«Надбавка» за оренду землі на Київщині — у чиї кишені збирається тіньова оплата?

«Надбавка» за оренду землі на Київщині — у чиї кишені збирається тіньова оплата?

10 березня 2021 2393 0

Ця історія почалась з дзвінка аграрія, який, опинившись у складній ситуації, хоче прийти до чесного та справедливого рішення.

Так, засновник ТОВ «Расавка» Анатолій Шевчук ризикує втратити право оренди 136 га комунальних земель, які оброблялися ним на підставі тимчасової угоди. Більш того, нові конкуренти почали платити пайовикам господарства за перехід до нового орендаря.

Фермери нерідко стикаються з недобросовісною конкуренцією, яка позбавляє їх орендованих земель.

Приклад Анатолія Шевчука може показати багатьом, наскільки ризикованим є аграрний бізнес в Україні, де в будь-який момент ти можеш залишитись без основного засобу виробництва — землі.

Отже, що трапилось, чиї тепер ці землі і що робити — розбирався Kurkul.com.

Родинна справа 

Анатолій Шевчук, керівник ТОВ «Расавка»

ТОВ «Расавка», що на Київщині, функціонує з 2000 року. За словами Анатолія Шевчука, спочатку агрофірма працювала в злитті з ТОВ «Інтер-Агро», проте у 2005 році відокремилась. 

На початку у розпорядженні господарства були орендовані землі в с. Кузьминці, Гребені, Пивці та Яблунівка, які дістались засновнику «у спадок» та стара техніка: трактор К-700, 4-метрові культиватори КПС і сівалка СЗ-3,6

«Тільки у 2005 році ми почали працювати окремо. Тоді ми придбали трактор МТЗ, що було для нас неабияким досягненням», — розповідає засновник ТОВ «Расавка».    

Сьогодні ж земельний банк господарства становить понад 600 га. Тут сіють пшеницю, соняшник, ріпак та сою. За цей час вдалось кардинально оновити технічний парк: придбати трактор і зернозбиральний комбайн New Holland, два комбайни John Deere та самохідний обприскувач. Крім того, у 2017-2018 рр. був збудований елеватор, який надає послуги зі зберігання та доробки сусіднім господарствам. 

«Звісно ми не стояли на місці: купили нову техніку, розширили зембанк, удосконалили технологію вирощування. Наразі вже сіємо все по навігації, трактор сам їде, як йому треба, до того ж придбали самохідний обприскувач із GPS-навігацією. Елеватор збудували. Тепер у нас працює 10 працівників», — зазначив Анатолій Шевчук. 

Читати по темі: Як перемогти у війні за паї — фронтові будні фермера

Згодом до справи батька долучився і син Максим, який став комерційним директором підприємства, тож агрофірма стала родинною справою.

Перипетії земельної історії

Підприємство обробляє 610 га землі, з яких 475 га орендуються у місцевих жителів, а близько 136 га — землі комунальної власності, надані в оренду у 2016 році на умовах тимчасового договору зі Ржищівською міською радою.

«Ця земля заростала бур'янами. Її були тільки раді віддати в оренду, тим паче розташування ділянок не дуже вигідне — горби над річкою», — розповів Анатолій Шевчук. 

Оплата за оренду ділянок становила 12 % від — 2135,56 грн. Сумарно за 136 га фермер сплачував 289 987,69 грн. Крім того, депутатом Київської обласної ради Русланом Кузьменком, який, за словами Анатолія Шевчука, «користуючись адмінресурсами, керує Ржищівською територіальною громадою», була ініційована додаткова плата у розмірі 6 % від НГО, яку доводилось сплачувати на окремий банківський рахунок.

«Була така умова, що я повинен сплатити ще 6 %, якщо хочу працювати. Якби не сплатив, ділянки віддали б тому, хто погодився», — акцентував фермер. 

Засновник ТОВ «Расавка» зазначив, що у 2020 році Русланом Кузьменком було підняте питання оплати оренди за 2021 рік наперед, оскільки у бюджеті не вистачало коштів.

«Руслан Кузьменко покликав мене до себе і попросив заплатити оренду за ці 136 га наперед, аргументуючи це тим, що грошей на заробітні плати вже немає. Ну я пішов назустріч і «зі скрипом» заплатив ці кошти, заганяючи себе у кредити», — наголосив Анатолій Шевчук. 

Так, підприємство у 2020 році наперед сплатило офіційний податок у розмірі 12% від нормативно грошової оцінки землі — 289 987,69 грн та ще 6 % — 155 762 грн. 

Читати ще: Як продати або купити землю — покрокова інструкція для фермера

2 жовтня 2020 року Ржищівською міською радою фермеру було надано рішення про укладання тимчасової угоди щодо відведення земельних ділянок площею 135,79 га в оренду терміном на рік.

Проте, 11 лютого 2021 року відбулася позачергова сесія Ржищівської міської ради, де головним питанням було збільшити надходження від оренди комунальних земель.

«Мене повідомили за пів години до сесії, що будуть вирішувати кому віддавати землю в оренду, адже з'явилось підприємство, яке готово платити 11 тис. грн за гектар замість моїх сумарних 18 %», — розповів аграрій.

На сесії було прийнято рішення віддати ці землі іншому користувачу — Олені Новашок, яка написала заяву 10 лютого 2021 року. Вона мала орендувати землю на таких самих умовах, як і Анатолій Шевчук — під 12 % НГО на рік за договором. Згідно з даними YouControl, Олена Новашок раніше обіймала посаду керівниці Управління держгеокадастру в Ясинуватському районі Донецької області та не займається господарською діяльністю.

«Виходить мене просто ошукали і віддали мою землю невідомій особі, не дивлячись на те, що я працюю вже 20 років, активно беру участь у життя міста та ще й іду на всі поступки муніципалітету», — зазначив Анатолій Шевчук.

Читати також: Геннадій Костенко: Після претензії за затримку постачання залишився без насіння взагалі 

Аграрій наголошує, що ці землі необхідно виставити на земельний аукціон для чесного розв'язання питання та вимагає анулювати це рішення та припинити тиск на фермерів. 

Дивіться також: Вартість сільськогосподарської землі в Україні 

Анатолій Шевчук додав, що Руслан Кузьменко має намір фермерувати та «переманює» його орендарів, обіцяючи більшу орендну плату.

«Він себе називає керівником територіальної громади, хоча ми його не обирали і офіційною керманичкою громади є Чорненька Христина. Крім того, Руслан Кузьменко казав мені, що хоче брати паї в оренду й пропонував моїм орендарям 15 тис. грн за укладання угоди з ним. Хоча за ту землю і 4 тис. грн/га на рік багато», — наголосив фермер.

Неофіційний керманич громади

Руслан Кузьменко у 2006-2007 рр. (6-е скликання ВРУ) був помічником екс-члена «Партії регіонів», Петра Мельника. У 2015 році — депутат від «Блоку Петра Порошенка» в Київській обласній раді. Тут за округом №81 бізнесмен представляв м. Ржищів.

В кінці 2016 року — глава політичної сили «Солідарність» в Києві. Обійняв цю посаду в облраді після того, як екс-заступник міністра регіонального розвитку Лев Парцхаладзе пішов із займаної посади керівника фракції.

Згідно з системою YouControl Руслан Кузьменко є керівником ТОВ «Юридична компанія «ЕС ЕНД ПІ» та учасником багатьох діяльних компаній.

 

У ЗМІ зазначають, що політик та бізнесмен є широко відомим у м. Ржищів, адже з 2014 року є президентом «БФ «Фонд Руслана Кузьменка» та співзасновником ГО «Заради миру в Україні».

Наразі він представляє місто в Київській обласній раді. У виданні Рoliteka.net зазначають, що Руслан Кузьменко у м. Ржищеві «впливова персона». Крім того, депутат-бізнесмен є одним з основних ідеологів створення Ржищівської територіальної громади, куди зобов'язали увійти навколишні села. У ЗМІ наголошують, що зроблено це було не добровільно, без будь-яких обговорень громадськості і прийняття людьми одностайного рішення. 

Редакція Kurkul.com вже направила офіційні запити із проханням прокоментувати ситуацію до Руслана Кузьменка та Чорненької Христини. Ми отримали відповідь від голови Ржищівської міської територіальної громади Чорненької Христини:

Kurkul.com: Чому на позачерговій сесії Ржищівської міської ради 11 лютого 2021 року було прийнято рішення про укладання тимчасової угоди (оренди) для земель площею 135,79 га новому орендарю? Які було підстави для такого рішення? 

Чорненька Христина: На позачерговій сесії Ржищівської міської ради Київської області рішення про укладання тимчасової угоди (оренди) на земельні ділянки загальною площею 135,79 га не розглядалось та не приймалось.

Kurkul.com: Олена Новашок, згідно з даними YouControl, не займається господарською діяльністю. Чому було вирішено передати землі в оренду їй?

Чорненька Христина: Відповідно до частини 2 статті Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель комунальної власності, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу місцевого самоврядування. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане розташування та розмір земельної ділянки. Органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки комунальної власності у користування забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Kurkul.com: Чому дані землі не було виставлено на аукціон?

Чорненька Христина: Дані земельні ділянки не включались до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону у зв'язку з тим, що відповідно до Генерального плану м. Ржищів дані земельні ділянки відносяться до запланованих під житлову забудову та включені до інвестиційних пропозицій під розміщення об'єктів промисловості. Землі для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту в Генеральному плані м. Ржищів відсутні.

Kurkul.com: Анатолій Шевчук, засновник ТОВ «Расавка» розповів, що Руслан Кузьменко зобов'язав його платити за ці землі додаткові 6% на окремий рахунок., аргументуючи це тим, що в разі відмови віддасть землі іншому фермеру. Прокоментуйте цю інформацію, будь ласка.

Чорненька Христина: Виконавчий комітет Ржищівської міської ради Київської області не вповноважений надавати коментарі по даному питанню. Радимо вам звернутися безпосередньо до депутата Київської обласної ради Кузьменка Руслана Олександровича.

Відповіді від Руслана Кузьменка наразі отримано не було. Ми обов'язково доповнимо статтю його коментарями, як тільки їх отримаємо, аби висвітлити його точку зору.

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2021 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою