Оїдіум винограду. Актуальність проблеми. Методи та способи контролю

Оїдіум винограду. Актуальність проблеми. Методи та способи контролю

АгроЗнавці 8 червня 2018 2799 0

Захист винограду від хвороб — це майже 80% успіху тих, хто його вирощує. Минулого року «бичем» українських плантацій став оїдіум винограду, або борошниста роса, яка вражає всі зелені органи рослини: листя, пагони, вусики, гребені, суцвіття, плодоніжки та навіть ягоди.
Оїдіум цілком може занапастити і рослини, й урожай, тому виноградарям завжди необхідно бути напоготові. Наприклад, потрібно вчасно проводити профілактику оїдіуму, вміти його своєчасно діагностувати й лікувати.

Коли слід проводити обробки, в яких випадках потрібно приділити захисту виноградних плантацій особливу увагу, скільки разів обробляти виноград фунгіцидами, щоб отримати здоровий врожай, але не витрачатися даремно на неефективні препарати? Відповіді на ці та інші питання дає Юрій Родіонов, менеджер по роботі з ключовими клієнтами (спецкультури) компанії BASF.

Питання 1. Минулого року дуже багато рослин винограду були вражені оїдіумом. Із чим це пов'язано? Які погодні умови сприяють розвитку хвороби?

Юрій Родіонов: Збудник оїдіуму винограду — сумчастий гриб Uncinula necator — зимує як грибниця на уражених пагонах і в бруньках між лусочками. І минулого, й нинішнього року розвитку хвороби сприяла весняна волога погода й температура повітря + 25 ° С ... + 28 ° С.

Через 4-12 днів із моменту зараження з'являється конідіальне спороношення, розвиток якого безпосередньо залежить від подальших метеорологічних умов. Коли температура повітря сягне понад + 30°C ... + 33°C, тоді виноградарі можуть спостерігати загибель конідій. За температури + 35°C ... + 40°C — загибель міцелію.

Варто зазначити, що поширення оїдіуму в таких великих масштабах пов'язане безпосередньо і з загущенням виноградників. Щоб уникнути цієї проблеми, виноградарям варто проводити якомога більше «зелених» операцій. Слід робити карбування й уламку гілок, звільняти зону грона від зайвого листя, щоб дати виноградній лозі кращий доступ до кисню, сонячного світла та фунгіцидів. Потрапляє сонце — швидше висихає гроно і не буде проблем з оїдіумом.

Питання 2. Чи можна проводити захист від мілдью та оїдіуму винограду одночасно —одними препаратами, за однією схемою? Чи є якісь особливості?

Юрій Родіонов: Звісно, можна. На ринку є такі препарати, які працюють і проти оїдіуму, і проти мілдью водночас. Адже це основні хвороби виноградників.

В основному, все виготовляється в бакових сумішах. Тому практично із самого початку обробки виноградників варто працювати з комплексом препаратів, які спрямовані проти оїдіуму та мілдью.

Наприклад, у компанії BASF є такі бакові суміші: у початковому періоді рекомендуємо вносити Полірам® ДФ і Кумулюс® ДФ; перед цвітінням — Орвего®, Стробі® і Вівандо®; після цвітіння — Колліс® і Акробат МЦ.

Тобто, краще використовувати такі бакові суміші й одночасно робити захист проти двох різних хвороб, які є на винограднику.

Питання 3. Чи є сорти винограду, генетично стійкі до оїдіуму?

Юрій Родіонов: Абсолютно стійких сортів винограду до оїдіуму немає.

Наприклад, в одному з господарств у Одеській області вирощують сорт Зейбель 1001, і там протягом багатьох років не було жодних ознак оїдіуму. Відповідно, плантацію й не обробляли жодними препаратами. А 5 років тому тут у регіоні поширилася найсильніша епіфітотія, і цей виноград теж було дуже вражено оїдіумом.

Цей факт доводить тільки те, що є сорти більш стійкі, є середньо- чи менш стійкі. Як говорилося раніше, абсолютно стійких сортів до оїдіуму немає.

Питання 4. Чи можна захиститися від оїдіуму без використання хімпрепаратів - агротехнічними або біологічними методами?

Юрій Родіонов: У цьому випадку багато залежить від стійкості сорту винограду до оїдіуму.

Якщо ми говоримо про стійкі до цієї хвороби сорти, наприклад, Біанка або Ізабелла, то виноградарі цілком можуть обмежитися 3-4 обробками сіркою, біологічними засобами захисту рослин і базовими агротехнічними прийомами. Варто зазначити, що сірка в усьому світі зареєстрована як препарат для органічного землеробства.

Для сортів, які нестійкі або мають середню стійкість до оїдіуму, звичайно, варто проводити комплексну систему захисту. Така система повинна містити і хімічні засоби захисту, й біологічні, і, звичайно, агротехнічні прийоми.

Питання 5. Скільки обробок фунгіцидами від оїдіуму слід проводити протягом сезону та в якій фазі розвитку винограду?

Юрій Родіонов: Для нашого клімату й погодних умов наука та практика кажуть: якщо на плантації є проблема з оїдіумом — виноградарям потрібно проводити сім основних обробок. Важливо також враховувати ситуацію, адже якщо ураження хворобою дуже сильне, то будуть потрібні й додаткові обробки.

Початок проведення захисних заходів від оїдіуму залежить від накопиченої інфекції протягом минулого вегетаційного періоду. Якщо на конкретному винограднику були проблеми з оїдіумом раніше, то першу обробку рослин краще зробити в фазі розтріскування бруньки препаратами триазольної групи.

Другу обробку здійснюють у фазі 3-6 листків або за довжини пагонів (довжина приросту) до 10 см. Тут можуть застосовуватися теж сірковмісні препарати, наприклад, Кумулюс® ДФ або фунгіциди на кшталт Вівандо®. Обробка препаратом Кумулюс® ДФ в цей період дає додатковий ефект — він стримує масове поширення кліщів. Однак за високих температур завжди слід пам'ятати про нетривалу дію сірки.

Третю обробку роблять за наявності приросту 15 см. Тут ми також можемо застосовувати контактні препарати з сіркою або фунгіцид із захисною дією Вівандо®.

Четверта обробка — перед цвітінням. Цвітіння є дуже важливою та водночас вразливою фазою розвитку виноградної лози. Ми радимо провести обробку такими продуктами проти оїдіуму, як Стробі® або Вівандо®, а також додати препарати проти мілдью.

П'яту обробку проводять після цвітіння. У цій фазі краще використовувати препарат системної і квазісістемної дії Колліс®. Цей фунгіцид має дві діючі речовини: системний боскалід 200 г/л і локально-системний крезоксім-метил 100 г/л. Боскалід частково поглинається рослиною й поширюється його тканинами, а решта речовини залишається на поверхні рослини. Крезоксім-метил створює на восковому нальоті рослини стабільні запаси робочої речовини і звільняє їх протягом наступних кількох тижнів. Інакше кажучи, ми маємо відразу й прекрасну лікувальну, і профілактичну дію.

Шоста обробка — у фазі формування та наливання ягід. Тут може бути теж фунгіцид із нашої групи — Вівандо® у нормі 0,2 л/га.

І обов'язкова — сьома — обробка проти оїдіуму проводиться у фазі змикання ягід у гроні. В цьому випадку ми теж радимо застосувати препарат Колліс®, який здійснює справді хороший контроль оїдіуму та профілактику сірої гнилі.

Подальші обробки треба проводити в разі потреби залежно від сезону. Це можуть бути препарати як контактного характеру, так і триазольної групи. Додаткових обробок може бути ще 1-2: все залежить від того, яка ситуація складеться на виноградниках і як розвиватиметься оїдіум надалі.

Питання 6. Чи допомагає боротися з оїдіумом осіннє чи ранньовесняне знезараження лози і ґрунту навколо розчином залізного або мідного купоросу?

Юрій Родіонов: Наука каже, що це не допомагає. Оскільки міцелій гриба-збудника оїдіуму зимує безпосередньо у бруньці, то вимити його звідти практично ми не в змозі. Можливо, те, що в нас на лозі, ми й зможемо змити, але решту не дістанемо. Цей оїдіум допоможе прибрати саме перша обробка, коли відкриється брунька.

Питання 7. Чи правда, що внесення стимуляторів на виноград може сприяти розвитку оїдіуму?

Юрій Родіонов: Внесення стимуляторів на інтенсивність розвитку оїдіуму безпосередньо не впливає. Однак, якщо виноградарі хочуть отримати кращий урожай і для цього використовують стимулятори росту, наприклад, із групи гіберелінів, то врешті вони отримають і багато зеленої виноградної маси. Утворюється своєрідне додаткове місце для розвитку оїдіуму. Отже, потрібно буде проробляти багато агротехнічних «зелених» операцій, щоб лоза змогла нормально провітрюватися, а ті ж фунгіциди могли потрапити, скажімо, в зону самого грона.

Тому в разі використання стимуляторів на винограді, швидше за все, може знадобитися додаткова фунгіцидна обробка.


Питання 8. Які діючі речовини найбільш ефективні від оїдіуму? Чи потрібно їх чергувати?

Юрій Родіонов: На перше місце я б поставив Колліс®. Як уже було сказано раніше, це двокомпонентний препарат на основі боскаліду 200 г/л і крезоксім-метилу 100 г/л. Цей продукт має системну і локально-системну дію з хорошим захисним і лікувальним ефектом.

Обов'язково варто відзначити препарат Вівандо® з діючою речовиною метрафенон 500 г/л. Має також прекрасну захисну дію і чудовий лікувальний ефект. Може застосовуватися на різних фазах розвитку виноградників.

Наступний препарат — Стробі® з діючою речовиною крезоксім-метил 500 г/кг. Ця речовина рівномірно розподіляється як на поверхні рослини, так і всередині нього (квазісістемно), чим і забезпечує тривалий захист виноградної лози від оїдіуму. Такий препарат повинен бути в системі профілактики боротьби з оїдіумом.

І найбільш відомий у колах виноградарів фунгіцид на основі сірки — Кумулюс® ДФ. Цей препарат давно використовують як стандартний засіб боротьби з борошнисторосяними грибами. Крім ефективної фунгіцидної дії на оїдіум, має акарицидний вплив і стримує поширення кліщів. Саме сірка обов'язково повинна бути у складі обробок, особливо в ранній період.

Питання 9. Якщо виноград пошкоджений заморозками або градом, чи потрібно проводити додаткове обприскування фунгіцидами для зменшення ризику розвитку хвороб?

Юрій Родіонов: У разі заморозків і граду, з великою імовірністю ми отримуємо ослаблений кущ із декількома бруньками. І якщо там є збудник оїдіуму, то йому знадобиться нове місце для життя. Гриб просто заселить ці бруньки, а ми отримаємо сильний розвиток оїдіуму. Тому вважаю, що в разі пошкодження винограду заморозками і градом, слід обов'язково зробити додаткову обробку.

Загалом, про поширення оїдіуму та його лікування ми дізналися й поділилися з нашими читачами. А наступною темою для консультацій АгроЗнавців від BASF буде «Що потрібно знати про морфорегуляцію соняшнику». Тим часом, усі випуски проекту АгроЗнавці першого сезону можна почитати за посиланням, а всі відеовідповіді на питання до цієї та попередніх тем можна подивитися на YouTube-каналі HliborobTV.

Виконано за допомогою Disqus

+ 21° ... + 16°

Вітер

2.2м/с

Опади

0мм

Вологість

57%
Матеріали за темою