Юрій Меленчук, керівник департаменту малого та середнього бізнесу ПАТ «Аграрний фонд»

Весняний форвард Аграрного фонду в деталях

Служба новин 6 червня 2017 200 0

Форвардна програма від ПАТ «Аграрний фонд» — це можливість для сільгоспвиробників отримати кошти, коли майбутній урожай ще тільки росте у полі. Цього року ПАТ «Аграрний фонд» запланував профінансувати агровиробників майже на 2 млрд грн. Весняна форвардна програма 2017 року розпочалася на початку березня і наразі ще продовжується. За неповні три місяці, державна компанія вже законтрактувала ⅔ від заявленого обсягу зерна. Latifundist.com вирішив дізнатися у керівника департаменту малого та середнього бізнесу ПАТ «Аграрний фонд» Юрія Меленчука чи є попит на весняний форвард від аграріїв та в чому переваги цієї програми у порівнянні з банківським кредитуванням. Основні тези цієї бесіди ми пропонуємо переглянути і нашим читачам.

Умови та обсяг закупівлі

ПАТ «Аграрний фонд» співпрацює з усім спектром середнього та малого бізнесу, а також — великого. Якщо ж брати у кількісному вимірі, то більшу частину займають саме середні та малі виробники. Мінімальний об’єм партії, який контрактує ПАТ «Аграрний фонд» за форвардною програмою — 100 т. Компанія укладає форвардні договори за такими видами зернових, як гречка, пшениця, кукурудза, можливо, докупимо ще ячменю. Компанія продовжуватиме форвардну програму, доки будуть замовлення і необхідність підтримувати малі та середні агропідприємства. В рамках весняного форварду «Аграрний фонд» планує закупити всього 960 тис. т зернових, з яких 700 тис. т — пшениця продовольча 2-го та 3-го класу, 50 тис. т — жито, близько 10 тис. т — гречка і 200 тис. т — кукурудза.

Переваги участі у форвардній програмі

На відміну від банківських кредитів, аграрії отримують обігові кошти під майбутній врожай. Це великий плюс, адже вони не заставляють майно, техніку тощо. По-друге, процедури оформлення форварду в ПАТ «Аграрний фонд» — швидкі, чіткі та зрозумілі. Рішення про видачу коштів за форвардною програмою від моменту отримання пакету документів приймається максимум за 5 днів. Також протягом 5-ти днів перераховуємо кошти аграріям. По-третє, ПАТ «Аграрний фонд» пропонує два види форвардної програми: перша — з прив’язкою до курсу долара, друга — без такої прив’язки. По-четверте, процес переоформлення зерна відбувається за ринковими цінами, які склалися на момент поставки зерна.

Юрій Меленчук, Аграрний фонд, весняний форвард

Про систему оцінки клієнтів

Комісія з ризиків оцінює історію співпраці, яка має 7-8 критеріїв: чи вчасно виконував постачальник умови біржового форвардного договору, чи змінювалася класність, чи була проблематика з клієнтом, чи в термін поставив, чи на той елеватор і так далі. Якщо клієнт все виконував, співпраця з ним була хорошою, він має нормальні активи, відсутні судові рішення та виконавчі провадження, то, звісно, цей клієнт отримає мінімальну відсоткову ставку. Кожен клієнт розглядається індивідуально.

Як відбувається оплата?

Під час укладення форварду компанія прогнозує ціни, які складуться на момент переоформлення, щоб аграріям було приблизно зрозуміло, про який діапазон йдеться. Тому для авансового платежу були встановлені наступні ціни: пшениця 2-го класу — 4600 грн за т, гречки — 15 тис. грн. за т, кукурудзи — 4500 грн за т, жита — 3,500 грн за т.

Загалом оплати за контрактами здійснюються двома частинами. Перша — авансовий платіж до 65% всієї суми. Друга — в момент переоформлення, коли зерно поставлене на склади «Аграрного фонду» і виписані всі документи, що воно тепер належить ПАТ. Важливий момент — заключна оплата за форвардом відбувається за ринковою ціною! І лише після цього контракт закривається.

Співпраця з фермерами

95% учасників весняної форвардної програми ПАТ «Агарний фонд» — це малий і середній бізнес, 5% — великий.

Компанія співпрацює з усім спектром середнього та малого бізнесу, а також — великого. Якщо ж брати у кількісному вимірі, то більшу частину займають саме середні та малі виробники. Мінімальний об’єм партії, який контрактує ПАТ «Аграрний фонд» за форвардною програмою — 100 т.

«Однак були випадки, коли ми розуміли, що потрібно невеликому фермерському господарству допомогти і йшли назустріч. Тоді контрактували 80-90 т і навіть 50 т. Таким чином держава через ПАТ “Агарний фонд” надає фінансову підтримку малим с/г товаровиробникам, яким зараз складно», — зазначає Юрій Меленчук.

Плани на осінню форвардну програму

Наступного року плануємо розширити форвардну програму, запровадивши товарний форвард, що дасть можливість залучити ще більше клієнтів малого і середнього бізнесу. Також ми проводили спільну зустріч з компанією IFC щодо можливого використання «Аграрним фондом» аграрних розписок по всій Україні.

«Ми продовжуємо працювати над збільшенням асортименту. Сподіваюся, що ми будемо виробляти манку, кукурудзяне та гречане борошно. Ми уважно аналізуємо споживчий ринок і виходимо з новими продуктами. На сьогодні ПАТ «Аграрний фонд» займає близько 12% борошна на внутрішньому ринку», — прокоментував Юрій Меленчук.

ПАТ «Аграрний фонд» ставить собі за мету збільшити свою присутність на внутрішньому ринку з готовою продукцією. Наприклад, у сегменті готового борошна ми б хотіли займати близько 25-30% ринку. Це реально досягнути через 2-3 роки. Хочу підкреслити: та кількість зерна, яку ми закуповуємо, дозволяє покрити 20-25% попиту на борошно.

Також компанія планує розширювати свій асортимент і надавати нашим споживачам всі види борошна і круп.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою