Реклама

Геннадій Костенко: Після претензії за затримку постачання залишився без насіння взагалі

Геннадій Костенко: Після претензії за затримку постачання залишився без насіння взагалі

Геннадій Костенко

директор ФГ «Кайман А»

16 лютого 2021 1377 0Читати досьє

Попри вчасно внесену передоплату за насіння Pioneer на 355 тис. грн в листопаді, компанією Corteva було прострочено терміни поставки насіння на місяць. Після численних розмов з регіональними торговими представниками, фермер, згідно з умовами договору, написав лист-претензію. Але після скарги компанія вирішила взагалі не поставляти насіння фермеру і виплатити йому компенсацію у розмірі 13 тис. грн. Як тримати себе в руках та захищати свої інтереси у таких ситуаціях, розказав нам Геннадій Костенко, керівник ФГ «Кайман-А»

Kurkul.com: Розкажіть, що у вас сталось? 

Геннадій Костенко: Я фермерую з 2016 року на 150 га землі. Перший раз співпрацювали з компанією Corteva у 2017 році. Тоді ми придбали насіння соняшнику Pioneer і конкретно на ньому «попали», адже отримали врожайність 0,4 т/га. 

Представники компанії приїздили і почалися розмови, про те, що у мене вовчок на полі, хоча ці гібриди всі стійкі до нього. Казали також, що мало було добрив, тому гібриди не спрацювали. А як це мало добрив, коли я дав 700 кг/га гарним розкидачем?

Проте у минулому сезоні ми вирішили посіяти залишки того самого насіння на площі 70 га і отримали гарну врожайність. Сівбу проводили сівалкою суцільного висіву. Але ми так і не дійшли до висновку, чому така різниця у врожайності. На основі останніх показників я вирішив спробувати знову із цим брендом насіння. 

У вересні 2020 року я мав розмову з менеджером компанії Володимиром Давиденко. Я йому пояснив, що хочу взяти насіння або в кредит, або зі 100% передоплатою. Я надав фінансовий звіт за 2019 рік, за результатами розгляду якого мені погодили кредитну схему 30/70 з дещо більшою вартістю насіння. Я погодився і вніс передоплату. 

Kurkul.com: Яку партію насіння Ви замовили та на яку суму? Чи був укладений між Вами і компанією договір?

Геннадій Костенко: Я замовив 300 мішків насіння кількох гібридів. На момент укладання договору, коли вони назвали ціну, була суттєва різниця між вартістю насіння для мене і для агрохолдингу, ціни якого я знав. Проте я хотів «в білу» купити насіння. Навіть довелось зробити кілька дзвінків, щоб мені знижку надали. Потім вони ще просили не розголошувати цю інформацію. 

Ми підписали договір, згідно з яким була проведена передоплата у розмірі 355 тис. грн. Замовляв насіння на суму майже 1,2 млн грн. Ще й із запасом взяв, щоб кращу ціну отримати і щоб вистачило на декілька років. 

Читати ще: Олександр Голомах: Ціна на соняшник впаде майже вдвічі

Kurkul.com: Коли за умовами договору компанія повинна була здійснити поставку?

Геннадій Костенко: Я сплатив передоплату 5 листопада 2020 року, тобто умови договору я виконав день у день. А поставка насіння повинна була бути 30 грудня 2020 року. Все згідно з договором. 

Kurkul.com: Що сталось далі? 

Геннадій Костенко: 25 грудня 2020 року мені подзвонили представники компанії з вимогою надати фінансову звітність за 2020 рік. Це після того, як договір був підписаний і я вніс передоплату.

Ми невелике підприємство і звіт зазвичай здаємо в березні. Я розумію, що повинен надати фінансовий звіт, але як можна це зробити заздалегідь та ще й під Новий рік? Я ж за 2019 надав. Я і сказав, що надам звіт 1 березня, а мені відповіли, що в такому разі насіння компанія поставити не зможе.

По суті, 2 місяці вони користувались вже оплаченим насінням, постійно мені надсилали сертифікати на насіння й казали, що воно в резерві для мого ФГ.

Якщо передумали мені давати у кредит, призначили б інші умови оплати, 50/50 або 100% одразу. Я б взяв кредит у фінустанови. 

Kurkul.com: Тобто компанія відмовилась поставляти насіння?

Геннадій Костенко: Річ у тім, що письмової відмови спочатку не було, було реальне затягування поставки, оскільки я відмовився надати звіт до 1 січня 2021 року. 

Згідно з умовами договору, на порушення строків поставки нараховується пеня. Я повідомив компанію, що маю написати лист-претензію, бо не знаю, чого від них чекати і як завершиться цей діалог. 

В результаті вони 12 лютого 2021 року надали відповідь на цей лист-претензію, у якій йдеться про те, що поставляти товар компанія мені не буде через причини, які не залежать від Corteva. 

Читайте також: Дмитро Оцабрик: Ринок дистрибуції України прогнувся під великих виробників

Kurkul.com: Які були основні пункти листа-претензії?

Геннадій Костенко: Я розрахував максимальну вартість компенсації — понад 118 тис. за день прострочення поставки. Сумарно за 14 днів — практично 2 млн грн, але я розумів, що стільки мені ніхто не заплатить і компанія пришле зворотну відповідь зі своєю сумою. 

Kurkul.com: І яку суму було нараховано компанією?

Геннадій Костенко: Трохи більше 13 тис. грн. Розумієте, щоб правильно розрахувати пеню, потрібно знати як це робити та мати відповідну освіту. А оскільки в договорі прописано, що облікова ставка ВВП може бути не більше, ніж 10%, то я й взяв максимальні цифри, помножив на кількість днів й отримав таку суму. Оскаржувати розрахунки я й не збирався. Я просто хочу отримати насіння. 

Редакція Kurkul.com звернулась за коментарем до аграрного правника, управляючого партнера «Kosovan Legal Group» Анатолія Косована та отримала таку відповідь: 

«Достатньо часто не спеціалісти в галузі права невірно трактують сталу юридичну конструкцію, яка визначає розмір пені за прострочення.  

Така фраза як: «...в розмірі подвійної ставки НБУ за кожен день прострочення» сприймається саме як подвійна ставка НБУ (на даний момент 12%) від суми, яка повинна вираховуватися за кількістю днів прострочення. Однак насправді в юриспруденції така фраза сприймається інакше. «Пояснюється це так, що ставка НБУ — це певне число відсотків річних. Таким чином подвійна ставка НБУ, а саме 12% є розміром річних відсотків, які повинні розраховуватися за кожен день в наступному розмірі 12% : 365 = 0,0328767 %», — наводить цифри експерт. Щобільше, зазначена вище фраза іноді доповнюється обмеженням загального розміру можливої пені: «...в розмірі подвійної ставки НБУ за кожен день прострочення, але не більше 10% від...». 

«Таке формулювання варто сприймати не як обмеження розміру пені у відсотках, а саме як обмеження загального розміру пені у гривнях. Тобто пеня повинна розраховуватися в розмірі 12% річних, однак конкретна розрахована сума пені в грошах не може бути більше ніж 10% від тієї суми, від якої вона розраховується», — підсумував Анатолій Косован.

Kurkul.com: А передоплату компанія повернула?

Геннадій Костенко: Повернула тільки на днях. 

Kurkul.com: Чи пропонували Вам якесь розв'язання проблеми до того, як Ви звернулись із претензією?

Геннадій Костенко: Насамперед я подзвонив менеджеру й запропонував доплатити 200 тис. грн, щоб вийшло 50/50. Вони не могли ні відповідь надати, ні запропонувати альтернативу. Казали, що всі фінансисти компанії знаходяться в Іспанії, а вони ніяких рішень не приймають. Проте навіщо іспанцям моя звітність? 

Я розумію, що у них там своя ієрархія і для узгодження кредитного договору вони його в системі проводять й тільки після того, як «згори дають добро», друкують та несуть на підпис. Менеджери мене запевняли, що це від них не залежить, просто стався системний збій. І регіональний менеджер мені дзвонив, казав те саме.

Вони перекидали мене то на одного менеджера, то на іншого, мені кажуть одне, а центральному офісу — інше. На носі вже березень, дефіцит насіння в Україні, де я маю його взяти? Звичайно є наша українська селекція, але це зовсім інший рівень, нема про що говорити.

Kurkul.com: Що плануєте робити найближчим часом? З ким маєте намір співпрацювати надалі?

Геннадій Костенко: Я їм дзвонив, вони казали що насіння немає. Як таке може бути? Це тільки для мене немає?

Передплату мені повернули на днях. Тобто компанія 3 місяці користувалась моїми грошима, а зараз перед посівною залишила мене без посівмату. Бачив, що ви писали про те, що Corteva продає фермерам в рази дорожче ніж холдингам і що до фермерів на низькому рівні відношення. Оскільки сам це відчув, не став мовчати, адже таке ставлення до фермерів мене обурює.

Читайте по темі: «Золоте» насіння — у що обійшовся фермерам рік прямих продажів Corteva»

Kurkul.com: Дякуємо за відверту розмову!

Редакція Kurkul.com звернулась до компанії Corteva Agriscience за коментарем стосовно даної ситуації та отримала офіційну відповідь:

На Ваш запит Corteva Agriscience повідомляє, що відносить до відомостей комерційного характеру умови договорів з клієнтами, дані про постачальників та/або покупців тощо. У зв’язку із вищезазначеним, інформація по Вашому запиту не підлягає розголошенню.

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2021 р. 

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою