2015 рік: що він приніс українським фермерам

Яким 2015 рік запам’ятають українські фермери

Служба новин 31 грудня 2015 242 0

У цьому році, як і в минулому, сільгоспвиробники змушені були робити непростий вибір, а саме: вибрати статтю витрат, на якій вони мають зекономити. Але незважаючи на значне подорожчання матеріально-технічних ресурсів, відсутність кредитування, нестабільну ситуацію в країні, аграрії намолотили 61 млн т зернових культур.

Цього року ми відвідали більше 60 сільгосппідприємств і майже ніхто із них не скоротив посівні площі та не зменшив поголів’я худоби. Щороку молочна галузь нарощує обсяги виробництва молока екстра класу, також збільшується надій на голову рогатої худоби. Можна сказати, аграрії налаштовані на майбутнє дуже позитивно, не дивлячись ні на що.

Звісно цьогоріч далеко не все було так гладко, але на цій позитивній ноті Kurkul.com проаналізував події, що стали знаковими для фермерів у 2015 р.

Відкрито 34 сімейни ферми

У цьому році в рамках проекту «Розвиток молочарських кооперативів» Міжнародного благодійного фонду «Добробут громад», створено 34 сімейні ферми на 7-15 корів. Перші демонстраційні господарства отримали усі необхідні будівельні дозволи, фінансування та розпочали будівельні роботи. Партнером проекту стала компанія «Данон Україна», яка надала грошові кошти у розмірі 500 млн грн.

Нажаль, у цьому році сімейні ферми так і не отримали правової бази для трансформації особистих селянських господарств у повноцінних учасників аграрних відносин. Зміни передбачені в проекті Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств» №1599, залишилися лише на папері. Депутати відправили цей законопроект на повторне друге читання.

Введення аграрних розписок

Аграрні розписки — це більш проста та дешева альтернатива банківському кредитуванню, запровадження якої є частиною стратегії Міністерства аграрної політики і продовольства України з залучення більшого обсягу інвестицій в український аграрний сектор.

У 2014 р. було реалізовано пілотний проект аграрних розписок в Полтавській області. У його рамках було видано десять аграрних розписок на суму близько 40 млн грн (майже $1,8 млн), і проведено навчання для 470 сільгосппідприємств та 50 нотаріусів. У вересні 2015 р. пілотний проект із впровадження аграрних розписок стартував ще в трьох областях України: Вінницькій, Харківській та Черкаській.

Масштабні страйки аграріїв

Грудень точно стане знаковим для фермерів України, бо він почався з масових акцій протесту. Першими, 4 грудня, почали протестувати Хельниччани. Фермери вимагали припинення перекупу земельних паїв у фермерів компанією «Агрохолдинг 2012».

Мітинг у Хмельницькому

Через тиждень, 10 грудня, по всій Україні розпочинається загальнонаціональний страйк проти скасування спецрежиму ПДВ.

Аграрії вийшли на центральні майдани областей, в деяких областях технікою перекривалася дорога. Їх невдоволення викликав оприлюднений Міністерством фінансів законопроект «Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні», який фактично скасовує всі пільги для сільгоспвиробників. В акції протесту взяло участь 11 областей України. Всього загальна кількість учасників налічувала приблизно 7 тисяч мітингувальників.

17 грудня Україну сколихнув новий мітинг, під стінами Верховної Ради України зібралося не менше 13 тис. фермерів та селян. Акція пройшла під гаслом: «Не дамо знищити Україну! Немає села — немає держави!». Перед входом у ВР встановили «новорічні ялинки» — 22 голови вбитих корів, як символ занепаду тваринництва в разі скасування спецрежиму ПДВ. У цей день аграрії відстояли свої права, але історія Податкового кодексу на цьому не закінчується.

Страйк 17 грудня

24 грудня аграрії вийшли на чергову акцію протесту під стіни Верховної ради. Цього разу вони принесли з собою мертву свиню, на тіло якої прикріпили надпис «Податкова реформа — смерть для бізнесу». Тоді ж під стінами парламенту виникла штовханина між мітингувальниками та спецпризначенцями, а нардепи провалили сигнальне голосування. Але, вже за кілька годин, набравши 251 голос, Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році» №3688 ухвалили.

Сутичка між мітингуючими фермерами та спецпризначенцями під Верховною Радою

З 27 по 29 грудня аграрії по усіх регіонах країни вийшли на Всеукраїнський безстроковий страйк. На основних автомагістралях по усій країні розпочалося блокування руху автомобільного транспорту. Таким чином вони вимагали від Президента України Петра Порошенка ветувати закон №3688 з подальшою відміною запровадженого ним оподаткування для сільгоспвиробників.

Всеукраїнський безстроковий страйк на Хмельниччині

Фото по темі: Мітинг українських агровиробників на трасах

На період новорічних свят сільгоспвиробники вирішили взяти паузу, але вже після них говорять навіть про готовність заблокувати підїзд до будинку Петра Порошенка.

Активізація рейдерських захоплень

Зміна влади активізувала рейдерів. З початку року випадків незаконного захоплення фермерськиз зафіксовано більше семидесяти.

За словами президента Асоціації фермерів та землевласників України Івана Томича, аналізуючи останні 10 років, можна сказати, що поточний рік є одним з найважчих у плані кількості схем, механізмів і вбивств. Чим ближче ми підходили до літа, тим більше погіршувалась ситуація. За його оцінкою, саме в цей час було підроблено більшість документації у сфері земельних відносин. Можна чітко відслідкувати підготовку до відкриття ринку землі з 1 січня 2016 р., щоб забрати у приватну власність ті, чи інші землі.

Запуск сайту для фермерів Kurkul.com

Ідея створення сайту для фермерів заклалася у світлих головах нашої команди ще у вересні 2014 р. Активно розвивати її ми почали у лютому, і ось знаменна подія запуску сайту сталася 19 травня.

Спочатку команда Kurkul.com складалась з двох людей, зараз нас вже п’ятеро! За цей час ми випустили 2412 новин, 93 блоги, 21 інтерв’ю, 5 спецпроектів, 77 фотозвітів та 68 відео. Ми презентували сайт на виставці «ІнтерАгро 2015» і відвідали міжнародну виставку Agritechnica 2015.

Нам подобається наша робота і, сподіваємось, нашим читачам також!

У Новому році бажаємо Вам гарних врожаїв, достатку, благополуччя та добрих новин!

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою