Морози та рекордні снігопади: Як вони вплинуть на озимі та весняну посівну

Морози та рекордні снігопади: Як вони вплинуть на озимі та весняну посівну

19 лютого 2021 4337 0

Погода завжди була популярною темою обговорень фермерів. Початок 2021 року з його снігопадами, льодовими дощами, ожеледицями, давно небаченими морозами чи подекуди різкими коливаннями до плюсових температур змушує українських фермерів знову серйозно занепокоїтись. Як усе це переживуть озимі та чого чекати від весняної посівної? 

Ясна річ, опади — це добре за замовчуванням, враховуючи їх шалений дефіцит на більшості території України протягом попередніх років. Але разом із експертами спробуємо розібратися в усьому по черзі.


Погода-2021 у фактах 

Протягом січня 2021 року в Україні спостерігалася дуже тепла погода і на всій території денні температури підвищувалися до +5…+9°С , на півдні — до +10…+15°С. Загалом, середні добові температури перевищували норму на 5-14°С. 

Переміщення циклонів та їх атмосферних фронтів через територію України обумовило опади на всій території у вигляді дощу та мокрого снігу. В окремих районах спостерігалося налипання мокрого снігу, ожеледь, поривчастий вітер. Пізніше до цього додалися сильні вітри, хуртовини, снігові замети та ожеледиця.

Погоду в Україні на початку лютого визначали дуже активні синоптичні процеси, пов’язані із переміщенням через територію країни серії циклонів. 

У більшості областей спостерігалися складні погодні умови як для населення, так і галузей економіки. Різноманітні за видом та інтенсивністю явища — сильний сніг, хуртовини, снігові замети, дощ, ожеледі, налипання мокрого снігу та поривчастий вітер відмічалися майже на всій території. 

У північній половині країни переміщення південно-західних циклонів зумовило зниження середніх добових температур у найхолодніші дні до показників на 6-9°С нижче норми. Метеорологи зафіксували зниження мінімальної температури повітря до -17...-23°С.

При цьому на півдні та сході країни було значно тепліше — максимальна температура у найтепліші дні підвищувалася до +7…+10°С, у крайніх південних районах — до +11…+17°С.

Середня температура повітря на цій території виявилося значно вищою за норму. 

Крім того, кількість опадів у першій половині лютого майже на всій території у 1,5-4,5 разу перевищила норму. 

Читайте також: Агротренди: Менше води — більше ефективності 

У багатьох районах центральних та західних областей випала місячна і більше норма опадів. Встановлення або відновлення снігового покриву було сприятливим фактором перед черговим похолоданням.

Зрештою, у минулому 2020 році агрокліматичні умови були дещо схожі в плані температурних режимів у регіонах. Однак, за попередніми оцінками, у нинішньому сезоні кількість опадів у зимовий період може бути набагато більшою, ніж торік. Як свідчать дані сервісу МетеоФарм, торік січень і лютий були менш щедрі на опади, ніж у 2021 році.


Що говорять фермери

Низькі температури змушують фермерів трохи нервувати через те, чи витримають посіви озимих сильні перепади температур. Особливо це актуально для тих регіонів, де сніговий покрив відсутній або зовсім незначний.  

«Морози до -20°С, сніговий покрив на полях менше 1 см. Вітер з ніг валяє!», — писав у соцмережах фермер із Запоріжжя Сергій Завгородній у середині лютого.

Про схожу ситуацію в Братському районі на Миколаївщині також повідомив фермер Сергій Клобудський.

«Не знаю, як озимина витримає такі низькі температури! Це просто жах, майже до кінця лютого передають критично низькі температури. Сильний вітер здуває весь сніг в посадки і траси», — ділиться чоловік.

Більш того, на багатьох полях, які якраз, навпаки, добре вкриті снігом, через перепади температур утворилася так звана «кірка», яка обмежує доступ кисню до рослин.

При цьому думки фермерів про подальші дії розділилися. Одні кажуть, що протягом 40 діб під снігом озимі культури цілком комфортно себе почувають. Проте, якщо цей період затримається на довше, то існує ризик того, що озимі пшениця, ячмінь і ріпак просто можуть «задихнутися». Схожа ситуація, як свідчать фермери, була на початку 2000-х років. У таких випадках дехто припускає, що навесні якусь частину посівів доведеться пересівати.

 

Інші ж фермери кажуть, що льодову кірку на полях зараз можна ламати за допомогою кільчасто-шпорових котків чи борін. Такі агротехнологічні операції допоможуть зруйнувати льодовий покрив та забезпечити рослини необхідним киснем. На думку заступника директора агрофірми «Інтер-Агро-База» Сергія Макухи із Чернігівщини, робити висновки про стан озимих культур на його полях поки що рано. На перший погляд, морози рослинам не страшні, адже сніговий покрив достатньо їх захищає. Швидше за все, станом на середину лютого посіви в задовільному стані. 

 

«Усе залежить від того, як танутиме сніг. Якщо відлига змінюватиметься морозами, то озимі можуть задихнутися, а відтак буде випадання посівів. Крім того, у нашому регіоні випало досить багато снігу, тому під час відлиги можна цілком чекати на повені та підтоплення полів. А через «дзеркала» може загинути багато рослин і це негативно відобразиться на врожайності сільгоспкультур», — зазначив фермер. 

Сергій Макуха додає, що насправді «зайвої» вологи в сільському господарстві не буває, тому нинішня ситуація цілком може добре позначитися на розвитку ярих культур у цьому сезоні. Хоча тут теж можуть бути свої ризики з відтермінуванням посівів у правильні дати через ймовірну надмірну вологу в полях.

Читати також: Станіслав Стець: Я «на коні» навіть при врожайності зернових 2 т/га 


Опади і волога: що кажуть експерти

У більшості випадків фермери розцінюють опади нинішньої зими з позитивної сторони, оскільки таким чином у метровому шарі ґрунту мав би відновитися належний рівень вологи. У деяких місцях був утворений сніговий покрив висотою 10-35 см.

«Велика кількість снігу — це тільки позитив, адже в ґрунтах буде більше вологи. Загроз паводків немає. Ґрунти протягом останніх років були настільки пересушені, що всю цю вологу поглинуть максимально швидко», — каже директор Інституту водних проблем та меліорації НААН Михайло Ромащенко

 

 

За словами експерта, у деяких районах Одещини, наприклад, подекуди випало близько 120 мм опадів, але сніговий покрив через відносно високі денні температури вже зник.

Зрештою, у тих областях, де є великий сніговий покрив, на початок весняно-польових робіт буде відмінне забезпечення грунтів вологою.

 

 

«Але насправді вегетація озимих і ярих культур навесні залежатиме від подальших опадів. Бо якщо дощів не буде по 2 чи більше місяців, то наші фермери, на жаль, швидко забудуть про зимові снігопади і достатнє вологозабезпечення. Цих опадів не вистачить на все літо», — зазначив Михайло Ромащенко.

 

Схожу думку висловила начальниця відділу агрометеорології Українського гідрометцентру Тетяна Адаменко. Вона каже, що в багатьох районах сніг ліг на не дуже промерзлий ґрунт, висота промерзання становила всього 15-20 см.

Це говорить про те, що під час танення волога не стече в річки, а піде в ґрунт і створить запас води. 

При цьому варто також пам’ятати: стрімке танення снігу може призвести до поверхневого стоку з полів і змивання добрив у річки.

Водночас Тетяна Адаменко попереджає про суттєву загрозу, пов’язану подекуди з відсутністю снігу. У тих регіонах, де зараз немає снігу або його шар дуже тонкий, із приходом морозів земля може сильно промерзнути і можуть виникнути серйозні проблеми з озимими. Отже, попри снігопади, які вкрили частину території України, ситуація з урожаєм у 2021 році буде досить відрізнятися.

«Херсонська, Одеська, Миколаївська, Запорізька, Донецька, Луганська та більша частина Харківської областей практично без снігу. Сніговий покрив заввишки 1-3 см — це дуже мало», — сказала Тетяна Адаменко.

У тих районах, де вже були морози до -23°C, сніговий покрив високий і сягає подекуди до 40 см, тому, як переконана фахівчиня, є великі шанси зберегти урожай. Однак сильне похолодання без належного шару снігу ставить під велику загрозу перезимівлю озимих культур у «малосніжних» областях, зокрема на Півдні та Сході України. А, між іншим, щоб зберегти посіви озимих при температурах -15°C, необхідна висота снігу складає понад 5 см.

Читати по темі: Агропогода: Як оцінити вологозабезпеченість та теплозабезпеченість поля


Як себе почувають озимі 

Відповідно до офіційних польових звітів, у середині лютого 2021 року озимі культури та багаторічні трави знаходяться у фазі зимового спокою. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих становить -1°C...-3°C та не є загрозливою для їх перезимівлі. Однак небезпека пошкодження озимих культур зберігається на посівах, де тривалий час утримуватиметься льодова кірка чи застій талих вод.

Аналіз даних відбору монолітів озимих культур (пшениця, жито, ячмінь) за водним прискореним методом та традиційним монолітним методом у Луганській, Київській, Хмельницькій, Полтавській, Чернігівській, Черкаській областях показав, що рослини перебувають в фазах сходи – кущіння, мають добру регенераційну здатність при відрощуванні. Зрідженості не виявлено. 

«За даними спеціалістів Київської, Хмельницької областей пошкодження озимої пшениці та ячменю у відібраних зразках складає 5-8%», — кажуть фахівці Держпродспоживслужби.

Зрештою, лабораторні аналізи показали, що на рослинах є збудники борошнистої роси, септоріозу, кореневих гнилей.

Плюсом таких екстремальних погодних умов (перезволоження ґрунту, застій води, промерзання ґрунту та снігова льодяна кірка на поверхні ґрунту) є те, що зменшується кількість гризунів на полях. 

«За попередніми даними, у південних та західних областях загибель гризунів від крижаної кірки та затоплення нір становить від 10 до 20%. Але є висока ймовірність, що через цілорічну активність полівки і строкатки все одно шкодять посівам озимих культур навіть під снігом завтовшки до 20 см», — роблять висновок у Держпродспоживслужбі.


Логістика з нюансами

Ні для кого не секрет, що для комунальників в Україні зима завжди настає раптово і вони ніколи не готові до боротьби зі стихією. Тож потужні снігопади та ожеледиця із початку 2021 року частково паралізували головні автомобільні артерії країни. Отже, подекуди в агрофірмах через несприятливі погодні умови могли виникати нюанси із поставками реалізованого зерна чи іншої продукції. А самі перевізники нерідко зазнавали додаткових витрат на пальне, оплату «простою», харчування та перебування водіїв у таких «снігових» заторах. 

«Узимку в Україні досить розповсюджена і звична ситуація, коли сніг на дорогах ускладнює рух зерновозам та іншим вантажівкам, а через це є затримки з доставкою. Однак якщо мова йде про експортні поставки, то тут особливих проблем не виникає, оскільки частіше задіяні залізничні перевезення, які легше «переживають» снігопади і заметілі», — каже засновник сервісу пошуку зерновозів Zernovoz.ua Олександр Мащенко.

З огляду на такі обставини, складнощі можуть виникнути у переробних підприємств, наприклад, ОЕЗів, спиртових та комбікормових заводів.

За словами Олександра Мащенка, вони мають менший запас зберігання сировини для переробки, рідше користуються залізницею для доставки і будь-які затримки зерна можуть негативно позначитися на робочих процесах.

«Для переробного заводу зупинка через нестачу сировини — велика проблема. І нерідко деякі з них готові платити більше за ту ж пшеницю чи соняшник, але швидше доставити її в негоду навряд хто зможе. Адже всі перевізники знаходяться в схожих умовах. Тому ситуативно десь може вирости закупівельна ціна на сировину, але глобально ринок це не розбалансує», — переконаний експерт.

На щастя, як каже Олександр Мащенко, затримки в логістиці через снігопади в Україні тривають недовго і традиційно через 1-3 дні все повертається в стабільний режим роботи. 

Через погодні умови іноді доводилося коригувати свою роботу і в компанії LNZ Group. Відправки посівного матеріалу, як запевняє адміністратор платформи LNZ web Микола Мандра, відбуваються своєчасно, але от щодо агрохімії виникають нюанси.

«Наразі з відправкою засобів захисту рослин потрібно зачекати, тому що при низьких температурах вони можуть перемерзнути і втратити свої властивості. Ми формуємо всі замовлення від наших клієнтів і поки що зберігаємо їх у нас на складі. Як тільки будуть допустимі температури повітря, будемо відправляти продукцію», — говорить Микола Мандра.

За його словами, представники компанії попереджають своїх клієнтів про таку ситуацію завчасно і зазвичай фермери з розумінням ставляться до цього.

Ще снігопади, льодові дощі та критично низькі температури ускладнювали роботу різних портових терміналів в Україні. Час від часу протягом січня-лютого на веб-ресурсах з'явилася інформація про те, що через несприятливі погодні умови деякі порти робили паузу й тимчасово призупиняли перевалку вантажів.

За інформацією від наших джерел, працівники портів відмічали те, що під час снігопадів рух автомобільними трасами був подекуди обмежений і коли автошляхи відкривалися знову, то великі потоки зерновозів одночасно в короткий термін заїжджали в портові термінали.

Також, за інформацією портовиків, уперше за останні 3 роки у портах Миколаївського регіону була оголошена льодова кампанія, яка ускладнила судозаходи.

Для заходу суден в порти, розташовані уздовж Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу (БДЛК) із теплоходів формувалися льодові каравани.

При проході каналу і постановці суден біля причалів, буксири льодового класу зазвичай використовували для обколювання льоду, що як наслідок впливало на вартість і час постановки суден.

Читати ще: Від сходу до заходу: як відрізняється сума активних температур по регіонах і на що це впливає

Отже, сніг та морози в Україні на початку 2021 року мають як багато позитиву, так і ховають у собі багато ризиків. Але яким буде нинішній агросезон, покаже тільки зібраний урожай.

© Катя Капустіна, Kurkul.com, 2021 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою