Реклама
Труба Медведчука — що буде з цінами на дизпаливо після націоналізації трубопроводу «Самара – Західний напрямок»

Труба Медведчука — що буде з цінами на дизпаливо після націоналізації трубопроводу «Самара – Західний напрямок»

22 лютого 2021 1624 0

Окрім вже звичного подорожчання добрив, паливно-мастильних матеріалів та насіння, посівна кампанія-2021 підготувала для фермерів нове випробування. 

Так, Рада нацбезпеки України (РНБО) під час наради 19 лютого 2020 року доручила повернути у державну власність частину нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок». Однак подальше розслідування може спричинити зупинку поставки дизпалива трубопроводом, а також його подорожчання для українських споживачів.

Отже, про значення магістралі «Самара – Західний напрямок» для України, чим для фермерів відіб'ється зупинка поставок дизпалива по ній та чи варто чекати на здорожчання «дизелю» — читайте у нашому матеріалі.

Читати по темі: Зерно, дизель і валюта — ціни

У приватній власності

ТОВ «Прикарпатзахідтранс» (ПКЗТ) експлуатує українську ділянку нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок» протяжністю 1,433 км, який був побудований у радянські часи для прокачування дизеля з Росії в Білорусь, Україну та Європу. Проєктна потужність магістралі складає 3,5 млн т на рік.

Після розпаду СРСР, нафтопродуктопровід потрапив у власність російської Транснафти. У 2011 році суд визнав за Україною право власності ділянки нафтопродуктопроводу.

Але у 2015 році люди з оточення Віктора Медведчука через підставних осіб викупили у росіян акції ПКЗТ і через суд скасували передачу Україні нафтопродуктопроводу. 

Цікавим фактом є те, що засновником «Прикарпатзахідтранс» є швейцарська компанія «Інтернешнл Трейдінг Партнерс АГ», кінцевим власником якої є громадянин Німеччини Анатолій Шефер. А з 2019 року трубопровід на 51% належить білоруському олігарху Миколі Вороб’ю.

Пізніше було встановлено, що експерт свідомо виклала висновки в інтересах приватного суб’єкта господарювання. Таким чином ТОВ «Прикарпатзахідтранс» на підставі судового рішення, що базувалося на свідомо неправдивому висновку експерта, безпідставно отримало у власність частину магістрального нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок», яка має важливе народногосподарське та оборонне значення.

Роль ПКЗТ на ринку дизпалива

У 2020 році обсяг ринку дизельного пального становив 7,4 млн т. Імпорт дизпалива в Україні складав 6,26 млн т, зокрема із Росії — 2,6 млн т, Білорусі — 2,2 млн т, Литви — 621 тис. т. Крім того, через українські порти було поставлено 776 тис. т дизпалива.

Варто зазначити, що майже третину дизельного пального в Україну імпортувала група компаній Wexler Group, засновником та головним акціонером якої є Петро Белз. Зокрема, у 2020 році компанія поставила в Україну 2,1 млн т дизпалива з білоруських та російських нафтопереробних заводів.

Петро Белз також є власником ТОВ «Анвітрейд», що контролює роботу нафтопродуктопроводу«Самара – Західний напрямок». Крім того, у журналістських розслідуваннях братів Белзів пов'язують з Віктором Медведчуком, адже «через них, як підставних осіб, олігарх заробляє на паливному бізнесі». 

Основні обсяги дизелю Wexler поставляла компанії Альянс Ойл Україна — АЗС Shell, афілійованій компанії Анвітрейд і Глуско Україна, яка управляє мережею АЗС Glusco. Глуско Україна, своєю чергою, через Proton Energy належить Нісану Моісеєву — компаньйону Віктора Медведчука. Проте управління мережею наразі здійснює Wexler Group та компанія Unimex Holding Бориса Ганжи.

Так, основні поставки здійснювались по трубопроводу «Самара – Західний напрямок», а також з термінала в білоруському Гомелі, де дизель з білоруської частини нафтопроводу завантажується в залізничні цистерни і постачається в Україну. 

Голова парламентського комітету енергетики та ЖКП Андрій Герус зазначив, що нафтопродуктопровід почав працювати ще у 2016 році і на той час покривав 40% українського споживання дизелю. Проте після зміни влади в Україні із серпня 2019 року на поставки «трубою», а також на поставки скрапленого газу із Росії було введене спеціальне мито, яке становить 4% від вартості, що призвело до суттєвого зниження поставок трубопроводом. 

«Якщо влітку 2019 року поставки трубопроводом становили понад 200 тис. т на місяць, то у 2020 році вони суттєво знизилися і в середньому складали близько 40 тис. т на місяць», — пояснив Андрій Герус. 

На думку Андрія Геруса, у випадку припинення роботи нафтопродуктопроводу, українці не відчують суттєвих змін у кількості палива та його вартості.

«За останні 1,5 роки відбулася диверсифікація і сьогодні залежності від роботи дизельпроводу немає. Тому чи буде він працювати, чи не буде — не є критичним питанням для України», — наголосив урядовець. 

Варто зазначити, що одними з основних споживачів дизпалива в Україні є аграрії, які споживають близько 23% всього його обсягу. Так, на кожні 1000 грн вирощеної продукції припадає понад 11,5 кг дизпалива. В середньому аграрне господарство із земельним банком близько 8 тис. га споживає близько 500 т дизельного палива на рік — по 250 т на посівну і збиральну кампанію. 

Читати також: Морози та рекордні снігопади: Як вони вплинуть на озимі та весняну посівну

Чи варто чекати здорожчання та дефіциту

Збільшення ціни на нафту у світі, що триває останні місяці, вже позначилось на вартості нафтопродуктів в Україні. Зокрема, деякі мережі АЗС почали підвищувати ціни ще в кінці листопада минулого року.

Так, нафта почала дорожчати майже одразу після президентських виборів в США, а через кілька тижнів стрімко почали змінюватися ціни й в українському роздробі. Окрім цього, на вартість нафтопродуктів також впливало коливання курсу гривні до долара і євро.

Після підвищення цін в кінці листопада 2020 року, за даними консалтингової компанії «А-95», вартість дизельного палива досягла 26,16 грн/л, а на деяких АЗС ціна наближається до 29 грн/л, коли в кінця листопада середня ціна по Україні становила 23,63 грн/літр.

«До 10-го лютого ціна на нафту сягнула понад $61 за барель. Саме це і призвело до зростання закупівельних цін на пальне: на бензин — понад $100/т, і на дизельне паливо — більш як $60/т», — наголосив маркетинг-директор мережі АЗК ОККО Василь Дмитрів.

Ціни на дизельне паливо зігдно minfin.com.ua
Ціни на дизельне паливо зігдно minfin.com.ua

Директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн акцентував, що рішення РНБО про націоналізацію нафтопродуктопроводу «Прикарпатзахідтранс» призведе до зупинки постачань по магістралі, але не зумовить дефіциту й істотного зростання цін на дизельне пальне.

«Український ринок максимально диверсифікований, і замістити 50 тис. т трубопровідних постачань у місяць, які випали, буде нескладно. Це відбудеться як шляхом переорієнтації трубопровідних обсягів на відвантаження залізницею, так і шляхом резервів внутрішнього нафтоперероблення та імпорту морем», — зазначив він.

Так, щонайменше 20-30 тис. т додатково надійде в Україну з білоруського терміналу в Гомелі, де здійснюється перевалка російського дизпалива з нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок» на залізничний транспорт. Також із березня очікується збільшення імпорту російського дизпального залізницею через східний кордон. Великий запас потужностей з приймання залишається в українських портів — їх задіяно менш ніж на 30%. Також можна розраховувати на невелике збільшення постачань із Білорусі.

Крім того, Сергій Куюн додав, що в компанії не виключають можливість незначного збільшення цін на дизпаливо.

«Можливе підвищення гуртових цін на дизпаливо у центральних і західних регіонах на 1-1,5%, де переважно розподілялося «трубопровідне» дизпаливо», — розповів експерт. 

Читати ще: Що буде з цінами на сільгосптехніку після рекордного подорожчання сталі

Що кажуть фермери? 

Наразі фермери припускають, що зупинка поставки дизпалива через нафтопродуктопровід «Самара-Західний напрямок» вплине на хід посівної кампанії 2021 року. Так, заступник директора ТОВ «Лан» Сергій Маловік вважає, що фермерам все ж варто чекати здорожчання цін на дизельне пальне та, по можливості, придбати його наперед.

«Думаю, що перекриття трубопроводу вплине на всіх, адже, ймовірно, ціна на дизпаливо зросте. Це стосується не тільки аграріїв, а й всього населення України. Наразі ми вже закупили 80-90% всього об'єму дизпалива на посівну, адже маємо ліцензію. Проте що робити фермерам, які її не мають? Сподіваємось, що це не стане проблемою посівної-2021», — зазначив Сергій Маловік.

Керівник «Україна-Агро-2С» Олег Скринчук, своєю чергою, додав, що вартість дизпалива і так зросла, а ті, хто не придбали пальне заздалегідь, можуть опинитись у невигідній ситуації.

«Ми витрачаємо десь 300 т дизпалива на сезон. Вже запаслись дизпаливом на посівну. Чесно кажучи, незрозуміло чого чекати, оскільки це може потягнути за собою здорожчання дизпалива. Думаю, що аграрії, які затягнули з придбанням дизпалива для посівної, можуть «попасти» на гроші», — акцентував Олег Скринчук.

Отже, перекриття поставок трубопроводом «Самара – Західний напрямок» може зіграти не на користь українським аграріям та збільшити витрати на посівну кампанію-2021. Якщо у вас є думки з цього приводу — пишіть в коментарях!

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2021 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою