На Хмельниччині селяни мітингують біля молокозаводу

Мітинг на Хмельниччині: аграрії проти Білогірського молокозаводу

Служба новин 13 вересня 2016 1188 0

Селяни часто стають заручниками обставин, оскільки їх доля залежить від єдиного підприємства, яке «годує» одразу кілька селищних рад, а може й невелике смт. І коли на такому підприємстві настають скрутні часи чи господар виявляється хитрим та жадібним, селяни залишаються у «розбитого корита».

Ситуація, що склалася в останні дні у Білогірському районі на Хмельниччині — саме такий випадок.

Допоки невідомо, які проблеми виникли у ТОВ «Білогірський молокозавод», але починаючи з липня місцеві селяни та фермери перестали отримувати гроші за молоко. Замість гривень завод годував власників корів «обіцянками», посилаючись на економічні проблеми.

Як відомо, український селянин може терпіти довго, але коли його терпець уривається, то бути біді. У неділю 11 вересня близько сотні селян перекрили в’їзд до заводу, вимагаючи повернення зароблених коштів. Наступного дня страйкуючих було вже вдвічі більше.

Невдоволений «Подільський господар»

Організаторами мітингу, який повністю санкціонований з місцевою владою, виступила фірма ТОВ «Подільський господар», що входить до структури «Сварог Вест Груп». Підприємство має 5 тис. гол. дійного стада і майже вся їх продукція надходила саме на Білогірський завод. Тільки цьому підприємству завод винний близько 6 млн грн.

«Гроші не платять близько трьох місяців. Договори та інші документи в нормі, але фінанси з молокозаводу не надходять, і причина нам невідома. Ми зверталися до них раніше, але на заводі кажуть, що в них просто немає грошей. Молокозавод пропонував розрахуватися з нами власною продукцією (сири, масло), але навіть її ми не отримали, хоча і погодились на такий варіант», — розповідає виконавчий директор ТОВ «Подільський господар» Сергій Малянчук.

Аграрій говорить, що зараз і у його фірми непрості часи, адже треба платити зарплатню великій кількості робітників та проводити заготівлю кормів, щоб була змога отримувати молоко взимку.

Мітингуючі дають інтерв'ю

«У нас через цю затримку люди по два місяці не отримують зарплату. Вони кожного ранку приходять до мене в кабінет або телефонують, адже у кожного сім’я, діти і їх треба годувати», — розповідає Сергій Малянчук.

За його словами, до мітингуючих ніхто з представників заводу не виходив, хоча в перший день мітингувальникам вдалося поспілкуватися з заступником директора.

У понеділок же на заводі з’явився і сам директор. За словами представників місцевих ЗМІ, групу перемовників разом з представниками преси на територію молокозаводу не пустили, але в телефонній розмові керівник підприємства повідомив, що вранці 12 вересня в Києві мало проходити зібрання акціонерів підприємства (яке, до речі, входить до структури компанії «ГадячСир», що зареєстрована на Полтавщині), на якому мала вирішитися доля боргів, але станом на 23:00 цього дня про результати зустрічі так нічого і не повідомили.

Кооперативна допомога

У мітингу взяли участь не лише представники ТОВ «Подільський господар», адже Білогірський молокозавод залишив без грошей значну кількість членів Першого національного аграрного кооперативу, до лав якого входить близько 3 тис. членів.

За словами керівника напрямку «Тваринництво» ПНАК Юрія Потапчука, завод так само не переводить гроші кооперативу ще з липня та пропонує розрахуватися власною продукцією. Члени кооперативу готові піти і на такі поступки, аби повернути хоча б частину грошей.

«Ми були на заводі у п’ятницю, хотіли отримати підписи деяких документів, щоб мати змогу звернутися до суду, але керівництво підприємства навіть не захотіло ставити свій підпис під тим, що вони нам щось заборгували. Тому ми з учорашнього дня почали блокування заводу, щоб нас нарешті почули і побачили, та віддали хоча б частину коштів», — розповідає Юрій Потапчук.

Юрій Потапчук серед страйкуючих

За його словами, Білогірський молокозавод заборгував членам ПНАКу близько 5 млн грн.

«Вони платили нам навесні, щоб мати на літо молоко. Тоді з нами розраховувалися більш-менш регулярно. Зараз завод перестав платити. Знаю, що іншим фермерським господарствам також винні кошти. Але люди готові здавати Білогірському заводу молоко знову і знову, адже вони обіцяють платити більшу суму, ніж конкуренти, але потім просто обманюють селян. Це стандартна процедура Білогірського заводу», — розповідає представник ПНАКу.

І дійсно, якщо трішки пошукати інформацію в інтеренеті, то виявляється, що минулого року у молокозаводу також були проблеми з селянами через невиплату грошей. А ще раніше, у 2010 році, підприємство мало конфлікт з місцевими жителями, через те що зливало нечистоти до водойм.

Селянське горе

Завод, згідно договорів, обіцяв виплачувати від 2,8 до 4 грн/л молока, що є досить високою ціною для місцевих жителів.

«Виплати тут завжди були невчасними. Ми підписали договори, згідно з якими з 1 по 5 число кожного місяця мали виплачувати гроші. Платили з затримкою у тиждень-два, але регулярно. Раніше завод інколи пропонував нам свою продукцію, яку ми купували на зароблені там же гроші. А зараз навіщо мені той сир та масло, якщо мені треба вдягати дітей до школи», — описує скрутну ситуацію учасниця ПНАКу з с. Воробіївка Людмила Пастух.

Жінці молокозавод за два місяці заборгував близько 10 тис. грн. і пані Людмила готова відстоювати зароблені гроші і надалі.

Приблизно таку ж суму Білогірський молокозавод винен матері трьох дітей, учасниці ПНАКу з с. Сасанівка Олені Возній.

«Співпрацюємо з заводом після вступу до ПНАК. До цього молоко здавали на Полонський молокозавод, але нам пообіцяли більшу ціну за молоко, ветеринарний огляд корів, виплату два рази на місяць. Спочатку нам виплачували все, хоча і з затримками. А тепер зовсім перестали платити», — говорить жінка.

За її словами, серед сусідів багато молодих сімей, які живуть тільки завдяки сільському господарству і кошти від зданого молока — їх єдина можливість виживати, адже робочих місць у селі обмаль.

«Нам пропонували розрахуватися продукцією заводу. Я трішки брала масла і сиру, але я ж не можу взяти продукції на всю суму, де я її буду реалізовувати? Ми чужого не хочемо, просто віддайте наші зароблені гроші», — звертається селянка до керівництва заводу.

Мітингувальники перекрили в'їзд до заводу

Керівники ПНАКу обіцяють відстоювати інтереси своїх членів до останнього і готові до довгострокової акції протесту.

«Люди бачать, що тільки так ми можемо щось зробити, адже якщо ми будемо сидіти і мовчати, то вони (керівництво заводу, — ред.) будуть просто користуватися нашими коштами і ми не зможемо нічого зробити. Ми плануємо далі продовжувати мітингувати, доки нам не повернуть гроші», — запевняє керівника напрямку «Тваринництво» ПНАК Юрій Потапчук.

Позиція влади

Місцева влада повністю підтримує мітингувальників та намагається піклуватися про те, щоб мітинг пройшов без форсмажорів. За словами голови Білогірської РДА Романа Муляра, мітинг охороняють співробітники поліції, чергує швидка та рятувальники, а сам захід санкціоновано в усіх потрібних інстанціях.

Але представник влади однаково співчуває обом сторонам конфлікту.

«Моя позиція одна: щоб молокозавод розрахувався з усіма боржниками, але при цьому збереглися робочі місця на заводі, адже це також жителі нашого району, які хочуть отримувати заробітну плату», — говорить Роман Муляр.

З головою РДА погоджується і голова Хмельницької регіональної партійної організації Аграрної партії України у Хмельницькій області Сергій Іващук.

«Конфлікт дуже серйозний, адже це стосується багатьох селянських родин. Сторони мають вирішити його мирно і підприємство має погасити всі борги. І дуже важливо, щоб цей завод в невеличкому селищі продовжував функціонувати і зберіг робочі місця”, — говорить політик.

За словами Романа Муляра, на заводі, у залежності від пори року, працює від 600 до 800 чоловік. Підприємство не працює уже кілька тижнів через ремонт однієї з ліній. Завод хотіли запустити сьогодні, але це не вдалося зробити через страйк та блокування в’їзду на підприємство. Хоча, слід зазначити, що заборгованості перед районною податковою інспекцією у молокозаводу немає, податки організація сплачує вчасно», — розповідає Роман Муляр.

Проте селянам від цього не легше. Акція протесту закінчилася близько опівдня і більшість страйкуючих роз’їхалися по домівках, адже треба подоїти корів, аби знову здати молоко і сподіватися на краще. Біля заводу лишилося близько двох десятків активістів, але уже 13 вересня мітингувальники обіцяють повернутися ще більшою кількістю..

Про те, чим завершиться ситуація, читайте незабаром на нашому сайті.

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою