АгроПолігон Океан Інвест: результати вирощування сої в Лампка Агро

322
0
Соя в господарстві «Лампка Агро»
Kurkul.comСоя в господарстві «Лампка Агро»

Команда АгроПолігону протягом весняно-літнього сезону спостерігала за тим, як у ТОВ «Лампка Агро» вирощують сою, озимі пшеницю та ячмінь.Тож ми завітали до добре знайомого нам і читачам господарства на Хмельниччині, аби з перших вуст дізнатися, який же урожай сої тут збирають за використання обраної технології.

Сонячного й вітряного вівторка 10 жовтня у Хмельницькому нас зустрів експерт дистрибуційної компанії «Бізон-Тех», яка забезпечує «Лампка Агро» засобами захисту рослин від ТМ «Океан Інвест», Віктор Васьков. І ми разом направилися в господарство, щоб дізнатися результати вирощування сої.

Соя у Великих Зозулинцях: є хороший результат

Традиційно команду АгроПолігону зустріли власник агрофірми Зигмунд Лампка і агроном Віктор Сикула. Аграрний Фрейд, як ми прозвали директора «Лампка Агро» ще з першого знайомства, розповів: на полі у Великих Зозулинцях сою зібрали в кінці вересня. Збір урожаю тут планували почати ще в першій декаді вересня. Але за словами експерта компанії «Бізон-Тех» Віктора Васькова, період вегетації і дозрівання сої цьогоріч трохи затягнувся, тому строки збирання врожаю дещо змістилися.

 Віктор Васьков, експерт компанії «Бізон-Тех»

«Сою можна прирівняти до жінки: якщо добре доглядаєш, то добре отримуєш. Соя на полі, за яким ми з АгроПолігоном слідкували, уже зібрана. Там вдалося отримати хороший урожай — сорт Ментор дав 3,7 т/га. Тоді було сонячно і ми ще могли ту сою зібрати при вологості 14,5%», — розповів директор Зигмунд Лампка.

Аграрій переконаний, що таких результатів вдалося досягнути за рахунок правильного обробітку ґрунту й системи захисту сої.

Нагадаємо, що на полі проводили лущення дисковою бороною і культивацію. За словами Зигмунда Лампки, і потреби в глибокому рихленні чи інших процесах фактично не було. У якості добрив на поле вносили курячий послід із нормою приблизно 4-5 т/га. А посів сої проводили на глибину до 3-5 см із урахуванням наявної вологи та нормою висіву 50-60 тис./га.

Зигмунд Лампка, власник агрофірми «Лампка Агро»

Також під час минулих зустрічей Зигмунд Лампка розповідав про досходовий і післясходовий захист сої на його полі. Тож після останнього візиту АгроПолігону на поле внесли лише інсектицид проти павутинного кліща — Пірінекс Супер в нормі 1 л/га.

«Соя має дуже короткий термін в нашій сівозміні, то цього року вже з’являються хвороби та шкідники, яких ми ще років 5-7 тому не знали. І за допомогою внесення інсектициду ми спробували вирішити це питання», — зазначив аграрій.

Востаннє ми бачили сою «Лампка Агро», коли вона входила у фазу бутонізації. Зигмунд Лампка каже, що саме у фазі цвітіння в господарстві намагаються культуру не чіпати.

«На період цвітіння і фази бутонізації переважно була суха погода: невеликий дощ дав усього близько 15 мм опадів. Цього було достатньо для того, щоб соя змогла сформувати ту частину бобів, яку ми на сьогодні бачимо. Ранні сорти як, наприклад, Ментор, під це сонце й спеку не потрапляли, а пізніші сорти трохи постраждали. У кінці липня в нас був ще один хороший дощ і цього було достатньо для того, щоб боби нормально сформувалися», — згадав Зигмунд Лампка.

Соя

Крім того, на полі у Великих Зозулинцях обійшлися без десикації сої — керівник господарства не вбачає в цьому потреби.

«Ми насіннєве господарство, десикація чи підсушування для нас не є зовсім ідеальними. Через це можемо втрачати деякі показники по схожості чи по проростанню», — сказав Зигмунд Лампка.

Збір урожаю сої в Чорному Острові

Розпитавши про соєве поле й зібраний урожай у Великих Зозулинцях, ми вирішили не гаяти час і вивчити ще одне поле. Команда АгроПолігону разом із експертом Віктором Васьковим та директором господарства Зигмундом Лампкою приїхала в сусіднє смт Чорний Острів саме в розпал робочого дня.

Тож нашу розмову на полі супроводжували звуки працюючих комбайнів CLAAS Lexion 480 iз 9-метровою жаткою John Deere Flex і CLAАS Lexion 600 із 12-метровою жаткою CLAAS та звуки дрібного дощу й сильних поривів вітру.

