Роман Кордубан, регіональний представник компанії Monsanto у Полтавській області

Коли кукурудза у тебе «в крові»: Роман Кордубан про гібриди DEKALB

Думка експерта 25 вересня 2017 154 0

Із Романом Кордубаном, регіональним представником компанії Monsanto у Полтавській області, SuperAgronom.com зустрівся у господарстві «Білагро» на Полтавщині, коли приїхали оглянути посіви кукурудзи та подивитись, як саме тут вирощують стабільно 11-12 т/га.

Роман Кордубан показав нам демо-поле, засіяне гібридами кукурудзи Monsanto, із різними варіантами густоти стояння рослин та різними системами удобрення.

«Ми знаходимось на полі, унікальному за своїм значенням. Тут висіяно нову лінійку гібридів кукурудзи Monsanto з різними варіантами густоти та живлення. Тобто, по-перше, тут можна побачити нові гібриди компанії, а по-друге, тут досліджуються різні технології вирощування. На полі розміщено 20 різних гібридів, тут 50 ділянок по 56 сотих кожна. Площа поля досить значна — близько 35 га, тобто її вже можна назвати напівпромисловою. Кожен агроном говорить, що з маленьких ділянок по 0,05 га достовірних результатів не буде. Тому ми вирішили збільшити масштаб та продемонструвати і самі гібриди, і оптимальну для даної зони технологію вирощування», — розповідає пан Роман.

Клімат, кукурудза та урожай: як догодити одночасно й рослині, й аграріям?

Як уже добре бачать агрономи, «кукурудзяний пояс» поступово зміщується все далі на північ країни, ближче до Сумської області. Опадів із кожним роком стає все менше, тому питання густоти стояння рослин набуває все більшої актуальності. Саме з метою вивчення впливу густоти стояння на забезпечення рослин кукурудзи вологою та кінцеву урожайність і було закладено ділянки з різними нормами висіву насіння.

Представник компанії демонструє ділянки, засіяні гібридом ДКС 3939, — це новий для України гібрид кукурудзи, який вирощують тут усього 2 роки.

«Ось зараз була посуха, від терміну сівби й до середини липня випало усього 40 мм опадів. Причому в липні їх не було взагалі. Як бачимо, гібрид ДКС 3939 виглядає досить добре, візуально рослини здорові та міцні. Я вбачаю у цьому чималу заслугу нового комплексного протруйника Acceleron Elite, яким було оброблено насіння. Це новий продукт, який лише заходить на український ринок. У порівнянні з лінійкою гібридів, які були протруєні іншими препаратами, ця ділянка виглядає набагато краще», — говорить Роман Кордубан.

Він пояснює, що до складу нового комплексного рішення для протруєння насіння (адже просто препаратом Acceleron Elite назвати неможливо) входять добре відомий препарат Максим XL, інноваційний протруйник Пончо Вотіво від Bayer, який захищає насіння та сходи від нематод, покращений протруйник від Monsanto TORK FS, а також ще три компоненти, які у компанії не планують розкривати до наступного року.

«Цей комплекс є високоефективним і має різнопланову дію, завдяки чому захист від пошкоджуючих факторів значно посилюється. Проте можна не боятися, що він коштуватиме якихось космічних сум — ціна буде у прийнятних для виробника рамках», — обіцяє пан Роман.

Проте інновації компанія пропонує не лише у засобах захисту, а й у способах сівби, і в технологіях загалом. Як говорить регіональний представник, Monsanto займається точним землеробством, зокрема, застосовує новітні системи супутникового моніторингу посівів та програми прогнозування впливу клімату й погодних умов.

Щоб пропонувати аграріям ефективні рішення та урожайне насіння, потрібно насамперед розуміти проблему зсередини та уважно відстежувати усі зміни клімату, виводячи закономірності їхнього впливу на культури. Саме так пояснює мету своєї діяльності Роман Кордубан.

«Усі агрономи знають, що кожен рік є унікальним, жоден не повторюється. Це не математика, де 2+2 завжди буде 4. Агроном — це дуже творча професія, тут потрібно мати не лише знання та досвід, а й інтуїцію та вміння приймати нестандартні рішення. Ми готові пропонувати нашим агрономам саме такі рішення, показати інноваційні підходи до вирощування», — зазначає він.

Селекція селекцією, а спосіб сівби має значення

Про селекцію Monsanto, зокрема про лінійку гібридів DEKALB, Роман Кордубан говорить коротко та вагомо: «Наша кукурудза «сидить», як відмічають агрономи з різних регіонів. Тобто спочатку добре розвивається коренева система, а потім вже й сама рослина. Адже міцний фундамент — найважливіше для успішного розвитку культури». Саме завдяки такій особливості, вважає він, гібриди DEKALB відрізняються високою посухостійкістю. Проте й від кліматичних умов регіону та конкретного року багато що залежить, зауважує він.

«Не можна сказати, що от гарна та чи та компанія, а інші їй завжди програють. Як поводитиме себе гібрид, суттєво залежить і від умов року. Кожен рік — абсолютно новий, сам дивишся, слідкуєш і досліджуєш, як гібриди себе поводять із року в рік. Проте цього року важко робити якісь прогнози та висновки, бо спочатку аномальні весняні холоди, а потім і спека, повністю пригнітили кукурудзу. Тому дуже важко прогнозувати, яким буде урожай».

Також, каже пан Роман, не можна забувати про такий важливий фактор, як оптимальна густота стояння рослин. Він розповідає таку історію: агрономи багатьох господарств не погоджуються переходити на менші норми висіву, адже вважають, що більше — то краще. Наприклад, для Полтавської області він рекомендує сіяти не більше від 70 тис. насінин/га кукурудзи, проте деякі господарства висівають і по 85—90 тис./га.

«В одному господарстві працює дуже хороший агроном, але ми не змогли його переконати, що кукурудзу з ФАО 360 (гібрид ДКС 4590) у його зоні краще сіяти з густотою 70 тис./га. І ось на одному з полів у середині поля пошкодив посіви дротяник. На половині того поля густота до збирання була 60 тис./га, хоч сіяли близько 90 тисяч. А половина поля мала густоту до збирання 75—80 тис./га. І ось там, де густота була більша, урожайність становила 7—8 т/га, а там, де «попрацював» дротяник, отримали 12 т/га. Ми тоді директорові господарства наочно показали, що немає сенсу переплачувати за зайве насіння і просто закопувати гроші у землю», — розповідає Роман Кордубан.

Саме з метою продемонструвати, як норма висіву може вплинути на урожайність, було закладено демонстраційні ділянки з різною густотою стояння рослин. Представник Monsanto показує, як саме виглядають зараз ці ділянки.

«Погляньте, наприклад, ось гібрид ДКС 4014, він був посіяний із густотою 90 тис./га. Ця кукурудза має згоріти найперша. Достигнути. Тому що дуже багато рослин на квадратний метр. Простими словами: якби у нас був 1 л води на трьох, і така ж кількість на одного. Хто нап’ється з цієї кількості — одна людина чи 3 людини? Це якщо пояснювати простими словами», — говорить він.

Тобто, окрім правильного вибору насіння, велике значення має й оптимальна норма висіву, котру розраховують як залежно від конкретного гібриду, так і від зони вирощування кукурудзи. Можна придбати найкращий гібрид — і все одно недоотримати урожай через надто загущені посіви.

Flex, fixed і кінцева урожайність

«Наші селекціонери, — розповідає регіональний представник Monsanto, — усі гібриди кукурудзи ділять на flex-гібриди та fixed-гібриди. Перша група — це більш «пластичні» рослини, у яких розмір качана може змінюватися залежно від умов вирощування та є вірогідність закладення другого продуктивного качана. Друга група — це гібриди, які мають качани фіксованої величини, незалежно від густоти посіву».

Він вважає, що в умовах Полтавщини flex-гібриди гарні тим, що можуть витримувати посуху довше, а якщо опадів буде достатньо — сформують додаткові ряди зерен чи навіть другий продуктивний качан. Сьогодні, коли кількість опадів практично ніхто не може спрогнозувати, такі якості є дуже цінними. Роман Кордубан зазначає, що саме flex-гібриди користуються у аграріїв великою популярністю: наприклад, ДКС 4590, на який є стабільно високий попит, та його аналоги ДКС 4541 і ДКС 4351.

Що ж до урожайності, то тут пан Роман вважає, що потрібно дивитися на «сухий залишок», тобто, перераховувати урожай на 14% вологості. Потрібно ж іще рахувати, скільки зерна доведеться пересушувати. Краще отримати урожай на 0,5 т/га менше, вважає він, зате й із нижчою вологістю.

Коли кукурудза у тебе «в крові»

На останок Роман Кордубан розповів нам цікавий факт зі своєї біографії: він з дитинства мріяв стати інженером-механіком, проте доля вирішила інакше. І він став агрономом, як і його дід, Кузуб Іван Миколайович, який ще з 60-х років минулого століття був відомим кукурудзоводом та саме у Полтавській області отримував небачені на ті часи урожаї цієї культури.

Ось так і вийшло у житті, що онук гідно продовжив справу свого діда й робить власний внесок у розвиток технологій вирощування кукурудзи та підвищення урожаїв.

Олена Басанець, SuperAgronоm.com

Виконано за допомогою Disqus

Київ

+ 29° ... + 18°

Вітер

2.2м/с

Опади

0мм

Вологість

63%