чесно без корисливих спокус потрібно доносити до колективу як одну з головних цінностей. При цьому ТОП-менеджмент має дати зрозуміти своїм людям: незалежно від характеру і ступеня розкрадань, крадіжка залишається крадіжкою і за неї працівник може понести дисциплінарну, адміністративну чи кримінальну відповідальність.

«Коли філософія підприємства побудована так, що людина краде не у «хазяїна», а безпосередньо у всієї команди, то і колектив буде вже інакше ставитися до цієї людини», —  пояснює фахівець.

Як стверджує Максим Єлісєєв, зазвичай сучасні аграрії реагують на ситуації з крадіжками ситуативно, тобто «гасять пожежу» за фактом, а не попереджають її. Основна помилка управлінців полягає в тому, що на превенцію таких дій керівники, директори виділяють тільки частину робочого часу, а людина, яка має ціль щось вкрасти, буде думати й готувати план постійно.

Як виявити крадія на підприємстві

Єдиного способу виявити зловмисників у компанії, на жаль, не існує, проте є декілька простих кроків, які можуть полегшити цей процес. 

Інвентаризація та постійна обізнаність у виробничих процесах

Керівникам варто регулярно проводити інвентаризацію, щоб мати актуальну інформацію щодо наявних одиниць майна, закупленої чи виробленої продукції. При чому, на думку Максима Єлісєєва, колектив має розуміти «включеність» управлінців усіх ланок у цей процес.

«Коли керівник просить виконати якусь дію, але потім не контролює процес і результат, то в співробітників зникає мотивація і вони просто перестануть виконувати призначені дії. Треба створювати такі умови, коли «не можна щось не робити». Інакше це негативно позначиться на робочому процесі, щось стає погано, не так і це впливає на зарплату працівника. І ось тільки тоді це буде працювати», —  запевняє Максим Єлісєєв.

Збір інформації

Якщо з’явилася інформація про крадіжку, то варто зібрати якомога більше інформації про цей інцидент: точний час та дата, коли вперше було помічено, що майно відсутнє; сума втрат; імена працівників, які працювали в господарстві на момент крадіжки тощо.

Діджиталізація

Коли в агрофірмі будь-які процеси можна відстежити за допомогою цифрових сервісів чи систем, то виявити, у який момент «щось пішло не так», стає набагато простіше. 

«Треба знайти золоту середину між інвестиціями, які витрачає компанія на превенцію крадіжок, і обсягами фактичних втрат від них. Якщо перші будуть більшими за другі, то треба міняти підхід. Інакше ніякої ефективності не буде», — каже співзасновник AgroOnline. 

Найчастіше наявність та обізнаність працівників про будь-які інноваційні рішення, що допоможуть ефективно управляти всіма ресурсами, можуть впливати на них на психологічному рівні.

«Якщо мова йде про датчики, пломби тощо, то тут працює сам факт їхньої наявності та можливого контролю. Тобто людина розуміє, що тут з’явилось нововведення і цей процес контролюють. Такий інструмент, звісно, знижує ризики крадіжок. Але наші люди дуже талановиті і вперті: якщо таки захочуть вкрасти, то зможуть це зробити. Тому тут таки краще міняти концепцію управління компанією і колективу, зокрема», — говорить фахівець.

Система AgroOnline як спосіб змінити управління бізнесом

Якщо керівник агрофірми уже спробував багато різних способів, але рівень крадіжок не зменшився, то, цілком імовірно, він може-таки спробувати змінити підхід до управління підприємством. Нині ринок пропонує багато подібних рішень, але з ними треба навчитися працювати самому і всьому колективу.

«Люди часто бояться всього нового і відштовхують його від себе. Така людська фізіологія. Тож впровадити цілком нову систему управління бізнесом буває дуже складно. Буває так, що процент саботажу і відторгнення складає близько 70%», — каже Максим Єлісєєв.

Контроль переміщення техніки в системі AgroOnline

Система AgroOnline на українському ринку працює не так давно, але, за словами свого співзасновника,  має суттєву конкурентну перевагу: вона вчить аграріїв вирішувати проблеми не ситуативно, а бачити кожну задачу як окремо, так і в усьому виробничому комплексі. Тобто має своєрідну місію — розуміти всі проблеми агровиробництва цілісно і давати фермеру не тільки інструмент для їх вирішення, а й для уникнення в майбутньому.

Власне, як запевняє Максим Єлісєєв, будь-яка опція, запропонована системою цілком може дати можливість кожному працівнику більш ефективно виконувати свою роботу і відповідно отримувати більшу результативність. Коли в компанії створений мікроклімат саме в призмі цієї філософії, то будь-хто в агрофірмі буде готовим вчитися і користуватися такою системою як AgroOnline.

«Щоб система знімала питання і з крадіжками у тому числі, вона має вирішувати проблеми кожного працівника безпосередньо. Тобто це все систематична робота з людьми і, по суті, компанія, має жити по-новому», — резюмує Максим Єлісєєв.

Зрештою, дрібні крадіжки, середні або великі розкрадання — усе це насправді явища одного роду, над викоріненням і запобіганням яких потрібно працювати постійно. І ринок пропонує багато варіантів рішень цієї проблеми. Головне — бути готовим вчитись, вчити інших і налаштовуватись на ефективну роботу.

Годі миритися з крадіжками на підприємстві та втрачати ресурси — диджиталізуйтесь! Більш детальну інформацію ви можете знайти на сайті AgroOnline, а також за посиланням можна замовити безкоштовну персональну презентацію продукту.

За інформацією щодо співпраці звертайтесь за телефоном: +38 (050) 937 10 97 (Олег).

© Катерина Капустіна, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus