Олександр Лієв, радник Міністра аграрної політики та продовольства України, куратор напрямку сільського зеленого туризму

Коблево може стати загальнонаціональним «пілотом» з розвитку сільського туризму

Думка експерта 20 жовтня 2015 123 0

Одне з основних завдань Асоціації індустрії гостинності України — проектування курортів місцевого значення. У рамках цієї роботи асоціація спільно з Міністерством аграрної політики і продовольства України створює умови для розвитку агро-рекреаційних кластерів на селі. Позиція тут одна — природні, лікувальні, історичні та гуманітарні ресурси необхідно використовувати, а туристичну сферу в цілому просувати як, насамперед, економічну категорію.

Українське законодавство визначає два види курортів: державного та місцевого значення. Отримання статусу держкурорту — справа не із простих. Влада доклала чимало зусиль, щоб розтягнути та максимально ускладнити процедуру. Добре, що з місцевим значенням все набагато простіше — тут достатньо рішення обласної ради. Проектування та створення саме таких зон — найважливіший стимул сталого розвитку сільських територій, крок до відродження бази реабілітації та оздоровлення населення. Зараз такі установи працюють сезонно, перепрофільовані або ж зачинені.

З початку цього року асоціація гостинності уклала вже десятки відповідних договорів з органами місцевої влади. Наприклад, з Херсонською ОДА домовилися разом розвивати курорт «Лазурне», з керівництвом Новосанжарської міськадміністрацією Полтавській області — допомогти з розробкою техніко-економічного обґрунтування, із Миколаївською ОДА — супроводжувати проектування курорту «Коблево».

Останній приклад найбільш показовий. З ініціативи селищної ради та його голови Володимира Панича, ще в червні цього року сесія схвалила рішення про підготовку документів з проектування курорту місцевого значення «Коблево». Перший звіт про виконану роботу був готовий 16 жовтня. Протягом цього часу проект жодного разу не поклали «у стіл». Адже вплив на соціально-економічне життя всього Березанського району він може надати дуже значний!

Наступним кроком мають стати масштабні громадські слухання за участю максимально широкого кола громадських працівників і бізнесменів. Адже саме громаді визначати майбутнє «Коблево» і втілювати його в життя. Зі свого боку асоціація на розсуд громадськості пропонує два варіанти — створення грязьового і кліматичного SPA-курорту або ж курорту для сімейного відпочинку і будь-якого гаманця. Після прийняття рішення від реалізації проект буде відділяти лише «зелене світло» з боку Миколаївської облради.

Статус курорту місцевого значення — це, насамперед, нова філософія освоєння територій, в основі якої гуманітарний розвиток та охорона навколишнього середовища. Це перспективний механізм стимулювання підприємницької ініціативи на селі та реальної децентралізації влади. Коли громада сама розпоряджається територіями й готова нести за це відповідальність. Крім того, це майданчик для державно-приватного партнерства та залучення інвестицій, у тому числі у розвиток рекреації та оздоровлення українців.

Практика показує, що найчастіше інтерес інвестора і готовність взятися за проект багато в чому залежить від ініціативності та відкритості місцевої влади. Адже ніхто не готовий вкладати у хабарі та відкати. При підтримці з боку влади та місцевого населення «Коблево» може стати пілотним проектом з розвитку сільського туризму та загальнонаціональним каталізатором для підприємництва на селі.

Олександр Лієв, радник Міністра аграрної політики та продовольства України, куратор напрямку сільського зеленого туризму

Виконано за допомогою Disqus

Матеріали за темою