«У цьому році ми маємо дуже важкі погодні умови, збираємо сою майже з дощем. Рік капризний для аграріїв, але в нас просто іншого виходу не має. Тут, як і на досліджуваному полі в Зозулинцях, посіяна соя сорту Ментор. Маємо непогані показники урожайності. Їй добре підходить наша зона. Соя бере достатньо вологи з ґрунту», — розповів Зигмунд Лампка.

Отже, ідемо за директором Зигмундом Лампкою прямо на поле, де щойно проїхали обидва комбайни: один на гусеничному ходу, інший — на колісному. Ґрунт тут дуже м’який, рихлий, добре зволожений. І одразу помічаємо відмінність: гусеничний комбайн залишає колію завглибшки до 5 см, а інший комбайн на колесах — аж до 10 см.

Зигмунд Лампка пояснив, що у своєму господарстві віддає перевагу гусеничній техніці. Інший комбайн був найнятий тимчасово, щоб пришвидшити збирання врожаю.

Ґрунт після збирання

По нескошеній сої видно, що вона дозріла: листя опало, стебла і боби стали світло-коричневими. На 35-сантиметровому міжрядді росте лише зелений хвощ, який буквально заслав окремі ділянки поля.

«Маємо чисте поле, крім польового хвоща. Із ним ми не можемо принципово боротися ніяким гербіцидом. Соя знаходиться в ідеальному стані, система захисту спрацювала відмінно, через це збирання проходить легко. Якби ще тут бур’яни стояли, я думаю, це набагато ускладнило б процес збирання цієї культури», — оцінив своє поле директор господарства.

Наші спостереження підтвердив експерт Віктор Васьков, який теж відзначив чистоту посівів. І це з урахуванням того, що на момент збирання соя два тижні стоїть без листя і з мертвою кореневою системою. Тобто, за його словами, уже нічого, крім гербіцидного захисту, бур’янам не заважало б проростати. Але їх, як бачимо, немає.

«Ця схема захисту не перший рік використовується цим господарством, і я її рекомендую використовувати в інших. Вона досить гарно дозволяє отримати сходи тільки сої і протримати її чисті посіви десь протягом двох місяців — саме на період формування бобів і майже до цвітіння», — сказав Віктор Васьков.

Далі — роздивляємося рослину з поля і її кореневу систему. Ми побачили, що корені сої добре розгалужені в ширину та мають добре сформований основний стержень. Проте нам вдалося знайти рослину і з деформованою кореневою системою. Аграрій пояснив, така форма кореня свідчить про не зовсім ідеальне розпушення ґрунту вглиб — корінь фактично наткнувся на утрамбовану ділянку, тому був змушений рости вбік.

Коренева система сої

Помічаємо кількох дощових черв’яків у ґрунті біля кореня. Зигмунд Лампка говорить: саме ці черв’яки — відмінний індикатор того, що ґрунт на його полі у відмінному стані.

Аграрій зазначив: соя сорту Ментор належить до сортів, що гілкуються. Та через цьогорічні несприятливі погодні умови гілкування рослин на цьому полі проходило дуже слабо.

Черв’яки  грунті

Так, наприклад, на одній із рослин на боковій гілочці ми побачили лише два боби. Перші ж боби на рослинах закладені на висоті 5-6 см, а це дозволить без серйозних втрат насіння провести зріз флексі-жаткою. Загалом, висота рослин сої коливалася в межах 70-80 см.

«Маємо гарно розвинені боби. На кожному — мінімум 3 зернини, подекуди є й 4. Соя майже ніде на кожному з рівнів не скидала своїх бобів, усі гарно запилені, квіточки всі розвинені. А найголовніше — закладена найвища квіточка, коли маємо повністю заповнені як мінімум 5 бобів. Це дуже гарний показник. Ось ця соя може бути навіть з врожайністю до 4 т/га», — похвалився Зигмунд Лампка.

Зриваємо кілька соєвих бобів, пробуємо насіння, так би мовити, «на зуб»: насінини не кришаться і досить м’які.

За словами нашого аграрного Фрейда, на деяких його полях соя може мати велику вологість — аж до 20%. Відтак збирати її для насіннєвого матеріалу не можуть. Адже, по-перше, вона не буде лежати на складах: вологе насіння сої швидко зігріється, вкриється пліснявою і втратить свої якості. По-друге, таку сою доведеться досушувати сушаркою, через що насіння може травмуватися. А коли в насінні утворюються пошкодження, там може зародитися фузаріоз чи інше бактеріальне захворювання. У таких випадках збільшується загроза отримати неякісний посівний матеріал.

Зигмунд Лампка і стебло сої

«Ідеальний строк для збирання насіннєвої сої — вологість 15-16%. Тобто як зараз — це ідеально. Далі вона легенько досушується й зберігається у великих кагатах», — поділився спостереженнями Зигмунд Лампка.

Крім того, фермер зазначив, що цього року боби й насіння сої дуже гарно рівномірно дозрівають.

«Якщо порівняти верхні боби, які достигають завжди пізніше, і нижні, то в обох зерно сухе, одного кольору. Тобто ідеально дозріло. Може бути хіба маленька різниця в кольорі, але це через специфічний рік», — звернув нашу увагу аграрій.

А ще Зигмунд Лампка запевнив, що виростити насіння сої хорошої якості — надзвичайно складно. Найкраще, коли одразу після збирання насіння доробляється, йде на очищення і одразу кладеться в біг-беги. Далі — на сертифікацію і потім на зберігання для кожної компанії. Але інколи не виходить спрацювати за такою ідеальною схемою, і в господарстві спершу кагатують, потім беруть зі складу, доробляють і очищують.

Насіння сої

«Досушуємо проточною вертикальною сушаркою німецького виробництва із потужністю десь 250 т/доба. Просушили, потім почистили, довели до відповідної конденційності, поклали в біг-беги і віддали на сертифікацію. Сертифікація проводиться в обласних центрах. В кожній області є в минулому насіннєва державна лабораторія, яка дає сертифікати на продаж і т.д. Вона проводить аналіз щодо пошкодженості насіння, ураженості хворобами. Якщо всі показники в нормі — отримуємо сертифікат і маємо можливість реалізації цієї продукції», — розповів Зигмунд Лампка.

Крім того, за словами директора «Лампка Агро», соя цього року має дуже великий вміст протеїнів. Це, в принципі, властиво сорту Ментор і має велике значення для переробників. До того ж у госпдарстві іноді реалізують сою не лише як насіннєвий матеріал, а й на переробку.

Журналісти Kurkul.com і Віктор Васьков

Експерт Віктор Васьков погодився, що передумовою високої концентрації протеїнів у сої стала нестабільна сонячна активність, коли рослини сої були змушені накопичувати всі корисні речовини саме із землі.

«Тобто всі показники в цьому полі ідеальні. Ми маємо і хорошу врожайність, і протеїн, і ще якісний насіннєвий матеріал. Що ще треба?», — поділився з нами директор господарства.

Одна голова добре, а дві краще

Нагадаємо, команда АгроПолігону їздила в гості до «Лампка Агро» й досліджувала соєві поля на Хмельниччині разом із експертом дистрибуційної компанії «Бізон-Тех», яка забезпечує це господарство ЗЗР від ТМ «Океан Інвест», Віктором Васьковим.

Експерт, який протягом усього періоду консультував «Лампка Агро» щодо системи захисту рослин, вкотре наголосив: працювати з цим господарством цікаво й комфортно. Хоч директор Зигмунд Лампка і має великий досвід у вирощуванні сільськогосподарських культур, але завжди відкритий до порад і прислухається до думки менеджерів, консультантів.

Віктор Васьков розповів, що захист сої у цьому господарстві почався з протруєння насіння: для цього Зигмунд Лампка використовує власний мікс інсектицидних і фунгіцидних протруйників із імідоклопридом та флутриафолом, а для підсилення додає бактерії.

Зигмнд Лампка і Віктор Васьков

«Одразу після проведення посіву були внесені для ґрунтової системи захисту три препарати: Клом БТ компанії «Океан Інвест» 150г/га, Містраль 350 г/га, і Пропонід 1,5 л/га. На полі у Великих Зозулинцях, за яким ми спостерігали протягом року, попередником була пшениця, то там ще використовували грамініцид від падалиці Нейтрин БТ від «Океан Інвесту» у кількості 800 г. Ще був і Боб БТ», — розповів Віктор Васьков.

Експерт запевнив, що використана система спрацювала, як і очікувалося. У момент збору урожаю сої на полі бур’янів не було. Винятком став лише хвощ, проте, як відомо, пестицидні обробки безсилі проти цього бур’яну.

Наш колега-експерт з продукції компанії «Океан Інвест» Віктор Васьков радить господарству «Лампка Агро» наступного року дотримуватися обраної і вже випробуваної технології захисту сої.

«Як бачимо, обрана система захисту соєвих полів і в попередні роки, і цього року дала досить чисті поля та мінімальне пригнічення на сою», — зробив висновок Віктор Васьков.

Дякуємо за гостинність «Лампка Агро», а компанії «Бізон-Тех» за консультаційний супровід по продукції «Океан Інвест». До зустрічі наступного АгроПолігону!

© Катерина Капустіна, Kurkul.com, 2017 р.

Думка редакції Kurkul.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.

Не пропусти останні новини! Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.

Выполнено с помощью Disqus