Олена Ковальова, заступник міністра аграрної політики та продовольства України

Уряд допоможе фермерам розвивати тваринництво, переробку та кооперацію — Ковальова

Думка експерта 8 серпня 2017 1161 0

Уряд завершує розробку програми підтримки фермерства і закладає в проект державного бюджету на 2018 рік, де обсяг фінансування галузі становить майже 1 млрд грн. За словами Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана це робиться для того, щоб на селі було не тільки вирощування, а й переробка продукту, створювалися робочі місця.

Міністерство аграрної політики та продовольства вже оприлюднило проект, а заступник міністра аграрної політики та продовольства України Олена Ковальова в ексклюзивному інтерв’ю для AgroPolit.com розповіла про ключові моменти програми підтримки фермерства.

1. Основні напрями підтримки фермерства — розвиток тваринництва та переробка продукції

Основні акценти – на розвитку тваринництва та переробці продукції у невеликих обсягах, зокрема, на кооперативних засадах. Ми вирішили профінансувати саме цей напрямок, бо його потенціал розкритий частково: 90% фермерських господарств зорієнтовані на рослинництво і лише 1,8% – на тваринництво.

З огляду на це, ми плануємо профінансувати тваринництво у декілька етапів. По-перше, частина коштів піде на підтримку зростання поголів’я худоби, закупівлю молодняку великої рогатої худоби та дрібної рогатої худоби. По-друге, інвестуємо кошти в будівництво тваринницьких ферм. Декілька років тому існували подібні програми, вони були досить ефективними. Певна заборгованість у фермерів була, але лише через відсутність інвестиційного капіталу. По-третє, вперше значна частина коштів піде на придбання переробного обладнання – часткову компенсацію його вартості. Передбачаємо, що для фермерських господарств відсоток компенсації може становити близько 30%.

2. У пріоритеті держпідтримки на 2018 рік буде садівництво

У пріоритеті держпідтримки на 2018 рік буде садівництво. Хочемо виділити кошти на холодильне обладнання та профінансувати нові галузеві проекти. Також – посприяти розвитку зернової та круп’яної галузей. Є вітчизняні й закордонні лінії виробництва, які забезпечать внутрішній ринок якісною і недорогою продукцією. Окремо зараз розмірковуємо над створенням програми підтримки для нових фермерських господарств. Хочемо надати сільськогосподарським кооперативам та господарствам пріоритетне право в отриманні підтримки відсоткової ставки за кредитами.

3. Надання кооперативам пріоритетне право в отриманні підтримки відсоткової ставки за кредитами

Кооперація – один із напрямків проекту. Окрім виділення коштів для розвитку, фінансуватимемо навчальні програми. За кордоном існують спеціальні агенції, де люди протягом певного періоду (рік-півтора) навчаються правильно вести господарство і сприймати його не лише як важку щоденну працю, а й як прибутковий бізнес.Також хочемо надати сільськогосподарським кооперативам та господарствам пріоритетне право в отриманні підтримки відсоткової ставки за кредитами. Цього року на це ми виділили 300 млн грн.

4. Близько 80% фермерств обробляють земельні ділянки площею до 500 гектарів

За останніми даними, сьогодні в Україні працює 47 697 сільськогосподарських підприємств. Фермерства складають 70,6%. Сьогодні це найбільш переважаюча організаційно-правова форма господарювання на селі. За даними Держстату (від 1 листопада 2016 року), кількість діючих фермерських господарств становить 33682 одиниць. Вони обробляють 4, 439 млн га землі. Тобто, на одне господарство припадає в середньому близько 131,7 га сільськогосподарських угідь. Найбільша кількість фермерських господарств налічується у Запорізькій, Одеській, Миколаївській, Дніпропетровській, Херсонській, Кіровоградській областях. А найменша – у Рівненській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Чернігівській областях. Близько 80% фермерств обробляють земельні ділянки площею до 500 гектарів.

5. В Україні працює 4,1 млн особистих селянських господарств

Сьогодні в Україні поруч із фермерськими господарствами працює 4,1 млн особистих селянських господарств (ОСГ), 20% із яких виробляють товарну продукцію та є потенційними фермерськими господарствами. ОСГ зайняті у виробництві більш трудомістких та менш рентабельних галузей і забезпечують значну частку у виробництві окремих видів продукції. Це майже 97% – картоплі, 89% – овочів відкритого ґрунту, 63% – овочів закритого ґрунту, 90% – продовольчих баштанних культур, 84% – плодово-ягідних культур, 80% – молока, 75% – м’яса ВРХ, 59% – м’яса свиней, 94% – м’яса овець, 83% – вовни. Загалом вони працюють дуже ефективно, ця категорія господарств є селоутворюючою та поєднує власні економічні інтереси із соціальною відповідальністю перед громадою.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою